Lekarz może wystawić zwolnienie chorobowe wstecz. Ile dni do tyłu może objąć?

Zwolnienie lekarskie przysługuje osobom zatrudnionym, które czasowo wykazują niezdolność do pracy z powodu złego stanu zdrowia. Nie zawsze jednak chorzy decydują się na wizytę u lekarza już w pierwszym dniu problemów ze zdrowiem. Często infekcja lub złe samopoczucie wręcz uniemożliwiają szybkie udanie się do lekarza, nie zawsze też od razu lekarz może pacjenta przyjąć. Czy wtedy można liczyć na zwolnienie lekarskie obejmujące dni, które już minęły? Czy L4 może być wypisane do tyłu? Wyjaśniamy.

Kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie - zwane powszechnie L4 - może uzyskać osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu i znalazła się w sytuacji czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Dokument taki wystawia lekarz na podstawie badania i analizy stanu zdrowia. Aktualnie zwolnienie lekarskie wystawiane jest w formie elektronicznej (jest to e-ZLA), co jest dużym ułatwieniem dla pacjentów, ponieważ nie muszą osobiście dostarczać tego dokumentu swojemu pracodawcy. 

Zwolnienie nie tylko usprawiedliwia nieobecność w pracy, ale także pozwala uzyskać zasiłek chorobowy za czas, w którym pracownik nie jest zdolny do wykonywania swoich obowiązków.

Reklama

O tym, w jakim wymiarze będzie to zasiłek, oraz co chory może robić w trakcie zwolnienia, informują tak zwane kody na zwolnieniu lekarskim. Częściowa nieudolność do pracy bowiem nie w każdym przypadku oznacza konieczność leżenia w łóżku, jednak trzeba pamiętać, że L4 nie może być traktowane jako dodatkowy urlop. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo sprawdzić - i często to robi - zasadność zwolnienia.

Czytaj także: ZUS może powiedzieć "sprawdzam" i przeprowadzić kontrolę. Na L4 pamiętaj o jednym

Na ile dni wstecz może być wystawione zwolnienie lekarskie?

W określonych prawem przypadkach zwolnienie lekarskie może być wystawione do tyłu. Kiedy i na jaki okres czasu jest to możliwe?

E-zwolnienie z datą wsteczną może obejmować nie więcej niż trzy dni poprzedzające dzień, w którym odbyła się konsultacja lekarska. 

Żeby uzyskać zwolnienie lekarskie na dni wstecz, nie trzeba w żaden sposób udokumentować swojego samopoczucia z dni poprzedzających, ani też nie wnioskować specjalnie o takie zwolnienie. Wystarczy po prostu podczas wizyty lekarskiej, poddać się badaniu, a podczas konsultacji zgłosić lekarzowi fakt, ze nie było się w formie do pracy już dzień, dwa lub trzy wcześniej. Ostatecznie jednak to lekarz zdecyduje o wystawieniu zwolnienia lekarskiego wstecz, jeśli uzna je za zasadne.

Czy wsteczne zwolnienie lekarskie może być wypisane także podczas telewizyty lub konsultacji online? Tak, jak najbardziej. W praktyce oznacza to więc możliwość uzyskania e-ZLA bez wizyty w gabinecie lekarskim. 

Zwolnienie lekarskie od psychiatry wstecz

Zasada trzech dni wstecz nie dotyczy zwolnienia lekarskiego z pracy od lekarza psychiatry. W przypadku zwolnienia od tego specjalisty - może ono zostać wystawione na okres wcześniejszy niż trzy dni poprzedzające dzień konsultacji lekarskiej. O zasadności takiego zwolnienia decyduje psychiatra, biorąc pod uwagę stan pacjenta. 

Źródła: zus.pl; gov.pl 

CZYTAJ TAKŻE: 

Choroba na urlopie. Czy na urlopie możesz wziąć L4? O tym musisz pamiętać

Co lub kto może skrócić twoje chorobowe? Przepisy mówią jasno

Darmowe leki dla osób po 65 roku życia, dla dzieci i młodzieży 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL