Echo serca - do czego służy to badanie
Echo serca to badanie bezbolesne, nieszkodliwe i nieinwazyjne, czyli nienaruszające tkanek organizmu. Popularnie zwane USG serca, służy do oceny prawidłowości budowy i pracy naszego ważnego organu.
Echo serca (echokardiografia, UKG) polega na oglądaniu struktury i działania serca za pomocą aparatu ultrasonograficznego (USG). Urządzenie to umożliwia bezinwazyjny podgląd jam serca czyli komór i przedsionków, zastawek naturalnych i sztucznych, grubości jego ścianek.
Za pomocą aparatu USG lekarz ocenia objętość jam serca, ich kurczliwość oraz może stwierdzić obecność skrzepów w jamach serca i płynów (np. krwi) w worku otaczającym serce (worek osierdziowy). Badanie przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych umożliwia echokardiografia dopplerowska.
- podejrzenia wszelkich wad serca
- nadciśnienie tętnicze
- choroba wieńcowa
- niewydolność krążenia
- zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia
- zaburzenia rytmu serca i szmery w sercu
- przebyty zawał serca.
Echo serca zwykle wykonywane to badanie przezklatkowe (przez ścianę klatki piersiowej ) i nie wymaga specjalnego przygotowania. Do badania echokardiograficznego przezprzełykowego należy być na czczo - badanie to przypomina gastroskopię (sonda aparatu USG wprowadzana jest do przełyku, skąd można uzyskać dokładniejszy obraz pracy serca).
Niekiedy wykonuje się echokardiografię obciążeniową - badanie echo odbywa się w określonych warunkach np. po wysiłku fizycznym lub podaniu leków wpływających na działanie serca. Niektóre badania echo wymagają podania tzw. kontrastu - środków dożylnych ułatwiających obserwację funkcjonowania serca na monitorze.
Przed badaniem powinien być przeprowadzony szczegółowy wywiad - lekarz uzyska najważniejsze informacje dotyczące m. in. wieku pacjenta, jego budowy, celu badania, przyjmowanych leków, przebytych chorób.