Ważna zmiana w sposobie rejestracji do specjalisty. Zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2024

Centralna elektroniczna rejestracja do przychodni i poradni to zmiana zapowiadana przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę. Już 1 czerwca rozpocznie się proces wdrażania jej pierwszych elementów, a z pomocą dla pacjentów ma przyjść specjalnie uruchomiona infolinia. Na czym polegać będą zmiany wdrażane w obszarze rejestracji do lekarza czy specjalisty?

E-rejestracja zapobiegnie "wolnym okienkom"

Elektroniczny system rejestracji to zapowiadana przez Ministerstwo Zdrowia zmiana, której celem jest przede wszystkim usprawnienie rejestracji na badania przesiewowe czy do lekarza specjalisty.

W pierwszym etapie funkcje e-rejestracji będą pozwalały na umówienie cytologii oraz mammografii, a za jej pomocą będzie także możliwość zapisać się do kardiologa.

Przede wszystkim e-rejestracja ma usprawnić prace rejestracji medycznych, maksymalnie wykorzystywać wolne terminy na badania i do specjalistów ale także ułatwić pacjentom odwołanie wizyty, jeśli zajdzie taka konieczność. Pozwoli to na "zapełnianie pustych okienek" i zwiększy dostępność dla innych pacjentów do specjalistów.

Reklama

E-rejestracja nie dla wszystkich, będzie też infolinia

Minister Leszczyna zapowiedziała także, że w projekcie przewidziany jest centralny dostęp telefoniczny. Wszyscy ci, którzy nie korzystają z internetu, będą mogli zarezerwować lub odwołać wizytę telefonicznie, pod wskazany numer infolinii.

Odwrócona piramida świadczeń

Nie są to jedyne zmiany zapowiedziane przez resort zdrowia. Aktualnie ministerstwo pracuje nad projektem tzw. odwróconej piramidy świadczeń zdrowotnych, która ma na celu odciążyć przepełnione szpitale.

Część świadczeń, wykonywanych w warunkach szpitalnych, ma zostać przesuniętych do poziomu ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Szpitale z kolei będą przyjmowały pacjentów rzeczywiście tego wymagających, a nie np. tylko celem wykonania badań.

Decyzja ta jest kierowana przede wszystkim faktem starzenia się społeczeństwa polskiego. Szpitale mają docelowo zajmować się opieką długoterminową, a te procedury medyczne, które nie wymagają czasu i opieki szpitalnej, zostaną przeniesione do "opieki krótkoterminowej", czyli warunków ambulatoryjnych.

Czym jest ambulatoryjna opieka zdrowotna?

Z definicji leczenie w trybie ambulatoryjnym polega na tym, że chory - nie wymagając obserwacji i opieki całodobowej - poddawany jest danemu leczeniu czy badaniu, a następnie wraca do swojego miejsca zamieszkania.

Do opieki ambulatoryjnej zalicza się wizyty w poradniach specjalistycznych, zabiegi rehabilitacyjne, ale także badania.

CZYTAJ TAKŻE:

Na co nie dostaniesz skierowania u lekarza rodzinnego?

Prawo pacjenta do wyboru szpitala. Gdzie udać się ze skierowaniem?

E-skierowanie. Jak długo jest ważne cyfrowe skierowanie na badanie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kolejki do lekarzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL