Rumianek na zapalenie spojówek. Domowy sposób na "piasek" pod powiekami i podrażnione oczy

Okłady w przypadku zapalenia spojówek, podrażnień czy zmęczenia oczu mogą przynieść ulgę i zlikwidować uporczywe objawy. Często stosowaną metodą są okłady z rumianku, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Nie wszyscy jednak powinni po nie sięgać, ponieważ rumianek może wywołać niepożądane reakcje. Jak wykonać okłady z rumianku i kto powinien ich unikać? Odpowiadamy.

Zastosowanie rumianku - właściwości lecznicze

Rumianek jest rośliną z rodziny astrowatych i szeroko stosowany w leczeniu różnych dolegliwości od wielu lat. Jego główną cechą jest działanie przeciwzapalne, co z powodzeniem można wykorzystać zarówno stosując do wewnętrznie jak i zewnętrznie. Rumianek bogaty jest we flawonoidy, kumaryny, kwasy fenolowe i olejki eteryczne.

Oprócz działania przeciwzapalnego wykazano, że rumianek działa również:

  • przeciwbakteryjnie,
  • przeciwwirusowo,
  • przeciwświądowo,
  • przeciwwrzodowo.

Z powodzeniem można pić napary z rumianku w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych, chorobie wrzodowej żołądka, ale także jest zalecany w przypadku cukrzycy, infekcji wirusowych czy chorobach trzustki. Zalecany jest również w przypadku ekspozycji na nadmierny stres, stany lękowe i problemy ze snem. Rumianek stosowany jest również zewnętrznie, w postaci kompresów i okładów w przypadku stanów zapalnych skóry czy hemoroidów.

Reklama

Rumianek na zapalenie spojówek

Popularną metodą walki z zapaleniem spojówek są okłady z rumianku. Zapalenie może być wywołane przez różne patogeny i może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne, alergiczne, a nawet grzybicze. Zapaleniu towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak

  • zaczerwienienie,
  • świąd,
  • ból,
  • pieczenie,
  • uczucie "piasku" w oku,
  • ropna wydzielina z oka.

Leczenie farmakologiczne powinno być adekwatne do przyczyny zakażenia, jednak warto znać również domowe metody łagodzenia objawów zapalenia spojówek. Jednym z nich są okłady z rumianku.

Okłady można wykonać bezpośrednio z torebek z kwiatem rumianku, lub zamoczyć gazik lub wacik kosmetyczny w przestudzonym naparze. Wacik lub torebkę należy przyłożyć do zainfekowanego oka i trzymać go przed 15-20 minut. Okłady z rumianku zmniejszają uczucie swędzenia i pieczenia oczu, działają antyseptycznie i przeciwzapalnie.  

Bezpieczeństwo stosowania rumianku na oczy

W trakcie badań nad właściwościami rumianku, nie wykazano jego toksycznego wpływu na organizm w postaci okładów przy zapaleniu spojówek.

Na tę metodę powinny jednak uważać osoby, które mają skłonność do odczynów alergicznych w kontakcie z roślinami. Rumianek wykazuje działanie alergizujące, ponieważ zawiera kilka substancji, które są potencjalnie uczulające. Za kluczowy związek uznaje się lakton seskwiterpenowy, który może wywołać silną reakcję uczuleniową.

Na skutek jego działania, u alergików może pojawić się wzmożony świąd i ból oczu, a także opuchlizna. U osób bardziej wrażliwych, działanie alergenu może doprowadzić do poważnego w konsekwencjach wstrząsu anafilaktycznego.

Inne zioła na zapalenie spojówek

Nie tylko rumianek, ale również wyciąg ze świetlika jest popularnym produktem stosowanym w przypadku chorób oczu. Niegdyś uważano, że świetlik może nie tylko wyleczyć choroby oczu, ale również przywrócić wzrok.

Innymi ziołami zalecanymi przy zapaleniu spojówek są nagietek lekarski, majeranek, ale także czarna herbata.

Okłady na oczy zalecane są nie tylko w stanach chorobowych, ale także u osób, które narażone są na działanie klimatyzacji, dym papierosowy, sztuczne oświetlenie i zanieczyszczone powietrze. Okłady nawilżają i działają przeciwzapalnie, ale również likwidują opuchliznę wokół oczu oraz zmniejszają widoczne sińce pod oczami sprawiając, że twarz wygląda na wypoczętą i zdrową.

CZYTAJ TAKŻE:

Łzy płyną nie tylko podczas płaczu i ze śmiechu. Przyczyny łzawienia oczu

Jak poradzić sobie ze swędzeniem oczu?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie spojówek | rumianek | rumianek właściwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL