Mosquirix - skuteczna szczepionka przeciwko malarii

Przełom w świecie medycyny. Naukowcom udało się opracować szczepionkę przeciwko malarii o udowodnionej skuteczności. Do tej pory jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych zbierała śmiertelne żniwo – każdego roku w samej tylko Afryce z powodu malarii umierało 400 tys. osób. Preparat o nazwie Mosquirix może zatrzymać tę niekończącą się czarną serię - został zarekomendowany przez WHO.

Za dokonaniem, o którym już teraz mówi się, że zmieni bieg historii, stoi zespół naukowców z brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline. Opracowany przez nich preparat jest pierwszym, jakiemu udało się osiągnąć dostateczny poziom skuteczności.

Samo wyszczepianie dzieci gwarantuje ochronę na poziomie 39 proc. (według testów klinicznych) oraz ogranicza występowanie ciężkich przypadków choroby u najmłodszych o 29 proc. Ochrona wzrasta dodatkowo, gdy pacjent poza przyjęciem szczepionki zażyje też znane już leki przeciwmalaryczne. Takie kompleksowe działanie pozwala zmniejszyć ilość hospitalizacji i zgonów z powodu malarii aż o 70 proc. Nie należy zapominać też o innych narzędziach stosowanych w profilaktyce tej choroby, jak np. używanie moskitier nasączanych środkami odstraszającymi owady roznoszące chorobotwórcze patogeny.

Reklama

Jak podaje "The New York Times", to pierwsza taka szczepionka przeciwko chorobie wywołanej przez pasożyta; nad jej składem, bezpieczeństwem stosowania i skutecznością pracowano ponad 30 lat. Naukowcy zaznaczają, że nie jest to preparat idealny, aby organizm otrzymał wymagany poziom ochrony należy przyjąć cztery dawki substancji, a poziom ochrony spada po kilku miesiącach. Mimo to stanowi oręże do walki z malarią, jakiego do tej pory nie było. Przewiduje się, że już teraz uratuje życie dziesiątkom tysięcy młodych Afrykańczyków.

Pomyślne rezultaty testów klinicznych sprawiły, że w 2019 roku WHO zarekomendowała wdrożenie programu pilotażowych szczepień w Ghanie, Kenii i Malawi, w ramach którego preparat przyjęło jak dotąd 800 tys. dzieci. Teraz organizacja rekomenduje jej powszechne stosowanie i rozpoczęcie szczepień na masową skalę.

Więcej o szczepionce przeczytasz TUTAJ

Zobacz także:

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Jakie są skutki uboczne?

Makroglosja - przerośnięty język, który sprawia problem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: malaria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL