Zaostrzenie przepisów odnośnie niektórych leków. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję
Od 7 listopada 2024 roku w życie wchodzą nowe przepisy związane z wystawianiem recept na niektóre leki. Zmiana w regulacjach prawnych ma na celu zapobiec nadużywania silnych leków przeciwbólowych, które w tej chwili są dostępne dla pacjentów za pośrednictwem konsultacji online i receptomatów. Co zmieni się w przepisach i o które leki dokładnie chodzi?
Nowe przepisy wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia są odpowiedzią na nadużywanie silnych leków przeciwbólowych i psychotropowych. Do tej pory niektóre z nich mógł wystawić lekarz w trakcie teleporady bądź pacjent mózg otrzymać receptę poprzez receptomat, czyli online.
Od 7 listopada pacjentów czekają zmiany i receptę będzie można otrzymać tylko i wyłącznie po wcześniejszej wizycie w placówce medycznej.
Na listę leków objętych zmianą Ministerstwo Zdrowia wprowadziło:
- fentanyl,
- morfinę,
- oksykodon,
- ziele konopi,
- żywicę konopi.
Na etapie konsultacji resort rozważał także wprowadzenie na listę tramadolu, tapentadolu oraz buprenorfiny.
Zmiany dotyczą leków działających silnie przeciwbólowo, które są substancjami uzależniającymi. Rozporządzenie ma zwiększyć bezpieczeństwo i zapobiegać stosowaniu leków niezgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Przede wszystkim chodzi o ukrócenie procederu, w którym pacjenci pozyskiwali recepty na silne leki za pomocą receptomatów, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Należy zauważyć, że z roku na rok wzrasta liczba sprzedanych leków opioidowych. W 2021 roku w aptekach sprzedano ponad 11 mln opakowań leków z tej grupy, czyli aż o 2,2 mln opakowań więcej, niż 5 lat wcześniej.
Ogromnym problemem nie tylko za granicą, ale także w Polsce, staje się nadużywanie silnego fentanylu. Odnotowano także wzrost sprzedaży marihuany medycznej po wprowadzeniu teleporad i receptomatów.
W rozporządzeniu odnotowano również wyjątek od powyższych, nowych zasad, w którym to nie zmieniają się przepisy związane z wystawianiem recept pacjentom przewlekle chorym. Kontynuacja leczenia będzie możliwa a uprawnionym do wystawienia recepty będzie lekarz POZ przyjmujący w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, z wyłączeniem umowy dotyczącej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Wskazano także, że recepty wystawione przed wprowadzeniem zmian w przepisach zachowają swoją ważność i będzie można je zrealizować.
- Natomiast w przypadku kontynuacji leczenia realizowanego na podstawie nowych recept (czyli tych wystawionych po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia) będzie się stosowało przepisy zmienianego rozporządzenia w brzmieniu nadanym niniejszym projektowanym rozporządzeniem - wskazuje Ministerstwo Zdrowia.
CZYTAJ TAKŻE:
Czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Czy można pracować zdalnie, wyjeżdżać czy iść na wesele?
Coraz więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. Niepokojące dane ZUS
Tyle powinieneś czekać na wizytę w razie choroby. RPP mówi jasno