Reklama

​Echo serca - do czego służy to badanie

Echo serca to badanie bezbolesne, nieszkodliwe i nieinwazyjne, czyli nienaruszające tkanek organizmu. Popularnie zwane USG serca, służy do oceny prawidłowości budowy i pracy naszego ważnego organu.

Echo serca to badanie bezbolesne, nieszkodliwe i nieinwazyjne, czyli nienaruszające tkanek organizmu. Popularnie zwane USG serca, służy do oceny prawidłowości budowy i pracy naszego ważnego organu.

Echo serca - co to za badanie?

Echo serca (echokardiografia, UKG) polega na oglądaniu struktury i działania serca za pomocą aparatu ultrasonograficznego (USG). Urządzenie to umożliwia bezinwazyjny podgląd jam serca czyli komór i przedsionków, zastawek naturalnych i sztucznych, grubości jego ścianek. 

Za pomocą aparatu USG lekarz ocenia objętość jam serca, ich kurczliwość oraz może stwierdzić obecność skrzepów w jamach serca i płynów (np. krwi) w worku otaczającym serce (worek osierdziowy). Badanie przepływu krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych umożliwia echokardiografia dopplerowska.

Reklama

Echo serca - najważniejsze wskazania:

- podejrzenia wszelkich wad serca

- nadciśnienie tętnicze

- choroba wieńcowa

- niewydolność krążenia

- zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia

- zaburzenia rytmu serca i szmery w sercu

- przebyty zawał serca.

Echo serca - jak się przygotować?

Echo serca zwykle wykonywane to badanie przezklatkowe (przez ścianę klatki piersiowej ) i nie wymaga specjalnego przygotowania. Do badania echokardiograficznego przezprzełykowego należy być na czczo - badanie to przypomina gastroskopię (sonda aparatu USG wprowadzana jest do przełyku, skąd można uzyskać dokładniejszy obraz pracy serca). 

Niekiedy wykonuje się echokardiografię obciążeniową -  badanie echo odbywa się w określonych warunkach np. po wysiłku fizycznym lub podaniu leków wpływających na działanie serca. Niektóre badania echo wymagają podania tzw. kontrastu - środków dożylnych ułatwiających obserwację funkcjonowania serca na monitorze. 

Przed badaniem powinien być przeprowadzony szczegółowy wywiad - lekarz uzyska najważniejsze informacje dotyczące m. in. wieku pacjenta, jego budowy, celu badania, przyjmowanych leków, przebytych chorób.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL