Jak odróżnić kaszel mokry od suchego?

Kaszel to jeden z podstawowych objawów każdej infekcji i przeziębienia. Wyróżnia się dwa jego główne rodzaje - kaszel suchy i kaszel mokry. Wielu pacjentów ma problem z ich odróżnieniem i gubi się w gąszczu informacji na ten temat. Tymczasem kaszel mokry różni się od suchego przede wszystkim obecnością wydzieliny. Poznaj objawy, przyczyny i sposoby leczenia kaszlu suchego i mokrego.

Kaszel suchy - takie daje objawy

Kaszel suchy ma charakterystyczne objawy. To przede wszystkim brak mokrej wydzieliny. Powoduje to suchość i nieprzyjemne drapanie w gardle. Z tego powodu wielu pacjentów opisywać może ten rodzaj kaszlu jako mało wystarczający. Oznacza to, że odkaszlnięcie nie przynosi żadnej ulgi, ponieważ nie dochodzi do oczyszczenia dróg oddechowych z wydzieliny.  

Suchy kaszel jest również znacznie bardziej uciążliwy. U chorych bardzo często dochodzi do nieprzyjemnych napadów kaszlu. Zdarza się, że pojawiają się one również w nocy, co utrudniać może pacjentowi sen.

Reklama

Skąd się bierze kaszel suchy? Jak się go leczy?

Główną przyczyną suchego kaszlu są infekcje dróg oddechowych. Zazwyczaj na początku każdego przeziębienia pojawia się suchy kaszel, który z czasem staje się mokry. Inne możliwe przyczyny kaszlu suchego to m.in. astma oskrzelowa, choroby serca, refluks, nowotwory płuc i oskrzeli oraz alergie np. na sierść zwierząt. Bardzo często zdarza się również, że suchy kaszel dotyka palaczy i osób przebywających w zadymionych pomieszczeniach. Inną grupą chorych są pacjenci pracujący w trudnych warunkach. Chodzi o osoby narażone na szkodliwe pyły i chemikalia.

Leczenie kaszlu suchego zależy przede wszystkim od jego przyczyny. W przypadku infekcji stosuje się leczenie objawowe, np. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz syropy na suchy kaszel. Pomocne mogą być także domowe sposoby na suchy kaszel. Dobre efekty przynosi syrop z cebuli, siemię lniane, miód, tymianek oraz herbata z lipy.

Objawy kaszlu mokrego

Mokry kaszel bardzo często pojawia się tuż po kaszlu suchym. Charakteryzuje się wodnistą wydzieliną. Może być ona rzadka lub gęsta. Może również przybierać różne zabarwienie, np. białe, żółte, zielonkawe czy przeźroczyste. Opisywane kolory mogą wiązać się z przyczyną kaszlu. Zielona wydzielina może łączyć się z infekcją bakteryjną, biała z kolei dotyczyć może chorób płuc i nadużywania papierosów. W przypadku pojawienia się w wydzielinie krwi należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kaszel mokry w odróżnieniu od suchego zazwyczaj pojawia się rano. Jest mniej uporczywy i pozwala na odkrztuszanie wydzieliny. Zdarza się jednak, że mokry kaszel powoduje również duszności i ból w klatce piersiowej.

Przyczyny i leczenie kaszlu mokrego

Przyczyny mokrego kaszlu najczęściej związane są z infekcjami dróg oddechowych. Kaszel pojawić się może także z powodu alergii, mukowiscydozy, zapalenia zatok, zapalenia płuc, chorób płuc oraz przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. U dzieci kaszel często występuje jako następstwo wchłonięcia ciała obcego.

Leczenie kaszlu mokrego zależy od jego głównej przyczyny. W przypadku kaszlu spowodowanego infekcją stosować można inhalacje, które ułatwią oddychanie i pomogą w odkrztuszaniu. Wykorzystać do tego można olejki eteryczne, np. olejek miętowy, olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy lub olejek z sosny. Do inhalacji przydatne mogą być również zioła - tymianek, lipa i dziewanna. 

Warto pamiętać o tym, że mokry kaszel nie powinien być hamowany. Jest to bowiem naturalny proces, który ma na celu oczyszczenie naszych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Należy potraktować go więc jako jeden z elementów stopniowego powrotu do zdrowia. W przypadku, gdy mokry kaszel spowodowany jest inną chorobą, podejmuje się leczenie schorzenia podstawowego.

Czytaj także: 

Syrop z cebuli - stary jak świat sposób nie tylko na przeziębienie

Siedem najlepszych naturalnych sposobów na kaszel

Ta choroba jest wielokrotnie bardziej zakaźna niż COVID-19 i nie zniknęła

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mokry kaszel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL