​Polacy oddają krew dla obywateli Ukrainy. Chcesz być dawcą? To musisz wiedzieć

Setki tysięcy Polek i Polaków angażuje się w pomoc dla obywateli dotkniętej wojną Ukrainy. Organizowane są zbiórki pieniędzy, żywności, środków higienicznych. Na przejściach granicznych codziennie ustawiają się setki samochodów, których kierowcy pomagają dotrzeć Ukraińcom tam, gdzie potrzebują, wielu też przyjmuje ich pod swój dach. Z powodu wojny potrzebne jest jednak jeszcze coś - krew. "Potrzebne są wszystkie grupy krwi, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach" - podkreślało w niedawnym komunikacie Narodowe Centrum Krwi. Polacy odpowiedzieli na apel i tłumnie ruszyli do punktów krwiodawstwa, żeby uzupełnić szpitalne braki oraz pomóc stworzyć zapasy. My przypominamy, jakie warunki trzeba spełnić, by móc nieść pomoc i w ten sposób.

Wojna w Ukrainie. Polacy oddają krew

W czasie konfliktów zbrojnych krew jest bezcenna. Już pierwszego dnia rosyjskiej inwazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do obywateli o oddawanie krwi dla poszkodowanych. - Proszę o oddawanie krwi dla bohaterów w szpitalach, którzy zapewniają ratunek naszym rannym żołnierzom - mówił. Ukraińcy natychmiast ustawili się w kolejkach do centrów krwiodawstwa. Polacy także.

"Potrzebne są wszystkie grupy krwi, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę. W odniesieniu do osocza najbardziej oczekiwane jest osocze grupy AB (tzw. uniwersalne), ponieważ można je bezpiecznie przetoczyć każdemu pacjentowi" - mogliśmy przeczytać w komunikacie Narodowego Centrum Krwi z 25 lutego.

Reklama

Wszyscy zainteresowani oddaniem krwi proszeni są o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki. Informacje na ten temat publikowane są na stronach internetowych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Odzew był bowiem na tyle duży, że udało się zgromadzić duże ilości krwi.

"Część Banków Krwi ma duże jej zapasy. Dlatego zwracamy się z prośbą o sprawdzenie stanów magazynowych przed przyjściem do punktu krwiodawstwa. Chcielibyśmy, aby w razie potrzeby moglibyście Państwo wesprzeć nas w kolejnych ciężkich dniach" - to komunikat krwiodawcy.org, strony poświęconej tematowi krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Sprawdzamy. Taką informację znaleźliśmy m.in. na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (stan na 1 marca). "RCKiK Gdańsk ma wystarczającą ilość krwi wszystkich grup, także na rzecz pomocy Ukrainie. W przypadku zmiany tej sytuacji, zamieścimy stosowne komunikaty". 

Kto może oddać krew i jej składniki?

Sytuacja jest dynamiczna. Krew na pewno będzie jeszcze potrzebna. Jeśli w wielu miejscach sytuacja nie wymaga zwiększenia ilości pobieranej krwi, "lepiej nieraz odczekać i pójść oddać krew w następnym tygodniu, gdy wystąpią jej większe braki" - zwraca się uwagę.

Kto może być dawcą krwi?       

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Co więcej, u osób tych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie mogły zostać wykonane: akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała, zabieg operacyjny, endoskopowy i inne diagnostyczne badania, np. gastroskopia czy laparoskopia. Dawcą krwi nie może zostać osoba, która w ciągu ostatnich sześciu miesięcy była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi. Więcej na temat warunków, jakie musi spełniać dawca krwi, piszemy TUTAJ.

Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi jest obowiązany znać język polski w stopniu umożliwiającym wypełnienie kwestionariusza dawcy krwi, przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego i wywiadu medycznego bez udziału osób trzecich.

Gdzie można oddać krew?

Krew można oddawać w dowolnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddziale Terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.

Krew możesz oddać jednorazowo, ale możesz też oddawać ją wielokrotnie. Jednak w tym drugim przypadku przyjmuje się, że krew może być oddawana nie częściej niż sześć razy w roku. Jeśli chodzi o kobiety - nie częściej niż cztery razy w roku. Przerwa pomiędzy pobraniami nie powinna być krótsza niż osiem tygodni. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Polacy ruszyli do aptek po płyn Lugola. Dlaczego go nie potrzebujesz?

Wojna Rosja-Ukraina. Jak bezpiecznie pomóc uchodźcom? Poradnik policjantki

Pięć sprawdzonych sposobów na zdrową krew 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: krew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL