Choroba na urlopie. Czy na urlopie można wziąć L4? O tym musisz pamiętać!

Okres wakacyjny zbliża się do końca, jednak wiele osób dopiero we wrześniu planuje wykorzystać swój urlop. Niestety, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć - plany popsuć może np. choroba. Czy w takiej sytuacji możemy ocalić dni urlopowe? Na jakich zasadach przyznawane jest zwolnienie lekarskie podczas urlopu? Odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z L4 w trakcie urlopu znajdziesz poniżej.

Czy można wziąć L4 podczas urlopu?

Odpowiedź na to pytanie nie pozostawia żadnych wątpliwości - zwolnienie lekarskie można wziąć podczas trwania urlopu wypoczynkowego. Ten zostaje przerwany w pierwszym dniu obowiązywania L4, konieczne jest jednak poinformowanie pracodawcy o zaistniałej sytuacji. Co ważne, pracodawca nie ma prawa nie uznać takiego zwolnienia, ani zaliczyć go na poczet wykorzystywanego urlopu. 

Z definicji urlop wypoczynkowy powinien zostać spożytkowany na odpoczynek i regenerację sił. Możliwość wykorzystania dni wolnych zgodnie z ich przeznaczeniem zapewnia Kodeks pracy. Choroba w oczywisty sposób uniemożliwia zakładany sposób spędzania czasu urlopowego - tak samo jak czasowo uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych.

Reklama

Inaczej rozpatrywany jest przypadek, w którym pracownik zachoruje tuż przez planowanym rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego. Jeżeli L4 zostało wystawione co najmniej jeden dzień przez wolnym, należy jak najszybciej powiadomić o tym pracodawcę. Przekazanie informacji o zwolnieniu jest równoznaczne z anulowaniem urlopu.

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem przerwanym L4?

W żadnej z opisanych powyżej sytuacji urlop nie przepada. Jeżeli urlop zostanie przerwany przez wystawienie L4 lub nastąpi to tuż przed urlopem, niewykorzystane dni będzie można wykorzystać w późniejszym terminie. Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest swego rodzaju "przerwą w urlopie", a ten nie wznawia się automatycznie po wygaśnięciu L4. 

Do wykorzystania pozostałych dni wolnych niezbędne będzie ponowne wypełnienie wniosku i uzyskanie zgody przełożonego - tak jak w przypadku zwykłego urlopu planowego. Jedna z ważniejszych kwestii to wynagrodzenie, jednak stan prawny nie budzi żadnego zaskoczenia i jest zgodny z logiką - pracownik, który przerwał urlop zwolnieniem lekarskim, za dni urlopowe dostanie wynagrodzenie w wysokości 100 proc., a za dni na L4 - 80 proc.

Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny

W przypadku urlopu bezpłatnego sytuacja wygląda zgoła inaczej i znacznie mniej korzystnie z perspektywy pracownika. Zgodnie z prawem urlop bezpłatny jest zawieszeniem stosunku pracy. To oznacza, że w tym okresie pracodawca nie odprowadza za podwładnego składek, w tym składki zdrowotnej. Ubezpieczenie, a wraz z nim możliwość korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, mija po 30 dniach od rozpoczęcia urlopu - tak jak w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Pracownikowi nie przysługuje też zasiłek chorobowy.

W sytuacji choroby można wystąpić do pracodawcy o cofnięcie urlopu, jednak należy pamiętać, że możemy spotkać się z odmową, która jest dozwolona w świetle prawa.

W jakich sytuacjach urlop zostaje przerwany?

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) urlop może zostać przerwany także w przypadku:

  • skierowania na kwarantannę w związku z podejrzeniem choroby zakaźnej,
  • ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego do trzech miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu rodzicielskiego,
  • urlopu ojcowskiego.

W każdej z powyższych sytuacji, tak jak przy zwolnieniu lekarskim, niewykorzystane dni przerwanego urlopu pracownik może wykorzystać w innym terminie - po złożeniu odpowiedniego wniosku i uzyskaniu zgody pracodawcy.

Źródła:

Rozdział 1 - Urlopy wypoczynkowe - Kodeks pracy; Dz.U.2023.1465 t.j.

www.biurokarier.umk.pl/urlop-wypoczynkowy-w-okresie-wypowiedzenia

www.pit.pl/aktualnosci/choroba-w-trakcie-urlopu-wypoczynkowego-przerwac-czy-kontynuowac-urlop-1007251

www.zielonalinia.gov.pl/-/urlop-wypoczynkowy-czy-mozna-go-przerwac-

www.pip.gov.pl/dla-pracodawcow/porady-prawne/urlopy-pracownicze

CZYTAJ TAKŻE: 

Sanatorium z ZUS można mieć szybciej i taniej niż na NFZ. Różnice są spore

Kody na zwolnieniu lekarskim. Każdy pracownik powinien wiedzieć, co oznaczają

Urlop na żądanie. Jak go wziąć, ile dni przysługuje i czy pracodawca może go odmówić?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: urlop | zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL