Ważna zmiana dla pacjentów NFZ. Będą nowe zasady rejestracji do lekarzy

Zakończył się program pilotażowy elektronicznej rejestracji do lekarzy specjalistów oraz na badania diagnostyczne. W ramach projektu, pacjenci mogli przez internet zarejestrować się na tomografię, rezonans czy na wizytę do kardiologa. Po ocenie tego testu, resort zdrowia zapowiada wprowadzenie e-rejestracji, która nie tylko sprawi, że zarejestrowanie się do lekarza będzie łatwiejsze, ale też czas oczekiwania na wizytę ma być krótszy. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Problemy z dodzwonieniem się i długi czas oczekiwania

Rejestracja drogą telefoniczną do placówek specjalistycznych nie sprawdza się, bowiem niejednokrotnie pacjenci muszą wykonać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt prób połączenia z rejestracją, a i tak nie zawsze udaje im się umówić termin. Z tymi jest problem - czas oczekiwania do specjalistów w Polsce waha się od kilku dni do kilku lat. Najtrudniej umówić wizytę do kardiologa, ortopedy, a także geriatry czy angiologa.

Innym problemem jest nieodwoływanie wizyt przez pacjentów, którzy z jakichś przyczyn nie mogą stawić się we wcześniej umówionym terminie do lekarza. Brak zgłoszenia tej informacji wcześniej przez pacjenta sprawia, że "przepada" termin, z którego mógłby skorzystać inny pacjent. To wszystko ma się zmienić dzięki wprowadzeniu e-rejestracji.

Reklama

Te świadczenia będą dostępne jako pierwsze

Wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział, że jako pierwsze centralną e-rejestracją zostaną objęte zapisy na szczepienia przeciwko HPV (wirus brodawczaka), a także świadczenia z programu Profilaktyka 40 plus. Korzystając z systemu, pacjent będzie miał możliwość wybrać placówkę medyczną, odpowiedni dla niego termin, a nawet lekarza, do którego chce się zapisać.

Ministerstwo zdrowia zapowiada, że elektroniczna rejestracja pacjentów pozwoli przede wszystkim na szybsze umówienie się na wizytę, ale także na skorcenie czasu oczekiwania do specjalistów.

Drogą elektroniczną będzie można nie tylko zapisać się na wizytę, ale również ją odwołać, jeśli będzie taka konieczność i tym samym zwolnić termin dla innych pacjentów.

Personel medyczny odciążony od obowiązków

Korzyści z e-rejestracji będą płynęły nie tylko dla pacjentów, ale również personelu medycznego. Internetowa możliwość zarezerwowania wizyty sprawi, że rejestracje w placówkach staną się zautomatyzowane, a personel będzie mógł koncentrować się na wykonywaniu innych obowiązków w danej placówce medycznej.

Waldemar Kraska zaznaczył, że dla osób, które nie korzystają z internetu, tradycyjna forma rejestracji zostanie zachowana. Pacjenci będą mogli również umówić wizytę za pośrednictwem Centralnej Infolinii Rejestracyjnej.

Pomoc w weekendy i święta bardziej przystępna

To nie koniec zmian, jakie zapowiada ministerstwo. Od 1 lipca 2023 roku przy każdym SOR-ze pojawi się nocna i świąteczna opieka zdrowotna, do której będą mogli kierować się pacjenci niebędący w stanie zagrożenia życia, potrzebujący pomocy w godzinach nocnych lub wolnych od pracy. Lekarze NiŚOZ będą mogli na miejscu zlecić badania diagnostyczne pacjentom, co z kolei ma zmniejszyć kolejki pacjentów czekających na SOR-ach.

- Tam lekarz będzie posiadał także narzędzia w postaci wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, wykonania zdjęcia na przykład klatki piersiowej. Te nowe uprawnienia się pojawią i to zdecydowanie ułatwi i rozładuje duże kolejki, jeżeli chodzi o szpitalne oddziały ratunkowe - zapowiedział wiceminister Kraska.

CZYTAJ TAKŻE:

Nawet kilkaset złotych oszczędności na jednym badaniu. Sprawdź, co ci przysługuje

Lekarze apelują: Tę listę miej zawsze przy sobie. Może uratować życie

Podajesz PESEL w aptece? Nie musisz tego robić. Jest prosty sposób

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nieodwołana wizyta lekarska | badania na NFZ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL