Operacja bariatryczna - zmniejszenie żołądka. Dla kogo? Na czym polega?

Operacja zmniejszenia żołądka (inaczej operacja bariatryczna) przeznaczona jest dla chorych z naprawdę dużą otyłością. Chodzi o pacjentów z BMI powyżej 40 lub powyżej 35, osoby, u których występują dwie inne choroby, np. cukrzyca i miażdżyca. Co trzeba wiedzieć o operacji bariatrycznej? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Operacja bariatryczna - co to takiego?

Operacja bariatryczna to chirurgiczna metoda leczenia otyłości. Mówiąc prościej, to operacja zmniejszenia żołądka. Dla wielu chorych, zwłaszcza z zaawansowaną otyłością, to jedyny sposób na powrót do zdrowia. Dodatkowo, operacja bariatryczna zmniejsza nie tylko masę ciała pacjenta, ale ryzyko innych chorób, które związane są z otyłością. Chodzi m.in. o nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, miażdżycę, zwyrodnienie stawów, choroby serca i niektóre typy nowotworów.

Operacja bariatryczna - wskazania

Warto pamiętać, że operacja bariatryczna nie jest prostym sposobem na zgubienie nadprogramowych kilogramów. To wyjście ostateczne, które przeznaczone jest dla pacjentów z naprawdę dużą otyłością, u których inne metody odchudzania nie przyniosły pożądanych rezultatów. Głównym wskazaniem do operacji zmniejszenia żołądka jest patologiczna otyłość, czyli BMI powyżej 40 lub powyżej 35 w przypadku osób, u których występują dwie inne choroby, np. cukrzyca i miażdżyca.

Reklama

Zmniejszenie żołądka - jak przebiega?

Można wyróżnić kilka rodzajów operacji zmniejszenia żołądka

Rękawowa resekcja żołądka wykonywana jest sposobem laparoskopowym i polega na wycięciu części żołądka znajdującej się w obrębie krzywizny większej. Pozwala to zmniejszyć wagę chorego nawet o 30 proc. 

Inną operacją - również laparoskopową - jest wyłączenie żołądka, które pozwala podzielić żołądek na dwie części. Skutkuje to zmniejszeniem wielkości zbiornika, w którym dochodzi do gromadzenia pokarmu, a także skróceniem części przewodu pokarmowego.

Inne, równie popularne metody, to umieszczenie silikonowego balonu w żołądku (tzw. balon żołądkowy) oraz opaska bariatryczna.

Operacja bariatryczna - jak się przygotować?

Eksperci podkreślają, że odpowiednie przygotowanie do operacji zwiększa szanse na powodzenie zabiegu. Chory musi mieć świadomość, że niemożliwy jest powrót do diety i stylu życia sprzed operacji. To rola fizjoterapeuty i dietetyka.

Palący pacjenci powinni na sześć miesięcy przed operacją rzucić palenie. Konieczne jest również poinformowanie lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych lekach. Pacjenci zakwalifikowani do operacji zmniejszenia żołądka powinni być zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki przeciwko WZW typu B. W przypadku braku szczepienia należy przyjąć je przed zabiegiem.

Pacjent musi być poinformowany także o możliwych komplikacjach. Operacja bariatryczna może wiązać się z krwawieniem z przewodu pokarmowego, nieszczelnością żołądka, refluksem żołądkowo-przełykowym, owrzodzeniami i zaburzenia wchłaniania. Niestety, u chorych po operacji bardzo często pojawia się również zatorowość płucna. Szacuje się, że odpowiadać ona może nawet za 50 proc. zgonów.

Zmniejszenie żołądka - dieta po operacji

Po operacji chory jest pod opieką dietetyka, który pomaga mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która łączy się z nowym stylem odżywiania. 

Dieta po operacji zmniejszania żołądka opiera się na zdrowych i wartościowych produktach. Do codziennego menu należy włączyć jak najwięcej sezonowych warzyw i owoców, a także chude mięso i ryby. Pacjent powinien spożywać posiłki co cztery godziny. Porcje powinny być częste, lecz niewielkie.

Operacja bariatryczna - powrót do zdrowia

Po operacji wystąpić może pewien dyskomfort. Wielu pacjentów skarży się na bóle w okolicy brzucha, jednak zazwyczaj ustają one po kilku dniach. 

W pierwszej dobie po operacji chory otrzymuje wyłącznie kroplówki. Delikatny, płynny posiłek spożyć może dopiero dwie doby po zabiegu. Hospitalizacja pacjenta trwa ok. pięciu dni. Po tym czasie chory wypisywany jest do domu. 

W okresie pooperacyjnym należy przestrzegać zaleceń dietetyka i fizjoterapeuty. Chory powinien być na ścisłej i niskokalorycznej diecie. Mniej więcej dwa tygodnie po zabiegu zacząć można pierwsze aktywności fizyczne.

Znane osoby po operacji bariatrycznej

Operację zmniejszenia żołądka ma za sobą m.in. dziennikarz Tomasz Sekielski, aktor Andrzej Grabowski i działaczka opozycyjna Henryka Krzywonos.

Czytaj także:

Jak się żyje z wyłonioną stomią? Co to właściwie oznacza?

Produkty, które najdłużej zalegają w żołądku. Uważaj!

Czego nie wolno pić na pusty żołądek?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zmniejszenie żołądka | operacja bariatryczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL