Glejak wielopostaciowy mózgu. Dlaczego jest tak groźny?
Glejak wielopostaciowy jest złośliwym rakiem mózgu. Na jego znikome szanse leczenia przekłada się fakt, iż jest on nowotworem naciekającym.
Pomimo rozlicznych zabiegów chirurgicznych, naświetlań i agresywnej chemioterapii, glejak charakteryzuje się tendencją do stopniowej progresji złośliwości w kolejnych nawrotach: szybko rośnie i stopniowo upośledza pracę kolejnych fragmentów mózgu.
Nie bez przyczyny glejaki są drugim co do częstotliwości występowania nowotworem u dzieci, u dorosłych zaś stanowią ok. 3 proc. przyczyn śmierci spowodowanych nowotworami. Glejak zabija przeciętnie w ciągu 6-12 miesięcy.
Trudno ustalić przyczyny wystąpienia glejaka. Zauważono jednak, iż często jest konsekwencją leczenia innego rodzaju nowotworów. Glejak zatem powstaje w następstwie radioterapii nowotworów głowy i szyi u dorosłych lub jest spowodowany leczeniem ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.
Bóle głowy, senność i zaburzenia świadomości oraz równowagi, pogorszenie widzenia, nudności i wymioty, sztywność karku, tarcza zastoinowa oraz jedno- lub obustronny niedowład - wszystko to sygnalizuje nadciśnienie wewnątrzczaszkowe - objaw glejaka.