E-recepta - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Wprowadzenie do użytku e-recept z początkiem 2020 roku zrewolucjonizowało dostęp do świadczeń medycznych i pozwoliło na prężny rozwój telemedycyny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie - i dla pacjenta, i dla lekarza. W jaki sposób można otrzymać e-receptę? Kto może ją wypisać i ile dni jest ważna? Jak otrzymać e-receptę? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.

E-recepta jest to elektroniczny odpowiednik recepty papierowej - zawiera te same dane, co recepta tradycyjna. Obecnie można ją otrzymać podczas wizyty w niemal każdym gabinecie lekarskim lub przychodni. Lekarz najczęściej podaje lub zapisuje kod e-recepty, który podczas realizacji należy podać farmaceucie, razem z numerem PESEL. 

Czasami możliwe jest otrzymanie jej papierowego wydruku - w tym wypadku nie trzeba podawać w aptece numeru PESEL, wystarczy że farmaceuta sczyta kod e-recepty. Kto może wypisać e-receptę? Obecnie receptę elektroniczną mogą wypisać lekarze wszystkich specjalności, a także lekarze dentyści, pielęgniarki, położne i felczerzy.

Reklama

E-recepta online? Jak otrzymać e-receptę przez internet

W wyniku prężnego rozwoju telemedycyny, e-receptę można otrzymać również przez internet. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne dla osób, które przyjmują już jakiś lek na stałe i kończy im się ostatnie opakowanie preparatu. E-receptę można zdobyć poprzez konsultację telefoniczną lub wideokonsultację z lekarzem. 

Jeżeli twój lekarz ma jednak odległe terminy, a receptę potrzebujesz na już, możesz się zgłosić do innego specjalisty w danej dziedzinie. Przed wypisaniem e-recepty może jednak poprosić cię o pokazanie poprzednich recept lub wyników twoich badań jako potwierdzenie, że faktycznie te leki przyjmujesz.

Drugim sposobem na uzyskanie e-recepty jest jej zamówienie przez platformę e-konsultingową. Po wejściu na taką platformę należy wybrać lek, który ma zostać przepisany. Następnie nastąpi przekierowanie do ankiety zastępującej wywiad lekarski, którą należy wypełnić zgodnie z aktualnym stanem zdrowia. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do wypisania e-recepty, gotowy kod możesz otrzymać nawet w ciągu 15 minut od przesłania formularza. Jest to opcja niezwykle wygodna - pozwala bardzo szybko uzyskać potrzebną receptę, co jest przydatne szczególnie w sytuacjach awaryjnych, gdy na przykład kończy się ostatnie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Ile jest ważna e-recepta?

Ważność recepty elektronicznej pokrywa się z terminem ważności recept tradycyjnych. Standardową e-receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od wystawienia. Niektóre preparaty mają jednak unikalne terminy realizacji recepty i należy o tym pamiętać:

  • e-recepta na antybiotyki jest ważna przez 7 dni od daty wystawienia;
  • e-recepta na preparaty immunologiczne (np. szczepionki) jest ważna przez 120 dni od daty wystawienia;
  • lekarz może wystawić e-receptę ważną przez 365 dni - jest to e-recepta dla osób chorujących przewlekle i długotrwale przyjmujących dany lek.

    Czy można zrealizować e-receptę za kogoś?

Sytuacje w życiu są różne i czasami nie mamy możliwości osobiście wykupić e-recepty. Recepta może być również wystawiona dla małych dzieci, które nie są w stanie samodzielnie zrealizować e-recepty. W takim wypadku recepta może być zrealizowana przez inną osobę lub członka rodziny - musi ona znać numer PESEL chorego i czterocyfrowy kod e-recepty.

Czy muszę zawsze wykupić wszystkie przepisane leki?

Jeżeli uważasz, że lekarz przepisał ci zbyt dużą ilość opakowań danego leku, nie musisz wykupić ich wszystkich - masz prawo z części zrezygnować. Można też część leków wykupić w momencie realizacji recepty, a pozostałą część zakupić innego dnia przed upływem jej terminu ważności. 

E-recepta jest również wygodnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy apteka nie posiada wszystkich opakowań danego leku - nie trzeba już czekać na ich zamówienie, wystarczy dokupić brakujące preparaty w innych aptekach. Należy pamiętać, że receptę długoterminową - na 365 dni - można realizować tylko w jednej aptece, w której zostało wykupione pierwsze opakowanie leku.

CZYTAJ TAKŻE:

Fakty i mity o antybiotykach. Czym jest antybiotykooporność?

Ile witaminy D3 potrzebujemy jesienią i zimą?

Dieta odgrzybiająca organizm

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: e-recepta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL