Majeranek od kuchni. Zdrowotne właściwości przyprawy

Majeranek opłaca się trzymać w domowej apteczce. Działa rozkurczowo, przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Do tego to naturalny afrodyzjak, świetne źródło witamin i minerałów. Zawiera m.in. witaminę C, witaminę B1, B2 i beta-karoten. Warto sięgać też po napary z majeranku. Przyniosą ulgę niewielkim kosztem.

Majeranek - witaminy i minerały

Majeranek to przyprawa, którą znajdziemy w każdej kuchni. Dodajemy ją m.in. do zup, mięs czy sosów. Jest doskonałą i, co najważniejsze, zdrową alternatywą dla soli

Nie każdy jednak wie, że poza walorami smakowymi majeranek ma wiele właściwości prozdrowotnych. Majeranek jest świetnym źródłem witamin i minerałów. Zawiera witaminę C, witaminy B1 i B2, beta-karoten, a także potas, żelazo, wapń, cynk, magnez, fosfor oraz mangan. Poza tym w jego składzie znajdziemy cenne olejki eteryczne (zwłaszcza sabinen, linalol i kamforę), flawonoidy (przede wszystkim apigeniny, diosmetyny i luteoliny) oraz związki fenolowe.

Reklama

Majeranek - właściwości zdrowotne

Majeranek działa rozkurczowo i doskonale sprawdzi się w przypadku wzdęć i bólu brzucha. Dodatkowo poprawia trawienie, dlatego pomocny może być u osób mających problemy z niestrawnością, zgagą oraz wrzodami. 

Majeranek ma także właściwości przeciwbakteryjne i pomaga na problemy ze skórą. Chodzi przede wszystkim o trądzik, stany zapalne, a także trudno gojące się rany. Można go zastosować również na opryszczkę. 

Działa również przeciwbólowo i przeciwwirusowo. Jego innym zastosowaniem są infekcje dróg oddechowych, intensywny katar, gorączka oraz kaszel. Przyprawa sprawdzi się zwłaszcza u pacjentów z kaszlem mokrym oraz zapaleniem oskrzeli.

Majeranek zapobiega utlenianiu tłuszczy w naczyniach krwionośnych, dlatego może być stosowany także profilaktycznie w przypadku miażdżycy. Przyprawa może hamować również enzymy odpowiadające za wydzielanie insuliny, co może być szczególnie istotne dla chorych na cukrzycę. Badania wskazują, że majeranek może wykazywać również właściwości przeciwnowotworowe. Dotyczyć to może przede wszystkim raka piersi, raka jajnika i raka wątroby. W przypadku zdiagnozowanych już nowotworów majeranek może wspomagać tradycyjne leczenie i zmniejszać istniejące już komórki rakowe. 

Coraz więcej mówi się również o właściwościach odchudzających majeranku. Przyprawa poprawia metabolizm i zmniejsza wydzielanie soków żołądkowych, dlatego warto włączyć ją do diety redukcyjnej. Innym zastosowaniem majeranku jest zwiększenie libido. Z tego powodu przyprawa nazywana jest nawet naturalnym afrodyzjakiem.

Majeranek - jak stosować?

Najpopularniejszą metodą stosowania majeranku są napary. Wystarczy zalać 3-4 łyżeczki majeranku (suszonego lub świeżego) wrzątkiem i odczekać 10-15 minut. Napar można stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie, np. w formie toniku do twarzy. Dobrze sprawdzi się także jako płukanka na ból gardła. 

Majeranek wykorzystywać można także do inhalacji. Warto pamiętać również, że w aptekach i sklepach zielarskich zakupić można gotowe produkty zawierające majeranek, m.in. olejek z majeranku, tabletki na gardło zawierające majeranek czy w końcu maść majerankową.

Majeranek - przeciwwskazania

Majeranek uważany jest za bezpieczną roślinę, jednak nie powinien być stosowany przez pacjentów z problemami związanymi z układem krążenia oraz z niskim ciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazaniem jest również alergia na majeranek

Majeranek może być stosowany przez kobiety w ciąży. Wiele ciężarnych przyjmuje go na mdłości czy wymioty.

CZYTAJ TAKŻE: 

Które zioła naprawdę mają właściwości lecznicze?

Przepisy pachnące majerankiem

Lecznicze olejki jako część twojej domowej apteczki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: majeranek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL