Glejak wielopostaciowy mózgu. Dlaczego jest tak groźny?

Glejak wielopostaciowy jest złośliwym rakiem mózgu. Na jego znikome szanse leczenia przekłada się fakt, iż jest on nowotworem naciekającym.

Glejak mózgu - wstępowanie

Pomimo rozlicznych zabiegów chirurgicznych, naświetlań i agresywnej chemioterapii, glejak charakteryzuje się tendencją do stopniowej progresji złośliwości w kolejnych nawrotach: szybko rośnie i stopniowo upośledza pracę kolejnych fragmentów mózgu. 

Nie bez przyczyny glejaki są drugim co do częstotliwości występowania nowotworem u dzieci, u dorosłych zaś stanowią ok. 3 proc. przyczyn śmierci spowodowanych nowotworami. Glejak zabija przeciętnie w ciągu 6-12 miesięcy.

Glejak - przyczyny

Trudno ustalić przyczyny wystąpienia glejaka. Zauważono jednak, iż często jest konsekwencją leczenia innego rodzaju nowotworów. Glejak zatem powstaje w następstwie radioterapii nowotworów głowy i szyi u dorosłych lub jest spowodowany leczeniem ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci.

Reklama

Glejak - objawy

Bóle głowy, senność i zaburzenia świadomości oraz równowagi, pogorszenie widzenia, nudności i wymioty, sztywność karku, tarcza zastoinowa oraz jedno- lub obustronny niedowład - wszystko to sygnalizuje nadciśnienie wewnątrzczaszkowe - objaw glejaka.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL