Lekarze apelują: Tę listę miej zawsze przy sobie. Może uratować życie

"Lista stale przyjmowanych leków i suplementów diety z adnotacją o ewentualnych uczuleniach i kontaktem do osoby, którą należy powiadomić w razie potrzeby, pomaga lepiej dbać o zdrowie i może uratować życie" - zaznaczają specjaliści z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Na swojej stronie dzielą się gotowym formularzem i zachęcają do jego wypełnienia.

Po co lekarzowi informacja o przyjmowanych lekach?

Lekarz, do którego udaliśmy się na wizytę, powinien mieć nie tylko pełną wiedzę na temat wszystkich objawów, które nam dokuczają, ale też na temat tego, co zażywamy. Dlatego musimy być przygotowani m.in. na pytanie o stale przyjmowane leki i suplementy. To, co przekażemy lekarzowi, jest podstawą do diagnozy, a następnie leczenia, które ma być zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.

"Proponując pacjentowi określoną strategię terapeutyczną związaną z aktualnymi dolegliwościami, po pierwsze musimy poznać możliwie najpełniejszy obraz sytuacji klinicznej chorego, po drugie mieć pewność, że proponując nowe leki, niechcący pacjentowi nie zaszkodzimy" - zaznacza dr n. med. Paweł Życiński z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Reklama

Jak przypominają eksperci, gdy pacjent jest leczony przez kilku lekarzy różnych dziedzin medycyny, a każdy z nich przepisuje określone leki, nie zawsze wiedząc o zleconych wcześniej środkach przez innego specjalistę, może dojść do sytuacji, że pomiędzy przyjmowanymi lekami mogą zachodzić interakcje powodujące niekorzystne efekty i zagrażające zdrowiu pacjenta.

W reakcje z lekami mogą wchodzić również suplementy diety, dlatego o nich także należy powiedzieć lekarzowi.

Problem: Pacjenci nie pamiętają nazw leków

W Polsce, jak wskazuje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), ok. 1,6 mln osób przyjmuje stale pięć i więcej leków. Co trzecia osoba ma ponad 65 lat.

Dr n. med. Paweł Życiński zwraca uwagę, że nierzadko jest tak, że pacjent, pytany o stale przyjmowane leki, jest zaskoczony pytaniem i nie potrafi udzielić na nie pełnej odpowiedzi. Nie potrafi przypomnieć sobie nazwy wszystkich preparatów lub nie ma pewności, czy nazwy, które podał, to na pewno nazwy wszystkich leków, jakie przyjmuje. Nie zawsze są w stanie pomóc też bliscy, do których można zadzwonić z gabinetu. 

"To wszystko zajmuje cenny czas, który moglibyśmy poświęcić na dokładniejsze omówienie bieżących dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta" - zauważa kardiolog. 

Lista przyjmowanych leków i suplementów, którą warto mieć

Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z myślą o wszystkich pacjentach, nie tylko kardiologicznych, którzy przyjmują na stałe leki i suplementy, przygotowała prosty formularz, który może pomóc w przygotowaniu do wizyty lekarskiej. Można go pobrać, wydrukować, uzupełnić i nosić przy sobie w wersji papierowej bądź cyfrowej lub może on stanowić inspirację do stworzenia własnej, odręcznej listy. Należy pamiętać o zawarciu informacji na temat przyjmowanej dziennej dawki każdego leku/suplementu, a także informacji o uczuleniach na składniki występujące w lekach.  

"Zdaniem ekspertów spis leków oraz suplementów diety, informacja o uczuleniach i kontakt do opiekuna to nieocenione wsparcie, które oszczędza czas pacjenta i lekarza podczas wizyty lekarskiej i doskonale usprawnia proces leczenia. Może okazać się nieocenionym narzędziem także w nagłych wypadkach i konieczności interwencji pogotowia ratunkowego" - zaznaczają specjaliści z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Formularz stale przyjmowanych leków i suplementów można pobrać TUTAJ.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tych leków nie łącz ze sobą. Działanie będzie odwrotne do zamierzonego

Leki bez recepty. Zasady, do których powinieneś się stosować

Co zrobić, gdy w aptece nie ma leku?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki | suplementy | suplementy diety interakcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL