Niedobór witaminy B12. Objawy zauważysz także w lustrze

Witamina B12, znana również jako kobalamina (kobalt jest bowiem jej kluczowym składnikiem), jest niezbędna dla różnych procesów zachodzących w organizmie. Niedobór wywołuje wiele objawów i najważniejsze, by w porę je zauważyć. Jeśli niedobór nie jest odpowiednio leczony, istnieje ryzyko nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Oto symptomy, które pojawiają się, kiedy organizmowi brakuje witaminy B12. Można je zauważyć m.in. w obrębie jamy ustnej.

Witamina B12 - funkcje

Witamina B12 pełni wiele ważnych funkcji. Wspomaga prawidłową pracę komórek nerwowych, jest potrzebna do tworzenia czerwonych krwinek - erytrocytów (z tego powodu bywa nazywana "czerwoną witaminą") i syntezy DNA. Kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości witaminy B12, dochodzi do zaburzenia produkcji czerwonych krwinek, których zadaniem jest, przypomnijmy - dostarczanie tlenu pochodzącego z powietrza do każdej komórki ciała. Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12, ale i kwasu foliowego, lub obu tych substancji, to niedokrwistość megaloblastyczna. Charakteryzuje się ona zaburzoną syntezą DNA i powstawaniem dużych, nieprawidłowych, niedojrzałych czerwonych krwinek. Konsekwencją takiego stanu są zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych oraz układu nerwowego.

Reklama

Ale na aktywnym udziale w produkcji czerwonych krwinek właściwości witaminy B12 się nie kończą. "Czerwona witamina" reguluje metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, poprawia pamięć i koncentrację, wpływa również na nasz nastrój. Oddziałuje także na włosy, skórę i paznokcie. Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy B12 może wspierać zdrowie kości (jej niski poziom w organizmie wiązany jest ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy) i zmniejszać ryzyko schorzenia związanego z wiekiem, jakim jest zwyrodnienie plamki żółtej.

"Witamina B12 bierze też udział w przemianie kwasu foliowego do formy aktywnej biologicznie oraz w remetylacji homocysteiny do metioniny, co zapobiega wysokiemu stężeniu homocysteiny we krwi i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych" - zwraca uwagę Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

O odpowiedni poziom witaminy B12 powinny szczególnie dbać kobiety w ciąży. Niedobór we wczesnym okresie ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u płodu, np. wady cewy nerwowej. Może również przyczynić się do przedwczesnego porodu lub poronienia.

Witamina B12 - ryzyko niedoboru

Do grupy zagrożonych niedoborem witaminy B12 zaliczają się:

  • osoby starsze (powyżej 50. roku życia);
  • osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (np. z chorobą Leśniowskiego-Crohnaceliakią);
  • osoby, które przeszły operacje żołądkowo-jelitowe (operacja bariatryczna, resekcja jelita);
  • wegetarianie i weganie (witamina B12 występuje naturalnie wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego);
  • osoby, które przyjmują metforminę w celu kontroli poziomu cukru we krwi;
  • osoby przyjmujące inhibitory pompy protonowej na przewlekłą zgagę;
  • osoby nadużywające alkoholu;
  • kobiety w ciąży.

Witamina B12 - objawy niedoboru

Podstawowe objawy niedobory witamy B12 obejmują:

  • brak energii, skrajne zmęczenie,
  • osłabienie mięśni,
  • bladość skóry,
  • utratę apetytu i wagi,
  • utratę smaku,
  • biegunkę,
  • szum w uszach,
  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • szybkie lub nieregularne bicie serca,
  • zmiany w sposobie chodzenia i poruszania się (również niezdarność, brak koordynacji),
  • uczucie mrowienia i kłucia w kończynach (zwłaszcza w dłoniach i stopach), 
  • zaburzenia nastroju,
  • trudności z koncentracją,
  • kłopoty z pamięcią,
  • podwyższenie temperatury ciała (rzadko).

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do uszkodzenia nerwów. Jeśli problem nie zostanie wykryty odpowiednio wcześnie i nie zostanie wdrożone właściwe leczenie, zmiany mogą być nieodwracalne. Krótkotrwały niedobór nie powoduje poważniejszych zmian.

Witamina B12 - objawy niedoboru w jamie ustnej

Niedobór witaminy B12 wiązany jest również z problemami występującymi w obrębie jamy ustnej. Dotyczą one ok. 50-60 proc. pacjentów. Symptomy niedoboru witaminy B12 mogą zidentyfikować dentyści. 

Znakiem ostrzegawczym świadczącym o niskim poziomie witaminy B12 jest czerwony, opuchnięty język (zapalenie języka).

"W badaniu klinicznym jamy ustnej zaobserwować można uogólniony zanik błony śluzowej nabłonka i stan zapalny. W wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozwijają się zmiany strukturalne komórek nabłonka, a nieprawidłowe rogowacenie powoduje zanikanie brodawek na języku, co skutkuje jego gładkim wyglądem (język staje się lśniący, przybiera 'mięsisty', czerwony kolor - red.). Powierzchnia grzbietowa i brzegi stają się wrażliwe na bodźce termiczne, chemiczne i mechaniczne, stopniowo utrudniając mówienie i żucie pokarmu. Plamy rumieniowe mogą pojawiać się na błonie śluzowej policzka oraz na krawędziach grzbietowej powierzchni języka" - wskazano w "Journal of Stomatology".

Jak zauważają specjaliści, często jedynym objawem, na który skarżą się pacjenci, jest uporczywe, nasilające się pieczenie jamy ustnej. W niektórych przypadkach ból i/lub pieczenie występuje początkowo tylko na czubku języka, ale stopniowo narasta i obejmuje cały język i/lub jamę ustną.

Deficyt kobalaminy może powodować także suchość w ustach i, jak już wspominaliśmy, zaburzenia smaku. Częstymi objawami niedoboru witaminy B12 są również nawracające owrzodzenia jamy ustnej. Nierzadko osoby z niedoborem tego składnika cierpią na zapalenie kącików ust, czyli zajady.

Witamina B12 - objawy niedoboru, które widać w oczach

Sygnałem niedoboru witaminy B12 mogą być również problemy z oczami.

Jednym ze skutków niedoboru witaminy B12 jest neuropatia nerwu wzrokowego. Niedobór tego składnika może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego, a w konsekwencji zaburzenia widzenia. Jeśli zaobserwowałeś u siebie mroczki przed oczami, podwójne widzenie, nadwrażliwość na światło, jeśli obraz jest niewyraźny, może to być spowodowane niskim poziomem "czerwonej witaminy". W rzadkich przypadkach może dojść do utraty wzroku.

Innym objawem może być zażółcenie oczu. Osoby cierpiące z powodu niedoboru witaminy B12 często wyglądają blado lub mają lekko żółty odcień skóry i białek oczu (to żółtaczka). Niedostateczne wytwarzanie czerwonych krwinek zaburza bowiem poziom bilirubiny, żółtego barwnika pochodzącego z rozpadu erytrocytów.

Deficyt B12 objawiać się może także drganiem powiek lub drganiem występującym w obszarach otaczających oko.

CZYTAJ TAKŻE: 

Grupa krwi a choroby. Sprawdź, na co jesteś narażony

Anemia: Kto choruje i co robić, gdy się pojawi?

Trzy pierwsze oznaki niedoborów witamin i składników mineralnych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina b12 | witamina b12 właściwości | niedokrwistość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL