Zwolnienie lekarskie na nowych zasadach. Co się zmieniło?

Nowe zasady liczenia okresów niezdolności do pracy, krótszy zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy i częstsze kontrole ZUS-u, to niektóre ze zmian, jakie weszły w życie w styczniu 2022 roku. Poniżej znajdziesz omówienie L4 na nowych zasadach.

L4 na nowych zasadach ma przynieść przede wszystkim oszczędności. ZUS szacuje, że nowe przepisy pozwolą zmniejszyć wydatki związane z zasiłkami chorobowymi nawet o 670 mln zł. 

Co zmieni się dla chorujących zatrudnionych? Sprawdzamy!

Nowe zasady liczenia okresów niezdolności do pracy

Od 1 stycznia 2022 roku L4 (zwolnienie lekarskie) przyznawane jest na nowych zasadach. Najważniejszą zmianą jest nowy sposób liczenia długości chorobowego. Co to właściwie oznacza? Do tej pory maksymalna długość zwolnienia lekarskiego wynosiła 182 dni. Po tym czasie należało wrócić do pracy. Wielu chorych pozostawało jednak na L4 znacznie dłużej. Po kilku dniach niektórzy pacjenci zgłaszali się ponownie do lekarza z innym schorzeniem. Na nową jednostkę chorobową przysługiwało kolejne 182 dni zwolnienia. W praktyce wyglądało to tak, że niektórzy chorzy mogli przebywać na zwolnieniu nawet cały rok. Od dziś taka praktyka nie będzie możliwa.

Reklama

Nowelizacja prawa zakłada 182-dniowy okres zasiłkowy, do którego wliczają się wszystkie inne niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie wystąpiła minimum 60-dniowa przerwa. Co istotne, jednostka chorobowa nie jest ważna - wszystkie zwolnienia się sumują. W przypadku, gdy przerwa nie zostanie zachowana, choremu nie zostanie wypłacony zasiłek chorobowy.

Od powyższej zasady istnieje pewien wyjątek. Grupą pacjentów, która może liczyć na 270-dniowy okres zasiłkowy, są ciężarne oraz chorzy na gruźlicę.

Nowe przepisy działają wstecz

Co istotne, nowe zasady liczenia okresu niezdolności do pracy działają wstecz. ZUS zamierza wliczać także L4 wystawione przed 1.01.2022. Dotyczy to okresów pomiędzy którymi przerwa nie przekroczyła wymaganych 60 dni.

Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy

Kolejną zmianą jest krótszy okres zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy, np. z powodu likwidacji miejsca pracy. Do tej pory okres ten wynosił 182 dni. Dziś czas ten skrócony został aż o połowę - do 91 dni. Zmiana nie dotyczy ciężarnych (mogą one przebywać na zasiłku aż do porodu) oraz osób, które wymagają leczenia szpitalnego.



Zmiany w wysokości zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu

To zmiana, na której skorzystają pacjenci. Od 2022 roku następuje podwyższenie zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu. Do tej pory kwota ta wynosiła 70 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Po podwyżce wzrosła do 80 proc

Bez zmian pozostaje pełnopłatne zwolnienie lekarskie dla kobiet ciężarnych, przez cały okres zwolnienia, oraz płatne 80 procent wynagrodzenia dni spędzone na chorobowym w domu.

 

Częstsze kontrole ZUS-u

Praca podczas zwolnienia lekarskiego jest zabroniona. Zasada ta została wpisana do ustawy. Chory, który podejmie pracę zarobkową, zobowiązany jest do oddania przyznanego mu zasiłku chorobowego. ZUS zapowiada również częstsze kontrole. Chodzi o dokładne sprawdzenie, czy chory przebywa pod wskazanym adresem oraz, czy w czasie L4 nie odpoczywa np. na wakacjach, lub nie podejmuje pracy zarobkowej w innym kraju.

L4 na wypalenie zawodowe

Jakiś czas temu głośno było o zmianie, jaka zakładałaby możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia zawodowego. Wiązało się to z umieszczeniem wypalenia na Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11. 

Niestety, w 2022 roku w Polsce wciąż nie będzie obowiązywała lista ICD-11, co oznacza, że na zapowiadane zmiany będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Wielu ekspertów podkreśla, że może nastąpić to dopiero w 2024 roku. Obecnie w Polsce wciąż obowiązuje klasyfikacja ICD-10.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wypalenie zawodowe to nie choroba? Ekspert wyjaśnia

Zasady wzywania karetki. Dzwoń tylko w tych sytuacjach 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL