Bierzesz witaminy, magnez, kwasy omega? Suplementy personalizowane mogą działać lepiej

Sięgamy po suplementy diety, bo pomagają uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Często jednak robimy to na oślep. Personalizowane suplementy, które od pewnego czasu są dostępne na rynku, są z kolei dostosowywane do konkretnych potrzeb organizmu. Przy ich tworzeniu bierze się pod uwagę wiek, tryb życia i oczywiście stan zdrowia danej osoby. Przedstawiamy najważniejsze informacje o personalizowanych suplementach i odpowiadamy na pytanie, dla kogo mogą być lepszym wyborem.

Personalizowane suplementy diety - co to takiego?

Personalizowane suplementy diety to zestawy witamin i składników mineralnych dobrane w pewnym stopniu indywidualnie. Co to oznacza? Zostały zaprojektowane w oparciu o konkretne potrzeby danej osoby, wynikające z jej wieku, płci, stylu życia, stanu zdrowia i innych czynników. Mogą mieć postać kapsułek, płynów czy tabletek, w których znajdują się zalecane dawki składników odżywczych. 

Produkuje się je, aby zapewnić optymalne stężenia substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Idea zrodziła się na podstawie obserwacji uniwersalnej suplementacji, która często okazuje się mało skuteczna. Jak wiemy, kobiety, mężczyźni i dzieci potrzebują zupełnie innych stężeń substancji bioaktywnych w codziennej diecie. Personalizacja suplementów idzie o krok dalej i proponuje tworzenie preparatów w oparciu o potrzeby konkretnej osoby, wykorzystując w tym celu wiedzę medyczną i nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym coraz częściej AI. 

Reklama

Po co personalizować suplementy diety?

Ktoś może powiedzieć, że przecież najlepszą formą jest wykonanie badań i odebranie od lekarza zaleceń dotyczących suplementacji. Tak, zgadzam się, że to najlepsza droga. Jednak niewielu Polaków odwiedza lekarza rodzinnego regularnie, z różnych powodów. Za to chętnie sięgamy po suplementy diety, dlatego warto dobierać je z myślą o swoich potrzebach.

Suplementacja personalizowana to dobry sposób na to, by nie przyjmować zbyt wiele witamin i minerałów. Pamiętajmy, że nadmiar niektórych z nich może być równie niebezpieczny jak niedobór. Dobrym przykładem są bor i selen, które w za dużych dawkach mogą okazać się toksyczne.

Wysoki poziom personalizacji suplementacji pomaga w minimalizowaniu ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Może również dobrze wspierać leczenie chorób przewlekłych. Oczywiście trudno będzie osiągnąć ten efekt, gdy jedynym przejawem zdrowego trybu życia będzie połykanie tabletki. W parze z suplementacją powinna iść zdrowa dieta, dużo ruchu i jakościowy wypoczynek. 

W jaki sposób powstają personalizowane suplementy diety?

Nauka stojąca za spersonalizowanymi suplementami opiera się na zasadach nutrigenomiki, czyli badaniu wpływu składników odżywczych na ekspresję genów i wpływu indywidualnych różnic genetycznych na zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Procedura obejmuje gromadzenie informacji na temat diety, stylu życia i historii choroby danej osoby, a także przeprowadzanie testów w celu pomiaru poziomu składników odżywczych we krwi i innych tkankach. Po zebraniu tych informacji zostaną one wykorzystane do opracowania spersonalizowanego schematu suplementacji dostosowanego do konkretnych potrzeb danej osoby. Co więcej, składniki dobierane są w sposób, który minimalizuje ryzyko nieprawidłowego wchłaniania.

Jakie korzyści płyną z personalizacji preparatów do suplementacji?

Jedną z kluczowych zalet spersonalizowanych suplementów jest to, że można je dostosować do konkretnych problemów zdrowotnych. Na przykład, gdy pacjent zmaga się ze zmęczeniem lub niskim poziomem energii, spersonalizowany schemat suplementacji może obejmować składniki odżywcze, które wspierają produkcję energii, takie jak witaminy z grupy B, żelazo i witamina C. 

W parze z realizacją celów zdrowotnych musi iść optymalne wchłanianie. Oznacza to, że z większym prawdopodobieństwem zobaczysz pożądane rezultaty stosowania suplementu, niezależnie od tego, czy będzie to poprawa poziomu energii, wzmocnienie układu odpornościowego czy też wsparcie ogólnego stanu zdrowia.

Kto powinien rozważyć suplementację personalizowaną?

Obecnie masowo poszukujemy sposobów na lepsze samopoczucie i dobre zdrowie. Personalizowane suplementy diety wydają się być krokiem naprzód. Jeśli już mamy przyjmować tego rodzaju preparaty, warto zamiast uniwersalnych wybierać te, które stworzono na podstawie wywiadu zdrowotnego. 

Tego rodzaju usługi są kosztowne, jednak taka inwestycja wydaje się opłacalna w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony nie możemy opierać dbania o zdrowie na jednej tabletce czy łyżeczce płynu. Istnieją jednak grupy, które powinny rozważyć suplementację dobraną na podstawie wyników badań i informacji na temat trybu życia. Z pewnością osoby na dietach specjalnych, które są konieczne ze względu na chorobę przewlekłą. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych osób, które cierpią na choroby tarczycy, nietolerancje pokarmowe czy choroby metaboliczne mogą być trudne. Dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji odżywczych za pomocą spersonalizowanych preparatów może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Osoby doświadczające wzmożonego stresu, zmęczenia czy przemęczenia mogą potrzebować dodatkowego wsparcia dla swojego organizmu poprzez suplementację witaminami, minerałami lub adaptogenami.

Sportowcy i osoby regularnie uprawiające sport mogą potrzebować dodatkowej suplementacji, aby wspomóc regenerację mięśni, poprawić wydolność fizyczną i zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Starsze osoby mogą mieć zmniejszone zdolności wchłanianie niektórych składników odżywczych, dlatego mogą potrzebować suplementów diety, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe.

CZYTAJ TAKŻE: 

Najzdrowszy suplement diety na świecie. Gwarantuje zdrowie i długie życie

Przyjmujesz witaminy i mikroelementy? Postępuj zgodnie z "dekalogiem suplementacji"

Pięć największych mitów na temat suplementów diety. W który wciąż wierzysz?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne