​Czym są choroby psychosomatyczne i jak im zapobiegać?

Pod nazwą "choroby psychosomatyczne" kryją się schorzenia somatyczne, czyli innymi słowy fizyczne, których geneza leży w ludzkiej psychice. Zazwyczaj są skutkiem tłumionych negatywnych emocji.

Jak emocje wpływają na nasze zdrowie?

Większość osób ma trudności z radzeniem sobie z negatywnymi emocjami takimi jak złość, lęk, frustracja czy smutek. Naturalnym mechanizmem obronnym naszego organizmu  jest tłumienie tego rodzaju uczuć. Okazuje się, że takie działanie negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Stłumione emocje mogą szkodzić naszemu organizmowi powodując tzw. choroby psychosomatyczne lub nasilając ich objawy.

Jakie są najczęściej występujące choroby psychosomatyczne?

Lista chorób ciała wywoływanych przez psychikę człowieka jest bardzo długa i dotyczy niemalże wszystkich dziedzin medycyny. Wśród najczęściej występujących chorób psychosomatycznych najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, astmę, chorobę wrzodową, wrzodziejące zapalenie jelit, astmę, alergię, nadczynność tarczycy, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia snu, cukrzycę czy zaburzenia odżywiania.

Reklama

Psychosomatyczne podłoże choroby jest bardzo trudne do zdiagnozowania jako, że większość chorób uznawanych za psychosomatyczne może mieć także podłoże fizyczne.  Jednocześnie bardzo rzadko dostrzega się związek między zdrowiem fizycznym a tym, co w danym momencie przeżywamy. Jeśli leczenie farmakologiczne choroby nie poprawia stanu pacjenta, jeśli przeżywa on w danym czasie dużo stresu, złości lub smutku i jeżeli objawy nasilają się i osłabiają w zależności od stopnia napięcia emocjonalnego, możemy podejrzewać, że jego choroba ma podłoże psychosomatyczne.

Sposoby zapobiegania chorobom psychosomatycznym

Aby zapobiegać chorobom psychosomatycznym, nie możemy dusić w sobie negatywnych emocji. Ważne jest, by nauczyć się te emocje nazywać, aby znaleźć sposób rozładowania ich. Dla niektórych jest to płacz, dla innych zmęczenie fizyczne, np. spacer, fitness czy pływanie. 

Jeśli cierpimy na nadmiar stresu w życiu codziennym warto wybierać sporty, które nie stwarzają konieczności rywalizacji, gdyż może się ona okazać dodatkowym źródłem stresu. Czasem pomocna może się okazać rozmowa z bliską osobą lub psychologiem. Trzeba dbać o swoje ciało i o to, by wystarczająco dużo wypoczywać i szanować swoje siły.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: emocje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL