Zmiany na liście leków refundowanych. Skorzystają dwie grupy pacjentów
Kolejne zmiany w liście leków refundowanych, tym razem z korzyścią dla pacjentów pediatrycznych, a także osób starszych. Decyzją Ministerstwa Zdrowia na liście znalazło się 29 nowych terapii: 10 terapii onkologicznych, w tym trzy w chorobach rzadkich, a także 19 terapii nieonkologicznych, z czego cztery w chorobach rzadkich. Zmiany weszły w życie 1 kwietnia.
Od 1 kwietnia 2025 roku obowiązuje nowa, druga już w tym roku, lista leków refundowanych. Znalazło się na niej 29 nowych terapii: 10 onkologicznych (trzy dotyczą chorób rzadkich) oraz 19 nieonkologicznych, z czego cztery również dotyczą chorób rzadkich. Na nowym rozporządzeniu skorzystają także kobiety w ciąży, które będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko RSV. Szczepionkę przewidziano też dla pacjentów, którzy ukończyli 65. rok życia.
Seniorzy w wieku 65+ z chorobami współistniejącymi mogą też bezpłatnie zaszczepić się przeciwko półpaścowi.
Na liście leków refundowanych pojawiły się także trzy kolejne terapie kardiologiczne. Minister Kos podkreślił jednak, że lista nie pozostaje zamknięta i czeka na kolejne rekomendacje i wnioski. Poprzednią listę opublikowano końcem 2024 roku i znalazły się na niej leki na nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie indukowane ciążą, substancje czynne stosowane w zaburzeniach rytmu serca, niewydolności serca, a także dwie substancje czynne stosowane w profilaktyce udaru i zatorowości obwodowej.
Od kwietnia 2025 roku refundowane zostają także terapie związane z chorobami onkologicznymi kobiet. Na liście znalazło się leczenie wczesnego raka piersi HER2-ujemnego oraz leczenie zaawansowanego raka jajnika lub jajowodu, a także leczenie zaawansowanego lub nawrotowego raka endometrium.
Zmiany w refundacji przyniosły także długo oczekiwany przez rodziców komunikat. Dzieci z mukowiscydozą będą miały refundowane leczenie od 2. roku życia, a nie - jak dotychczas - od 12. roku życia. Modulatory CFTR, które zatrzymują postęp choroby, będą dostępne w ramach programu lekowego dla chorych na mukowiscydozę w wieku 2 lat i starszych. Ta refundacja to nadzieja dla 300 chorych w Polsce, którzy kwalifikują się do powyższego leczenia.
CZYTAJ TAKŻE:
Pobyt w sanatorium z ZUS czy na NFZ? Im należy się bezpłatne leczenie
Lepiej nie bierz takiego zwolnienia od lekarza. Stracisz wynagrodzenie i zaufanie pracodawcy