​Grzybica skóry. Jak zapobiegać i jak leczyć?

Grzybica skóry nie świadczy o braku higieny - to wyjątkowo zakaźna choroba. Łatwo się nią zarazić, często nawraca i może zaatakować praktycznie każdy fragment naszego ciała - popularne zajady (kandydoza kątów ust) to też grzybica.

Grzybica skóry - co ją wywołuje?

Grzybicę skóry wywołują grzyby chorobotwórcze, których znamy kilka rodzajów. Mogą być składnikiem prawidłowej flory organizmu ludzkiego - grzyby drożdżopodobne (drożdżaki), przyczyna drożdżycy (kandydozy) błon śluzowych i paznokci. Mogą pochodzić z gleby (dermatofity geofilne), od zwierząt np. młodych kotów (dermatofity zoofilne), od innej osoby (dermatofity antropofilne). 

Wyróżnia się wiele rodzajów grzybic w zależności od zaatakowanych okolic - skóry owłosionej (głowy, brody u mężczyzn), skóry gładkiej (pachwin, goleni), paznokci (także kandydoza paznokci), stóp (jedna z najpopularniejszych), błon śluzowych (np. jamy ustnej, pochwy), łupież pstry, zajady (kandydoza kątów ust).

Reklama

Grzybica skóry - jak rozpoznać?

Wszelkie niepokojące objawy (np. zaczerwienienia, swędzenie, pęknięcia, wykwity, rumień, zrogowacenia, popękane paznokcie) występujące na skórze mogą świadczyć o zakażeniu grzybicą. Rozpoznanie następuje dopiero po wykonaniu badań mykologicznych (analiza mikroskopowa i posiew fragmentów skóry, paznokci, włosów).

Grzybica skóry - jak zapobiegać?

Należy dokładnie wycierać się po kąpieli, najlepiej własnym ręcznikiem. Przybory toaletowe do mycia, do włosów, do paznokci także powinny być własne. Należy unikać kontaktu z powierzchniami i przedmiotami, których używa dużo osób - stąd zalecenie używanie obuwia ochronnego na basenach, przy plażach, klubach sportowych.

Grzybicą stóp można także się zarazić przez pożyczenie (przymierzenie) obuwia. Bielizna, skarpetki i obuwie noszone zwłaszcza latem powinny być wykonane z naturalnych lub przewiewnych materiałów. Grzyby częściej atakują osoby o obniżonej odporności, ale także przyjmujące długo antybiotyki - lekarze polecają wtedy przyjmowanie probiotyków.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grzybica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL