Księżyc Śnieżny zwiastuje problemy emocjonalne i rozterki. Uważaj 5 lutego

Wpływ księżyca na samopoczucie i zachowanie ludzi dostrzegany jest od starożytności. Dziś wiele osób patrzy na to sceptycznie, a przecież nie brakuje dowodów na istnienie tego powiązania. Przy okazji lutowej pełni wyjaśnimy, czym jest Śnieżny Księżyc i jak możemy odczuwać jego działanie.

Kiedy pełnia księżyca w lutym? Tym razem będzie to Księżyc Śnieżny

5 lutego będziemy mieli okazję zobaczyć Księżyc Śnieżny w pełnej krasie. Lutową pełnię nazywa się również "Księżycem Lodu" lub "Księżycem Burzy". Warto zarezerwować czas na obserwację tego zjawiska, szczególnie o wschodzie księżyca - będzie spektakularnie. Księżyc w pełni, powoli ujawniający się na północno-wschodnim horyzoncie podczas zmierzchu, ma kolor pomarańczowy, a następnie przytłumiony żółty, gdy wznosi się nieco wyżej.

Kilka minut obserwacji nieba to dobry sposób na relaks po ciężkim dniu, a przecież jest to zjawisko niecodzienne.

Reklama

Jak często jest pełnia? Co miesiąc, ale za każdym razem jest inna. W lutym mamy Księżyc Śnieżny, za miesiąc będziemy mieli okazję obserwować Robaczy Księżyc. Nazwa mało poetycka, ale można przyjąć, że sugeruje nadejście wiosny.

Czym jest Śnieżny Księżyc?

Teoria zakłada, że istnieje pewna korelacja między cyklami księżyca a ludzkim zachowaniem. Pełnia od wieków była kojarzona z dziwnymi lub szalonymi zachowaniami, w tym samobójstwami, lunatykowaniem i przemocą. A pełnia lutowa uznawana była zawsze za tę "najciemniejszą".

Nie chodzi o to, że Księżyc Śnieżny jest stosunkowo mały i nie świeci tak jasno, jak przy pełniach w innych miesiącach. Określając lutową pełnię w ten sposób, astrologowie mają na myśli wpływ księżyca na samopoczucie. Księżyc Śnieżny zwiastuje problemy emocjonalne i rozterki, często też życiowe problemy. Z drugiej strony jest to najlepszy czas na zadbanie o siebie i swoje zdrowie, na przykład wykonując badania kontrolne.

Pełnia księżyca a zdrowie. Kto najmocniej odczuje zmiany na niebie?

Choć nie ma na to naukowych dowodów, przyjęło się, że pełnia księżyca wpływa na jakość snu. Osoby cierpiące na bezsenność mają w tych czasie jeszcze większe problemy z zasypianiem.

Wpływ pełni księżyca odczuwają również ci, którzy na ogół nie mają kłopotów ze snem. Można to połączyć z większym natężeniem światła nocą lub teorią o tym, że podczas pełni jesteśmy bardziej rozdrażnieni i niestabilni emocjonalnie. Pierwszym krokiem do tego, by lepiej się wyspać podczas pełni, jest zasłonięcie okien na noc i zadbanie o lepszą jakość nocnego wypoczynku.

Wpływ pełni księżyca na zdrowie psychiczne

Arystoteles uważał, że wysoka zawartość wody w mózgu czyni go podatnym na fazy Księżyca. Te teorie na temat "przypływów" umysłu spowodowały, że pełnia zaczęła być kojarzona z gwałtownymi zachowaniami, atakami i chorobami psychicznymi.

Jak odnosi się do tego współczesna nauka? Analiza danych statystycznych opublikowana w 1985 roku wykazała, że pełnia księżyca nie ma związku z incydentami takimi jak przestępstwa, samobójstwa i przyjęcia do szpitali psychiatrycznych. Niedawne badanie przeprowadzone w 2019 roku, analizujące dane 17 966 osób leczonych na różnych oddziałach psychiatrycznych przez okres 10 lat, również nie ujawniło żadnych dowodów na taki związek.

Nie znaleziono jeszcze przekonujących dowodów naukowych na to, że księżyc wpływa na biologię człowieka lub zdrowie psychiczne. Jedynym wytłumaczeniem jest tutaj wpływ księżyca na żywe organizmy poprzez światło i grawitację oraz regularne cykle. Nie bez znaczenia pozostają tu również wierzenia ludowe przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Dlatego osoby cierpiące na choroby i zaburzenia psychiczne mogą odczuwać pogorszenie nastroju podczas pełni. Jednak jest to bardziej kwestia zakorzenionego w powszechnej świadomości przekonania niż faktyczny wpływ księżyca. 

Pełnia księżyca a zdrowie

Ciekawostką jest, że podczas pełni notuje się więcej porodów. Badanie 1507 urodzeń w szpitalu w Fukutsu w Japonii w okresie od stycznia 1996 roku do marca 2007 roku wykazało, że w nocy w czasie pełni księżyca było więcej urodzeń. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że w tym czasie mamy wyższe ciśnienie krwi i nieco podwyższoną temperaturę ciała. Dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie mogą w czasie pełni odczuwać nasilenie objawów.

Osoby, które walczą z nadwagą również powinny uważać na Księżyc Śnieżny - udowodniono, że w trakcie pełni mamy większy apetyt. Na szczęście nie tylko na jedzenie, ale również na seks. Co jest łatwe do wytłumaczenia - cykl miesięczny kobiety jest zgodny z cyklem faz księżyca, trwają dokładnie tyle samo. Badania antropologiczne wykazały, że kobiety żyjące w czasach przedindustrialnych owulowały właśnie podczas pełni.

Choć wpływ księżyca na samopoczucie nie jest do końca wyjaśniony, a wyniki badań są sprzeczne, to jednak zakorzenione głęboko wierzenia ludowe również mają znaczenie. Bez względu na to z całą pewnością Śnieżny Księżyc to dobry powód, by bliżej przyjrzeć się kondycji organizmu i lepiej zadbać o zdrowie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Te znaki zodiaku nie dożywają późnej starości. Najczęściej chorują na raka lub serce

Czego nie powinnaś jeść? Wiele o tym powie twoja data urodzenia

Jakie imiona przynoszą szczęście? Przedstawiamy listę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL