Chroni wątrobę, oczyszcza jelita i odkaża skórę. Herbatę z kwiatów lilaka pij teraz

Lilak, chociaż kojarzy się przede wszystkim z majem, w tym roku już kwitnie, a na krzewach pojawiły się już fioletowe i białe kwiaty. Te charakterystyczne kwiatostany nie tylko pięknie pachną, ale wykazują także właściwości zdrowotne. Z kwiatów lilaka (błędnie zwanego także bzem), można przygotować nie tylko syrop, ale także herbatę o szerokim działaniu na organizm człowieka. Dlaczego warto pić napar z kwiatów lilaka pospolitego?

Lilak pospolity to nie czarny bez - czym się różnią?

Lilak pospolity zwany tez pod nazwą bez lilak lub bez turecki, to roślina w formie krzewu lub drzewa, osiągającego do 10 metrów wysokości.

Kwiaty lilaka są duże, intensywnie pachnące i mogą być białe, fioletowe lub różowe. Owoce lilaka, w przeciwieństwie do czarnego bzu, są niejadalne i występują w postaci suchych, drewniejących torebek.

Właściwości lilaka pospolitego

Za najbardziej wartościową część rośliny uznawane są kwiaty, ale wykorzystuje się także jej liście oraz korę. Lilak zawiera w sobie glikozydy, kumaryny, garbniki, olejki eteryczne, ale także flawonoidy i fenolokwasy.

Reklama

Dzięki zawartości syinginy, lilak wykazuje korzystne działanie na wątrobę. Wspiera jej pracę, usprawnia detoksykację, ochrania miąższ, ale także reguluje pracę jelit. Zaleca się go osobom, które cierpią z powodu niestrawności, mają tendencję do wzdęć czy kłopoty z wypróżnianiem. Picie naparu z kwiatów lilaka działa też wykrztuśnie, a zatem doskonale sprawdza się jako wspomaganie leczenia w infekcjach dróg oddechowych.

Oprócz tego lilak wykazuje działanie:

  • antybakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • moczopędne,
  • napotne,
  • przeciwpasożytnicze.


Okłady z naparu z lilaka pospolitego

Nie tylko stosowanie wewnętrzne, ale także zewnętrzne może przynieść korzyści zdrowotne. Okłady z naparu z kwiatów lilaka są wskazane w przypadku łojotoku, zaostrzenia trądziku ale także w stanach zapalnych skóry.

Lilak przyspiesza gojenie się drobnych uszkodzeń skóry, działa antyseptycznie a także poprawia stan skóry - uelastycznia ją, a nawet spłyca zmarszczki, jeśli jest stosowany regularnie.

Jak przygotować liście lilaka?

Chociaż proces przygotowania liści na napar może wydawać się czasochłonny, to jest jak najbardziej opłacalne, ponieważ uzyskamy gotową mieszankę do zaparzenia herbaty, która pięknie pachnie i ma karmelowy posmak.

  1. Liście lilaka należy zbierać w słoneczny i suchy dzień, a następnie oddzielić je starannie od gałązek.
  2. Zebrane kwiaty należy upchnąć ciasno w słoikach i szczelnie zamknąć.
  3. Tak przygotowane kwiaty w słoikach wkładamy do piekarnika nagrzanego do 40 stopni, na około godzinę. W tym czasie kwiaty stracą swój kolor, co jest jak najbardziej pożądanym efektem.
  4. Kwiaty należy wysypać na blachę wyłożoną papierem i ponownie wstawić do piekarnika nagrzanego do 40 stopni Celsjusza. W ten sposób suszymy kwiaty przez około 2 godziny, pozostawiając uchylone drzwiczki od piekarnika.

Tak wysuszone kwiaty przesypujemy do pojemników lub papierowych toreb i przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu.  

Herbata z lilaka - przepis

Aby uzyskać smaczny i zdrowy napar z lilaka, należy do filiżanki wsypać dwie łyżeczki wcześniej przegotowanych liści, a następnie zalać je gorącą wodą. Należy pamiętać, by nie zalewać liści wrzątkiem, ponieważ stracą one swoje właściwości zdrowotne. Tak przygotowany napar należy przykryć i parzyć przez 5-10 minut. Dla smaku można dodać odrobinę miodu lub niewielką ilość soku z cytryny.

Dziennie można wypić dwie szklanki takiego naparu.

CZYTAJ TAKŻE:

Sposoby na kwiaty czarnego bzu. Domowy sok i syrop - smaczne i zdrowe

Zdrowotny napój z kurkumą. Działa przeciwgrzybiczo i pomaga jelitom

Sodę oczyszczoną miej w domowej apteczce. Pomoże na przykre dolegliwości


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowa herbata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL