Lady Gaga od lat zmaga się z ciężką chorobą. Pierwsze objawy mylą nawet lekarzy

Kilka lat temu dzięki Lady Gadze wiele osób po raz pierwszy usłyszało o chorobie, jaką jest fibromialgia. Chorzy zmagają się m.in. z przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów, nieustannym zmęczeniem i zaburzeniami snu. Przyczyny objawów poszukują latami. Co Lady Gaga mówiła o swojej chorobie? Co warto wiedzieć o fibromialgii?

Lady Gaga o fibromialgii

Zaczynała od pisania piosenek dla innych gwiazd muzyki, dziś sama ma status wielkiej gwiazdy. Lady Gaga, która debiutowała w 2008 roku, jest jedną z najlepiej sprzedających się artystek na świecie. Sławę przyniosły jej utwory "Just Dance" i "Poker Face", potem powstały hity takie jak "Bad Romance", "Telephone" (nagrany wspólnie z Beyoncé) czy "Alejandro". W ostatnich latach spełnia się jako aktorka. Zagrała m.in. w "Narodzinach gwiazdy" (za piosenkę "Shallow" z tego filmu otrzymała Oscara, była też nominowana w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa) czy filmie "Dom Gucci".

Reklama

W 2017 roku wyszło na jaw, że Lady Gaga cierpi na fibromialgię, która charakteryzuje się bólem zlokalizowanym we wszystkich segmentach ciała. Z powodów zdrowotnych zmuszona była odwołać część swojej koncertowej.

"Używam słowa 'cierpieć' nie po to, by mi współczuć czy wzbudzić zainteresowanie. (...) Jestem siłaczką. Mówię o cierpieniu nie tylko dlatego, że trauma i chroniczny ból zmieniły moje życie, ale też dlatego, że przez nie nie mam normalnego życia" - pisała wtedy.

W jednym z wywiadów dla magazynu "Vogue" przyznała, że bardzo irytują ją ludzie, którzy mówią, że fibromialgia nie jest prawdziwą chorobą. Pacjenci z objawami fibromialgii są często lekceważeni przez lekarzy. Podejrzewa się u nich symulację lub zaburzenia natury psychiatrycznej.

"Dla mnie, i pewnie również dla innych mierzących się z nią na co dzień, to w rzeczywistości cyklon niepokojów, depresji, zespołu stresu pourazowego, traumy i zespołu lęku napadowego. To wszystko sprawia, że mój układ nerwowy pracuje na najwyższych obrotach, co przekłada się na ból neuropatyczny. Ludziom naprawdę przydałoby się więcej empatii. Chroniczny ból to poważna sprawa. Każdego dnia budzisz się rano i nie wiesz, jak się będziesz czuć" - zaznaczała.

Czym właściwie jest fibromialgia, z którą zmaga się Gaga?

Fibromialgia - co to za choroba?

Fibromialgia to choroba, która charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk. Objawy często pojawiają się po zdarzeniu takim jak uraz fizyczny, operacja, infekcja lub znaczny stres psychiczny. W innych przypadkach stopniowo narastają w czasie, bez pojedynczego zdarzenia wyzwalającego.

Dokładna przyczyna fibromialgii nie jest znana. Wskazuje się, że jest ona związana z nieprawidłowym poziomem niektórych substancji chemicznych w mózgu (za najbardziej prawdopodobną jej przyczynę uważa się zaburzenia metabolizmu serotoniny), a także zmianami w sposobie, w jaki ośrodkowy układ nerwowy przetwarza sygnały o bólu wysyłane przez ciało.

Fibromialgia częściej dotyczy kobiet. Najwięcej zachorowań przypada na okres od 30. do 50. roku życia, ale zachorować można w każdym wieku.

Obserwuje się tendencję do rodzinnego występowania fibromialgii. Fibromialgia może być też skutkiem innej długotrwałej choroby - często występuje np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy toczniem rumieniowatym układowym.

Objawy fibromialgii

Główne objawy fibromialgii to: przewlekły, rozległy ból w całym ciele lub w wielu miejscach (często odczuwany jest w ramionach, nogach, głowie, klatce piersiowej, brzuchu i plecach), zmęczenie i problemy ze snem. Eksperci wskazują, że jeśli w gabinecie pojawi się pacjent z objawami "bólu uogólnionego", należy uwzględnić fibromialgię jako jedną z możliwych przyczyn dolegliwości.

Inne objawy mogą obejmować:

  • sztywność mięśni i stawów,
  • tkliwość punktową,
  • drętwienie i mrowienie rąk i nóg,
  • problemy z koncentracją,
  • zwiększoną wrażliwość na światło, hałas, zapachy i temperaturę,
  • wzdęcia lub zaparcia,
  • uczucie zimnych rąk i stóp,
  • kołatanie serca,
  • zaburzenia nastroju.

Leczenie fibromialgii

Obecnie trudno mówić o możliwości całkowitego wyleczenia fibromialgii. U chorych zazwyczaj na przemian występują okresy nasilenia i złagodzenia objawów. Najlepsze efekty przynosi łączenie różnych terapii - przyjmowanie leków mających na celu zmniejszenie bólu, poprawienie nastroju oraz polepszenie jakości snu, a także fizjoterapia (ćwiczenia i zabiegi fizykalne) i psychoterapia. Leczenie powinno być indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Celine Dion w złym stanie. Bliscy piosenkarki zdradzają, jak objawia się jej choroba

Bruce Willis cierpi na otępienie czołowo-skroniowe. Choroba objawia się zaburzeniami zachowania i mowy

Te objawy wskazują na otosklerozę. Niezwykle rzadka choroba błędnika, na którą cierpi Maciej Miecznikowski

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: fibromialgia | fibromialgia objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL