E-skierowanie. Jak długo jest ważne cyfrowe skierowanie na badanie?

Od ponad roku możemy korzystać z elektronicznej formy skierowania na badania. Umożliwia ona leczenie tak samo jak w przypadku skierowania papierowego. Są natomiast wyjątki, przy których nie otrzymamy elektronicznego skierowania. Jakie to są sytuacje? Jak długo jest ważne e-skierowanie od lekarza na badanie lub do specjalisty?

Od stycznia 2021 roku skierowania wystawiane są w formie elektronicznej. Taka forma umożliwia pełną obsługę pacjenta tak samo jak w przypadku wcześniejszych, papierowych dokumentów. Od momentu wystawienia skierowania jest ono dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Omija nas również konieczność wizyty w przychodni celem złożenia zaświadczeń. 

Sprawdźmy, jak długo e-skierowanie jest ważne, oraz w jakich sytuacjach możemy go nie otrzymać.

Reklama

Jak działa e-skierowanie?

E-skierowanie jest wygodną, cyfrową formą zapisów na badania lekarskie lub konsultację z lekarzem specjalistą. Jeśli podczas wizyty u lekarza otrzymamy skierowanie, dostępne ono będzie na naszym koncie pacjenta. Dzięki temu możemy w każdej chwili sprawdzić datę jego ważności. Taka forma skierowania pozwala nam również na rejestrowanie się do placówki bez fizycznego kontaktu w oddziale.

Jak zdobyć e-skierowanie?

E-skierowanie otrzymamy od lekarza, jeśli planowane są konkretne świadczenia medyczne. 

Na co możemy zdobyć e-skierowanie? Chociażby na:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne,
  • leczenie szpitalne,
  • tomografię komputerową (także poza NFZ),
  • rezonans magnetyczny,
  • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,
  • badanie echokardiograficzne płodu,
  • rehabilitację.

Skierowanie elektroniczne możemy otrzymać w postaci SMS-a, e-maila, wydruku czy w formie pliku dostępnego w IKP.

E-skierowanie. Jak je sprawdzić?

Część pacjentów woli mieć pewność, że skierowanie zostało wystawione prawidłowo. E-skierowanie możemy samodzielnie sprawdzić za pomocą IKP. Znajdziemy tam historię wszystkich skierowań od lekarzy. Możemy również zapoznać się ze skierowaniem, które otrzymaliśmy w formie załącznika na adres e-mail.

Aby sprawdzić e-skierowanie na IKP, należy najpierw założyć konto. Konieczne do tego jest posiadanie Profilu Zaufanego. Dokładny poradnik oraz informacje o tym, co oferuje nam Internetowe Konto Pacjenta, znajdziemy w tym artykule.

E-skierowanie. Jak je odczytać?

Może zdarzyć się sytuacja, w której dana placówka medyczna nie obsługuje jeszcze elektronicznych skierowań. Wciąż natomiast pacjent nie jest zmuszony pojawić się osobiście w rejestracji. Możemy zarejestrować się do lekarza telefonicznie. Należy wtedy podać informacje zawarte w dokumencie. Tylko jak odczytać e-skierowanie?

Z e-skierowania możemy odczytać dane lekarza prowadzącego oraz rozpoznanie choroby. Przy rejestracji musimy również podać kod dostępu, który widoczny jest nad danymi pacjenta, oraz numer PESEL. Prócz tego przyda się 44-cyfrowy klucz odczytu e-skierowania. Klucz dostępny jest nad kodem dostępu. Istnieje jeszcze numer identyfikujący, który umożliwia rozróżnienie dokumentu w bazie. Dostępny jest tuż pod kluczem skierowania, lecz nad kodem dostępu.

E-skierowanie bez Profilu Zaufanego

W tej chwili Internetowe Konto Pacjenta mogą założyć osoby, które posiadają już konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Jest to inna usługa niż Profil Zaufany. Niestety, w planach jest już usunięcie logowania poprzez ZIP i pozostawienie wyłącznie Profilu Zaufanego. Jego założenie możliwe jest w banku, przez internet lub w urzędzie.

E-skierowanie. Jak je pobrać?

Każdy pacjent może otrzymać elektroniczne skierowanie na swój telefon czy skrzynkę mailową. W przypadku e-skierowania w formie SMS jedyne, co musimy podać przy rejestracji, to kod skierowania oraz numer PESEL. Jeśli otrzymaliśmy skierowanie na e-mail, odczytujemy z niego istotne dane. Możemy również wydrukować skierowanie, jeśli czujemy potrzebę posiadania fizycznej wersji. Dodatkowo skierowanie dostępne będzie w aplikacji mobilnej mojeIKP.

E-skierowanie. Ile jest ważne?

W przypadku papierowych skierowań przyzwyczailiśmy się do terminów, które nas nagliły. Wcześniej termin ten obejmował 14 dni od wystawienia dokumentu. E-skierowanie ma kolejną zaletę, o której nie wiedzą pacjenci. E-skierowanie ważne jest bezterminowo i nie traci daty ważności. Oznacza to, że możemy zapisać się na badania w dogodnym dla siebie terminie.

Kiedy nie należy się nam e-skierowanie?

Należy pamiętać, że wciąż istnieje część świadczeń, które nie są obsługiwane przez e-skierowanie. Wśród nich wymienić należy:

  • leczenie w uzdrowisku lub sanatorium,
  • skierowanie do szpitala psychiatrycznego,
  • skierowanie na terapię psychologiczną.

Ostatni przypadek jest dość niespójny. W dobie pandemii poradnia psychologiczna dostępna była bez skierowania. Porada terapeutyczna natomiast jest czymś innym i na nią wymagany jest już osobny dokument.

Pacjenci powinni pamiętać, że nie jest potrzebne skierowanie do psychiatry, ginekologa czy stomatologa.

CZYTAJ TAKŻE: 

Lista badań refundowanych. Za co nie zapłacisz podczas diagnostyki?

Lekarze apelują. "Nie narażajmy naszych dzieci"

Pierwszy przypadek H3N8 wśród ludzi. Czy czeka nas kolejna epidemia?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: e-skierowania | skierowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL