To najczęstsze błędy podczas mierzenia temperatury ciała. Wynik będzie fałszywy

Infekcje nie odpuszczają, a przychodnie i szpitale pękają w szwach. Chorują zarówno dzieci, jak i dorośli, a lekarze wskazują, że fala zachorowań na grypę właśnie osiąga swój szczyt. Bóle mięśni, osłabienie, dreszcze to pierwsze objawy infekcji, której może towarzyszyć gorączka. Jak prawidłowo ją zmierzyć? Wiele osób popełnia jakiś błąd podczas pomiaru temperatury ciała. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy w mierzeniu gorączki oraz wskazówki, jak prawidłowo to zrobić.

Pomiar temperatury ciała - czy jest ważny?

Gorączka to objaw, który towarzyszy wielu infekcjom - zarówno bakteryjnym, jak i wirusowym. Określenie temperatury ciała jest ważne, bowiem za wysoka może doprowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych. 

Przedłużająca się gorączka może spowodować odwodnienie, a ono z kolei zaburzenia elektrolitowe. Niedostateczna ilość sodu czy potasu może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób starszych. 

Podniesionej temperatury ciała nie trzeba od razu obniżać. Zbijanie gorączki zalecane jest wtedy, gdy przekracza ona 39 stopni i towarzyszą jej uciążliwe objawy, takie jak silne bóle mięśni i kości. Zasadne jest wówczas przyjęcie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, by chory miał zachowany względny komfort. 

Reklama

Zbić gorączkę można także domowymi sposobami, stosując m.in. chłodne okłady oraz przyjmując schłodzone płyny. 

Sposoby mierzenia temperatury ciała

Istnieje kilka sposobów pomiaru temperatury i są one zależne od tego, jaki termometr posiadamy. 

Temperaturę można zmierzyć: 

  • pod pachą - to tradycyjna metoda, do której można użyć termometru elektronicznego lub termometru cieczowego;
  • w jamie ustnej - z zastosowaniem termometru elektronicznego, który umieszcza się pod językiem chorego;
  • na czole - do tej metody używany jest termometr bezdotykowy na podczerwień; 
  • w uchu - ta metoda pomiaru może być mniej dokładna, jeśli nie zostanie przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta termometru;
  • w odbycie - to najdokładniejsza metoda pomiaru temperatury, stosowana najczęściej u niemowląt. 

Najczęstsze błędy w mierzeniu temperatury

Na błędny wynik temperatury ciała wpływ może mieć wiele czynników, dlatego warto je znać, by dokładnie sprawdzać gorączkę w przypadku infekcji. Co może zakłamać wynik na termometrze? 

  1. Nieprawidłowe umiejscowienie termometru - pomiar temperatury ciała w ustach tuż po spożyciu ciepłego napoju może zawyżyć wynik i wskazywać na gorączkę.
  2. Za krótki czas pomiaru - niektóre termometry wymagają dłuższego czasu pomiaru, a zbyt krótki może wskazać nieprawidłowy wynik. 
  3. Nieodpowiednie warunki pomiaru - mierzenie temperatury po kąpieli, spożyciu gorącego posiłku czy wysiłku fizycznym może dać fałszywie wysoki wynik.
  4. Złe użycie termometru - trzymanie termometru na podczerwień zbyt daleko od czoła lub mierzenie na skórze z makijażem czy tłustymi kosmetykami może zakłócić pomiar.
  5. Nieprzestrzeganie zaleceń producenta - różne typy termometrów (doustne, douszne, bezdotykowe) mają inne instrukcje użytkowania, a nieprzestrzeganie ich może skutkować błędnym wynikiem. 
  6. Zła temperatura otoczenia - mierzenie temperatury w chłodnym lub bardzo ciepłym pomieszczeniu, bez wcześniejszego zaaklimatyzowania termometru do temperatury otoczenia, może skutkować nieprawidłowym odczytem.
  7. Pomiar wykonywany w krótkich odstępach czasu - zbyt częste mierzenie temperatury tym samym urządzeniem może prowadzić do błędów, szczególnie w termometrach elektronicznych i na podczerwień.
  8. Brudny termometr - brak dezynfekcji po każdym użyciu może prowadzić do nieprecyzyjnych odczytów.

CZYTAJ TAKŻE:

Do tego prowadzi niedobór elektrolitów. Jonogram to badanie, które dużo powie o twoim zdrowiu

Na co chorują Polacy i jak często się badają? Liczby nie pozostawiają złudzeń

Coraz więcej zwolnień lekarskich z tym kodem. Powikłania choroby zmuszają do L4

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL