Coraz więcej zwolnień lekarskich z tym kodem. Powikłania choroby zmuszają do L4
Tylko w 2023 roku wystawiono ponad 300 tys. zwolnień lekarskich z kodem E.66 a liczba pracowników korzystająca z tego zwolnienia to ponad 18,5 tys. osób. Otyłość, bo to ona kryje się pod powyższym kodem klasyfikacji chorób, prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, które uniemożliwiają pracę. Dane Światowej Organizacji Zdrowia ujawniają, że z powodu otyłości na całym świecie cierpi ponad 800 mln ludzi, a chorych wciąż przybywa.
Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób została oznaczona symbolem E.66 i to właśnie z tym kodem przybywa zwolnień lekarskich w Polsce. Szacuje się, że otyłość zwiększa ryzyko nieobecności w pracy aż o 70 proc.
Dane są alarmujące, bowiem co roku przybywa ponad 100 tys. nowych pacjentów z otyłością, a z raportu utworzonego przez NFZ wynika, że w 2035 roku ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc. dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość.
W 2023 roku koszty związane z leczeniem pacjentów z powodu otyłości i jej powikłań oszacowano na ponad 3,8 mld złotych. Na całym świecie koszty te wynoszą ponad 2 biliony dolarów, a do 2035 wzrosną do 4 bilionów dolarów rocznie.
Narodowy Fundusz Zdrowia ujawnił, że w pierwszym kwartale 2024 r. 4586 pacjentów skorzystało ze zwolnienia lekarskiego z kodem E.66, co przekłada się na 75 279 dni absencji chorobowej.
W drugim kwartale 2024 r. 4471 pacjentów skorzystało z takiego zwolnienia, co przekłada się na 73 504 dni absencji chorobowej, a w trzecim kwartale 2024 r. 4404 pacjentów przebywało na L4 związanym z otyłością (71 032 dni absencji).
Pracowników na zwolnieniu chorobowym może przybywać i jak wskazują specjaliści - przyczyną nie jest sama choroba otyłościowa, a jej liczne powikłania. Zwiększająca się świadomość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jak i samych pacjentów sprawia, że coraz więcej osób korzysta ze zwolnienia lekarskiego by rozpocząć odpowiednie terapie.
W raporcie NFZ "Otyłość i jej konsekwencje" z maja 2024 wskazuje się aż dziewięć najczęstszych i najpoważniejszych powikłań związanych z nadmierną masą ciała, jednak nie są one jedyne.
Cukrzyca
Wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej jest cukrzyca - szacuje się, że ponad 50 proc. pacjentów z cukrzycą to osoby chorujące na otyłość. W 95 proc. to cukrzyca typu 2., której największym czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowy styl życia i nieodpowiednia dieta.
W raporcie wskazano, że niebezpiecznie zwiększa się odsetek osób z cukrzycą w przedziale wiekowym 35-54 lat, co oznacza, że chorują coraz młodsi.
Nieleczona cukrzyca i brak kontroli nad glikemią prowadzi do retinopatii, nefropatii i neuropatii cukrzycowej. Powikłaniem tej ostatniej jest z kolei zespół stopy cukrzycowej. NFZ alarmuje, że z roku na rok wzrasta liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu stopy cukrzycowej, a średnio co godzinę i 35 minut dokonuje się w Polsce dużej amputacji kończyny dolnej u osoby z cukrzycą.
Choroby pęcherzyka żółciowego
Zwiększony poziom cholesterolu u osób z otyłością prowadzi do chorób związanych z drogami żółciowymi. Nadmiar cholesterolu wydalany z organizmu jest wraz z żółcią, a wysokie stężenie cholesterolu w stosunku do kwasów żółciowych i fosfolipidów w żółci, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wytrącenia się kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym
W 2023 roku wystawiono ponad 80 tys. zwolnień lekarskich z powodu absencji związanej z chorobami pęcherzyka żółciowego, a pięć lat wcześniej było ich o 10 tys. mniej.
Bezdech senny
Ponad 70 proc. pacjentów z potwierdzonym bezdechem sennym to osoby chore na otyłość. W 2023 roku prawie 70 tys. pacjentów było hospitalizowanych z powodu tej choroby. Jej występowanie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu a nawet depresji.
Nadciśnienie tętnicze
Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze nawet czterokrotnie. Pacjenci oprócz tego, że wymagają stałej kontroli ciśnienia i przyjmowania leków, nierzadko wymagają także pilnej hospitalizacji z powodu opornego nadciśnienia lub przełomu nadciśnieniowego. NFZ szacuje, że tylko w Polsce nadciśnienie tętnicze notuje się u prawie 10 mln osób, jednak nie wszystkie przypadki są zdiagnozowane oraz leczone.
Choroby kości i stawów
Z powodu chorób układu kostnego (m.in. zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zmian w obrębie stawów kolanowych) co roku wystawianych jest kilka milionów zwolnień chorobowych (na łączną liczbę 40 mln dni absencji). Oczywiście - zwolnienia te dotyczą wszystkich chorób związanych z układem kostnym, łącznie z urazami oraz planowanymi operacjami chirurgicznymi, jednak szacuje się, że około 50 proc. pacjentów z otyłością ma problemy z kręgosłupem i zgłasza dolegliwości związane ze stawami.
Choroby układu krążenia
Choroba otyłościowa u 80 proc. pacjentów powoduje chorobę niedokrwienną serca. To osoby, które narażone są na zawał mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca oraz zgon. Ryzyko związane z otyłością jest wysokie - szacuje się, że przyrost masy ciała o 10 kg zwiększa ryzyko choroby wieńcowej o 12 proc. Wzrost BMI o jedną jednostkę powoduje z kolei wzrost ryzyka udaru krwotocznego o 6 proc.
Depresja i zaburzenia psychiczne
Badania pokazują, że osoby chorujące na otyłość mają większy problem ze znalezieniem pracy, utrzymaniem jej a także częściej mają problem z utrzymaniem relacji ze współpracownikami. Badania wskazują także, że pracodawcy postrzegają swoich pracowników z otyłością jako osoby o niższych kwalifikacjach do pracy, o gorszych nawykach w pracy i uważa się ich jako mających coraz większe problemy emocjonalne i interpersonalne.
Szacuje się, że nawet 60 proc. chorych na otyłość cierpi z powodu zaburzeń psychicznych, w tym na depresję, i z tego też powodu pracownicy ci częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich.
Od 2021 roku działa w Polsce pilotażowy program w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.
Rządowy program koncentruje się na leczeniu otyłości, która generuje koszty w ochronie zdrowia, koszty w zakładach pracy, aż w końcu - koszty zdrowotne, które ponoszą pacjenci.
Do 21 marca 2024 roku w programie wzięło udział 5,5 tys. pacjentów w 19 wyspecjalizowanych ośrodkach na terenie całej Polski. Do wykonania operacji do tej pory zakwalifikowano 4,78 tys., z czego u 3,87 tys. wykonano już wspomniany zabieg. Odsetek pacjentów zakwalifikowanych do operacji bariatrycznej wynosił więc blisko 87 proc.
W ramach programu pilotażowego funkcjonują cztery moduły:
- Diagnostyka, postępowanie przedoperacyjne,
- Leczenie zabiegowe,
- Rehabilitacja lecznicza (przed- i pooperacyjna),
- Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie).
Specjaliści podkreślają, że konieczne jest kompleksowe podejście do problemu otyłości w Polsce z uwagi na szybko rosnącą liczbę chorych, również w przypadku dzieci i młodzieży. Nie tylko pacjenci ponoszą koszty związane z chorobą - zarówno koszty leczenia, jak i koszty zdrowotne, wynikające z powikłań otyłości i zagrożeń. Otyłość przekłada się także na stale rosnące koszty w ochronie zdrowia oraz wśród pracodawców. Choroba otyłościowa to rosnący problem, dlatego coraz więcej mówi się o programach profilaktycznych oraz dostępnych metodach leczenia - zarówno farmakologicznych jak i chirurgicznych.
Źródła:
- Raport NFZ "Otyłość i jej konsekwencje" https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/otylosc
- zus.pl
- Karolina Kłoda, Leczenie nadwagi i otyłości u dorosłych - praktyczne wskazówki dla lekarza POZ, Lekarz POZ 3-4/2019
CZYTAJ TAKŻE:
Co oznacza, gdy tłuszcz gromadzi się w okolicy brzucha? Przez oponkę cierpią narządy wewnętrzne
Otyłość to choroba, jak każda inna. Należy ją leczyć
Pięć najbardziej szkodliwych diet odchudzających. Rujnują zdrowie i metabolizm