E-skierowanie. Jak długo jest ważne cyfrowe skierowanie na badanie?
Od ponad roku możemy korzystać z elektronicznej formy skierowania na badania. Umożliwia ona leczenie tak samo jak w przypadku skierowania papierowego. Są natomiast wyjątki, przy których nie otrzymamy elektronicznego skierowania. Jakie to są sytuacje? Jak długo jest ważne e-skierowanie od lekarza na badanie lub do specjalisty?
Od stycznia 2021 roku skierowania wystawiane są w formie elektronicznej. Taka forma umożliwia pełną obsługę pacjenta tak samo jak w przypadku wcześniejszych, papierowych dokumentów. Od momentu wystawienia skierowania jest ono dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Omija nas również konieczność wizyty w przychodni celem złożenia zaświadczeń.
Sprawdźmy, jak długo e-skierowanie jest ważne, oraz w jakich sytuacjach możemy go nie otrzymać.
E-skierowanie jest wygodną, cyfrową formą zapisów na badania lekarskie lub konsultację z lekarzem specjalistą. Jeśli podczas wizyty u lekarza otrzymamy skierowanie, dostępne ono będzie na naszym koncie pacjenta. Dzięki temu możemy w każdej chwili sprawdzić datę jego ważności. Taka forma skierowania pozwala nam również na rejestrowanie się do placówki bez fizycznego kontaktu w oddziale.
E-skierowanie otrzymamy od lekarza, jeśli planowane są konkretne świadczenia medyczne.
Na co możemy zdobyć e-skierowanie? Chociażby na:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne,
- leczenie szpitalne,
- tomografię komputerową (także poza NFZ),
- rezonans magnetyczny,
- badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,
- badanie echokardiograficzne płodu,
- rehabilitację.
Skierowanie elektroniczne możemy otrzymać w postaci SMS-a, e-maila, wydruku czy w formie pliku dostępnego w IKP.
Część pacjentów woli mieć pewność, że skierowanie zostało wystawione prawidłowo. E-skierowanie możemy samodzielnie sprawdzić za pomocą IKP. Znajdziemy tam historię wszystkich skierowań od lekarzy. Możemy również zapoznać się ze skierowaniem, które otrzymaliśmy w formie załącznika na adres e-mail.