Drżenie rąk jako objaw choroby. To nie musi być parkinson

Drżenie rąk może być bardzo uciążliwą dolegliwością. Czasami utrudnia życie do tego stopnia, że zwykłe codzienne czynności, jak picie herbaty czy pisanie stają się wyzwaniem. Drżenie rąk może być oznaką, że coś złego dzieje się w organizmie - pojawia się w przebiegu wielu różnych chorób, nie tylko układu nerwowego, ale również zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witamin. Co może być przyczyną drżenia rąk? W jakich chorobach występuje? Wyjaśniamy!

Choroba Parkinsona przyczyną drżenia rąk

Choroba Parkinsona to przewlekła, postępująca i niestety nieuleczalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, której jednym z wczesnych objawów może być drżenie rąk. W przebiegu tej choroby dochodzi do niszczenia istoty czarnej - obszaru układu nerwowego, który odpowiada za koordynację naszych ruchów. 

Charakterystyczne dla drżenia rąk w chorobie Parkinsona jest to, że jest najbardziej nasilone w spoczynku, natomiast zmniejsza się, gdy chory wykonuje ruch, np. sięga po szklankę wody. Oprócz drżenia osoby z chorobą Parkinsona skarżą się na wiele innych objawów, np. uciążliwą sztywność mięśni, spowolnienie ruchów, trudności z mową czy pogorszenie pamięci.

Reklama

Drżenie rąk a stwardnienie rozsiane

Kolejną chorobą układu nerwowego, która może objawiać się drżeniem rąk, jest stwardnienie rozsiane. Jest to choroba ludzi młodych - najczęściej dotyka osoby między 20. a 40. rokiem życia. W jej przebiegu komórki układu odpornościowego atakują osłonki mielinowe nerwów, które można sobie wyobrazić jako autostrady przyspieszające przewodzenie impulsów nerwowych. Gdy ulegają uszkodzeniu, transport bodźców nerwowych jest znacznie spowolniony i nie przebiega prawidłowo. W mózgu i rdzeniu przedłużonym chorych pojawiają się ogniska demielinizacji, czyli obszary neuronów pozbawionych osłonek mielinowych. W zależności od ich lokalizacji chorzy mogą odczuwać wiele różnych objawów - od zaburzeń czucia (mrowienia, drętwienia rąk i nóg, osłabienie czucia) po osłabienie mięśni, drżenie rąk, problemy z mową, połykaniem czy widzeniem.

Jakie są pierwsze objawy stwardnienia rozsianego? Czytaj TUTAJ. 

Drżenie rąk w hipoglikemii

Drżenie rąk jest częstym objawem hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Jej przyczyn może być wiele - narażone na nią są w szczególności osoby z cukrzycą leczone insuliną, jednak może ją wywoływać również zbyt intensywny wysiłek fizyczny, alkohol czy niedożywienie. 

Drżenie rąk w trakcie napadu hipoglikemii jest wynikiem aktywacji ośrodkowego układu nerwowego, spowodowanej zbyt niskim poziomem cukru we krwi. Z tego powodu osoby te są także często zaniepokojone, pojawiają się zimne, zlewne poty, bladość skóry i kołatanie serca. 

Utrzymująca się hipoglikemia może być stanem zagrażającym życiu, dlatego trzeba jak najszybciej pomóc choremu, podając np. słodzony cukrem sok i pokarmy bogate w cukry złożone - kanapkę lub banana. Jeśli osoba jest nieprzytomna lub śpiąca, nie wolno podawać jej jedzenia ani picia. W takiej sytuacji, jak najszybciej zadzwoń na pogotowie.

Niedobór witamin i minerałów a drżenie rąk

Wiele witamin i minerałów jest niezbędnych do prawidłowej pracy naszego układu nerwowego. Jedną z nich jest witamina B12, której głównym źródłem są pokarmy pochodzenia zwierzęcego - najwięcej jej można znaleźć w wątróbce, rybach, jajach i mleku. Z tego względu na jej niedobory są narażone osoby stosujące dietę wegańską. W grupie ryzyka są również osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania i nadużywające alkoholu. 

Oprócz drżenia rąk niedobór witaminy B12 może wywoływać inne objawy, np. zaburzenia czucia dotyku, bólu i temperatury oraz przewlekłe zmęczenie. Drżenie rąk mogą wywoływać niedobory również innych witamin i minerałów, np. witaminy B1, B6 czy magnezu.

Więcej o objawach niedoboru witaminy B12, które zauważysz w swoim wyglądzie, przeczytasz TUTAJ.

Drżenie rąk objawem nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy to choroba, w której tarczyca produkuje zbyt dużą ilość własnych hormonów - tyroksyny i trójjodotyroniny. Pobudzają one metabolizm, dlatego ich nadmiar prowadzi do wzrostu przemiany materii i zwiększonej aktywności układu nerwowego. Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba Graves’a-Basedowa, jednak może być również objawem guzków tarczycy czy pojawiać się przejściowo w chorobie Hashimoto

Oprócz drżenia rąk osoby z nadczynnością tarczycy zwykle są nadmiernie pobudzone, odczuwają kołatania serca, skarżą się na zwiększoną potliwość i nie tolerują gorąca. Dodatkowo często mają wilczy apetyt, a mimo to tracą na wadze.

Drżenie rąk nie zawsze oznaką choroby

Drżenie rąk nie zawsze musi być oznaką choroby. Czasami jest ono dyskretną, jednak wyraźną prośbą organizmu, aby zmienić nasze nawyki i styl życia. Drżenie rąk może być m.in sygnałem, że za mało śpimy. Wiele osób dodatkowo stara się zrekompensować niewyspanie nadmierną ilością kawy czy napojów energetycznych w ciągu dnia.

Kofeina w zbyt dużych dawkach sama w sobie może wywoływać drżenie rąk. Tak samo mogą je również wywoływać silne emocje i stres. Nie bez znaczenia są także nałogi - drżenie rąk często pojawia się u osób nadużywających alkoholu i palących papierosy.

CZYTAJ TAKŻE:

Tak kawa wpływa na organizm! Nie chodzi o pobudzanie

Antek Królikowski ma stwardnienie rozsiane. Jakie objawy mu grożą?

Czy istnieje życie po śmierci? Czym jest śmierć kliniczna?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroba Parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL