Walka z chorobą na wielkim ekranie. Sześć najpiękniejszych filmów
Dziś twórcy kina nie boją się podejmować w swych produkcjach wątku choroby. Wiele filmów opowiada o walce z nowotworem, odczarowuje choroby i zaburzenia psychiczne czy schorzenia będące nieodłącznym elementem procesu starzenia. Wartych uwagi jest wiele obrazów. W naszym przeglądzie uwzględniliśmy filmy, z których każdy porusza inny temat.
"Filadelfia" to najstarszy film w naszym zestawieniu. W amerykańskich kinach swoją premierę miał w grudniu 1993 roku. W rolach głównych Tom Hanks i Denzel Washington.
"Filadelfia" zdobyła uznanie na całym świecie. Była jednym z pierwszych wysokobudżetowych filmów dotykających kwestii homofobii i epidemii AIDS. Główny bohater Andrew Beckett (w tej roli Hanks) pracuje w renomowanej kancelarii prawniczej w Filadelfii. Jest szanowany i doceniany. Współpracownicy, jak i przełożeni natychmiast zmieniają do niego stosunek, gdy dowiadują się, że jest homoseksualistą i od kilku miesięcy choruje na AIDS. Pod pretekstem zaniedbywania obowiązków zdolny prawnik traci pracę. Ale nie zamierza składać broni - postanawia pozwać kancelarię. Jego adwokatem zostaje Joe Miller. Problem w tym, że brzydzi się on podać rękę osobie z AIDS, a poza tym wykazuje autentyczny wstręt wobec par homoseksualnych. Co może wyniknąć z tej współpracy?
Do rozwoju AIDS, zespołu nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności, prowadzi nieleczone zakażenie wirusem HIV. Wirus najczęściej przenosi się podczas kontaktów seksualnych z osobą zarażoną oraz poprzez zakażoną krew, która przedostanie się do naszego układu krążenia. W ponad 90 proc. przypadków do zakażenia HIV dzieci dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią.
Szacuje się, że na całym świecie żyje ponad 36 mln chorych z HIV i AIDS. Więcej piszemy o tym TUTAJ.
Z 2001 roku pochodzi film "Piękny umysł", który porusza temat schizofrenii paranoidalnej. Obraz inspirowany jest biografią amerykańskiego matematyka i ekonomisty Johna Forbesa Nasha, który w 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, a kilka lat później powtórzył swój sukces, otrzymując Nagrodę Nobla w dziedzinie matematyki.
Główny bohater, w którego wciela się Russell Crowe, to specyficzny, aspołeczny, matematyczny geniusz. Praca na temat teorii gier, która znalazła zastosowanie w ekonomii, przynosi mu uznanie. W pewnym momencie diagnozuje się u niego objawy schizofrenii paranoidalnej. Wydaje mu się np., że chcą go porwać Rosjanie. Zdobycie Nagrody Nobla jest dowodem na to, że udało mu się stawić czoła przeciwnościom.
Do objawów schizofrenii paranoidalnej zalicza się: omamy (słuchowe, smakowe, węchowe, dotykowe), urojenia (najczęściej prześladowcze), pseudohalucynacje, nieufność, podejrzliwość wobec otoczenia, izolację.
O schizofrenii, która atakuje nawet 15-latków, piszemy TUTAJ.
"Pamiętnik" to melodramat, dlatego niektórzy mogą odnieść wrażenie, że nie jest to film dla nich. Ale to wspaniała lekcja miłości, dla każdego.
Allie, cierpiąca na chorobę Alzheimera, żyje w domu spokojnej starości. Nie wie, że mężczyzna o imieniu Noah, który dzień w dzień czuwa przy jej boku, to jej mąż. Czyta on swojej ukochanej pamiętnik opisujący historię miłości dziewczyny z zamożnego domu i ubogiego pracownika tartaku. To ich historia. W ten sposób stara się pomóc Allie odzyskać jej utracone wspomnienia.
Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, rodzaj otępienia spowodowanego uszkodzeniem mózgu. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, choć zauważa się, że coraz częściej jej ofiarą padają ludzie młodsi. Szacuje się, że na świecie choruje od 15 do 21 mln ludzi, a w Polsce ich liczba przekroczyła 350 tys.
Na pewne objawy u siebie i bliskich, szczególnie w starszym wieku, trzeba być wyczulonym. Zwracaj uwagę na: zaburzenia pamięci, rozproszenie uwagi, huśtawki nastroju, zaburzenia mowy i orientacji czy mylenie zdań i pojęć. Niedawno odkryto, że objawem choroby Alzheimera mogą być częste i długie drzemki.
Już sam tytuł sugeruje, że tematem będzie nowotwór - rak piersi. To polski film, jedyny w tym zestawieniu.
Obraz został luźno oparty na życiu Magdaleny Prokopowicz, założycielki fundacji Rak’n’Roll, która zmarła na nowotwór, mając zaledwie 35 lat. Walka z chorobą trwała osiem lat. Film wyreżyserował mąż Prokopowicz, Bartosz. Jak mówił w jednym z wywiadów, jego żona powtarzała swoim podopiecznym, by żyli tak, jakby każdy dzień miał być tym ostatnim.
Finał historii "Chemii" jest znany widzom od samego początku.
Choroby nowotworowe są w Polsce drugą najczęstszą przyczyną śmierci, tuż po chorobach układu krążenia. 90 proc. przypadków stanowią nowotwory złośliwe. O tym, jakie nowotwory najczęściej kończą się śmiercią, oraz jakie są ich objawy, piszemy więcej TUTAJ.
"Teoria wszystkiego" to historia genialnego Stephena Hawkinga - brytyjskiego fizyka teoretycznego i matematycznego specjalizującego się w astrofizyce, autora bestsellera "Krótka historia czasu", który żyje uwięziony we własnym ciele. W roli Hawkinga do bólu przekonujący Eddie Redmayne, nagrodzony zresztą za tę kreację Oscarem.
Film przedstawia historię związku Hawkinga i jego żony Jane Wilde oraz ich zmagania z chorobą mężczyzny - stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA). Lekarze dawali Hawkingowi maksymalnie dwa lata życia. Astrofizyk zmarł stosunkowo niedawno, 14 marca 2018 roku w wieku 76 lat.
Stwardnienie zanikowe boczne to choroba o wciąż do końca niepoznanej przyczynie, w której dochodzi do uszkodzenia centralnego i/lub obwodowego układu nerwowego. Z czasem prowadzi do zaniku wszystkich funkcji mięśni. Z tego właśnie powodu Hawking przez większość życia skazany był na wózek inwalidzki.
Stwardnienie zanikowe boczne najczęściej rozwija się po cichu. Początkowe objawy często nie są dla pacjentów powodem do niepokoju. O rzadkiej chorobie, jaką jest SLA, piszemy więcej TUTAJ.
To film, który można zobaczyć całą rodziną. Uczy akceptacji - drugiego człowieka i siebie samego.
Głównym bohaterem w "Cudownym chłopaku" jest 10-letni Auggie Pullman, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. Winna temu jest rzadka, występująca raz na kilkadziesiąt tysięcy urodzeń choroba genetyczna - zespół Treachera-Collinsa, inaczej - dyzostoza twarzowo-żuchwowa. Istotą zespołu Treachera-Collinsa jest niedorozwój kości policzkowych i kości szczęki. Auggie dziarskim krokiem zmierza do nowej szkoły i tam próbuje udowodnić swoim rówieśnikom, że piękno to coś więcej niż wygląd.
U osób z zespołem Treachera-Collinsa odnotowuje się m.in. zmniejszoną żuchwę, zniekształcone oczy, rozszczepione powieki, zniekształcenie nosa, brak policzków, malformacje małżowiny usznej czy rozszczep podniebienia.
CZYTAJ TAKŻE:
Choroby królowej Elżbiety II. Objaw Raynauda to nie wszystko