Hospicjum to nie bilet w jedną stronę. Obalamy mit
Hospicjum stacjonarne to kontrowersyjny temat. Wiele osób wciąż nie wyobraża sobie przekazać swoich bliskich takiej placówce, jednak warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Należy pamiętać, że w hospicjum chory ma profesjonalną opiekę - lekarską, pielęgniarską i fizjoterapeutyczną. Do dyspozycji jest także psycholog i duchowny. Pracownicy tego typu placówek coraz częściej podkreślają również, że hospicjum to nie bilet w jedną stronę. Wielu chorych wraca do domu w dużo lepszej kondycji.
Opieka paliatywna to rodzaj opieki, który skierowany jest do osób ciężko chorych, które borykają się z postępującym i nieuleczalnym schorzeniem. Wszystkie działania, jakie podejmowane są w ramach opieki paliatywnej, skierowane są na poprawę jakości życia chorego oraz jego najbliższych. To leczenie lub minimalizowanie bólu i innych objawów towarzyszących chorobie, a także pomoc pielęgniarska, fizjoterapeutyczna czy psychologiczna. Opieka paliatywna może być sprawowana w warunkach domowych, ambulatoryjnych (w specjalnej poradni) lub w warunkach stacjonarnych. W ostatnim przypadku mamy do czynienia z hospicjum.
Tak jak zostało już napisane, głównym wskazaniem do skorzystania z opieki hospicyjnej jest zaawansowana i nieuleczalna choroba, która znacząco obniża komfort chorego, uniemożliwiając mu samodzielne funkcjonowanie. Dotyczy to pacjentów m.in. z chorobami nowotworowymi, chorobami wywołanymi obecnością wirusa HIV, z następstwami chorób układu nerwowego czy też z postępującymi z owrzodzeniami odleżynowymi. Aby skorzystać z pomocy hospicjum, wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza NFZ. Warto pamiętać, że może być to zarówno lekarz prowadzący (np. onkolog), jak i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie należy dostarczyć do wybranej placówki - stacjonarnej lub ośrodka zdrowia przewidującego opiekę ambulatoryjną.
W przypadku dzieci konieczna jest również zgoda rodziców lub opiekunów. Niepełnoletnie osoby, które ukończyły 16. rok życia powinny dołączyć także swoją zgodę. Każdy rodzaj opieki paliatywnej jest bezpłatny. Dotyczy to pacjentów z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz placówek, które mają podpisany kontrakt z NFZ.
Najwięcej kontrowersji wzbudza zwykle hospicjum stacjonarne. Decyzja o przekazaniu tam bliskiej osoby jest niezwykle trudna, jednak warto to podkreślić, w niektórych przypadkach konieczna. U wielu osób decyzja ta wywołuje wyrzuty sumienia i obwinianie się. Często pojawiają się myśli związane z niespełnieniem się w roli dziecka czy małżonka. Należy wiedzieć jednak, że takie myślenie jest dużym błędem. W hospicjum stacjonarnym chory ma dużo lepszą opiekę niż w domu. Czuwa nad nim doświadczony zespól lekarzy i pielęgniarek, który o każdej godzinie dnia i nocy może reagować na jego potrzeby. Do tego wszystkiego dochodzą czynności pielęgnacyjne - karmienie, mycie, oklepywanie czy odpowiednia zmiana pozycji chorego, a także możliwość skorzystania z porady psychologicznej czy rozmowy z duchownym.
Wokół tematu hospicjów powstało wiele mitów. Nietrudno znaleźć opinie sugerujące, że tego typu placówki to bilet w jedną stronę i jedynie oczekiwanie na śmierć. Oczywiście, faktem jest, że w przypadku większości pacjentów zakres leczenia, który mógłby im uratować życie, się skończył. W tym wypadku nie możemy liczyć na wyzdrowienie, jednak nie zmienia to faktu, że właściwie leczenie paliatywne może nie tylko znacząco poprawić komfort życia chorego, ale także i wydłużyć jego życie.
Pracownicy hospicjów podkreślają, że u wielu pacjentów dochodzi do poprawy stanu zdrowia, która pozwala im na powrót do domu. Opublikowane w The New England Journal of Medicine badanie, pokazało, że zastosowana odpowiednio wcześnie opieka paliatywna, istotnie przedłużyła życie pacjentów m.in. z rozsianym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, czyli chorobą o bardzo niekorzystnym rokowaniu. To chyba najlepszy dowód na to, że nie ma sensu zwlekać z leczeniem i opieką paliatywną.
CZYTAJ TAKŻE: