Problemy zdrowotne wnuczki Millera. Jak objawia się fibromialgia?

Monika Miller od dłuższego czasu boryka się z fibromialgią. To nieuleczalna choroba reumatyczna tkanek miękkich, która znacząco obniża jakość życia chorego. U Moniki Miller występują takie objawy jak m.in. wymioty czy problemy z oddychaniem. Jak gwiazda przechodzi chorobę? „Oprócz pokory w ostatnim czasie nauczyłam się też szacunku do samej siebie. Zdrowie jest podstawą. Bez niego ciężko jest zdziałać cokolwiek. Mam nadzieję, że jak najszybciej dojdę do siebie. Jedno jest pewne. Trzeba przeanalizować swoje życie i zastanowić się, co jest naprawdę ważne” - pisze na swoim koncie na Instagramie.

Monika Miller - na co choruje?

Monika Miller, wnuczka byłego premiera Leszka Millera, od dłuższego czasu boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Gwiazda, którą na samym Instagramie obserwuje ponad 130 tys. użytkowników, niczego nie ukrywa przed swoimi fanami. W jej mediach społecznościowych znaleźć można więc nie tylko wystylizowane zdjęcia ze ścianek czy z imprez towarzyskich, ale także i osobiste opisy walki z chorobą.

"Do pobytu w szpitalu nie można przywyknąć. Marzę już o powrocie do domu. Do swoich bliskich, do swoich kochanych zwierząt. Takie chwile jak ostatni czas w moim życiu wiele uczą. Zmieniają się też priorytety w głowie (...) Oprócz pokory, w ostatnim czasie nauczyłam się też szacunku do samej siebie. Zdrowie jest podstawą" - pisała w zeszłym roku Monika Miller.

Reklama

Czytaj także: Monika Miller trafiła do szpitala! Szokujące wieści o wnuczce byłego premiera 

Objawy fibromegalii

Na co właściwie cierpi gwiazda? Monika Miller choruje na fibromegalię. To przewlekła choroba reumatyczna tkanek miękkich, której głównym objawem jest intensywny ból mięśni, przewlekle zmęczenie i problemy ze snem. Czasami pojawić się mogą także inne objawy, m.in.:

  • zaburzenia rytmu serca
  • problemy związane z przewodem pokarmowym (np. refluks czy uporczywe bóle brzucha)
  • ból miednicy
  • bezdech senny
  • sztywność poranna
  • problemy z pamięcią
  • zawroty głowy oraz silne stany lękowe

Specjaliści podkreślają również, że choroba Moniki Miller ma także konsekwencje psychologiczne. U pacjentów bardzo często dochodzi do pogorszenia relacji z bliskimi, izolacji czy utraty pracy. Zdarza się nawet, że fibromegalii towarzyszy depresja. Podobne problemy ma również Monika Miller.

- mówiła jakiś czas temu w wywiadzie dla Onetu.

Jakie jeszcze objawy choroby występują u Moniki Miller? W jednym z ostatnich wywiadów gwiazda wyznała, że ostatnio szczególnie dręczą ją zaburzenia przełyku, które czasami uniemożliwiają jej codzienne funkcjonowanie. 

"Mam zaburzenia przełyku. Zaczęły się problemy z oddychaniem i wymiotowaniem. Potrafiłam wyjść na spacer i zwymiotować na siebie pięć razy po prostu" - powiedziała w rozmowie z Pudelkiem. W innym wywiadzie gwiazda opisywała trudności, jakie towarzyszyły jej podczas trenowania do programu "Taniec z gwiazdami".

Zobacz również: Tak Miller walczy z nieuleczalną chorobą. Zamknięta w izolatce!

Przyczyny i leczenie fibromegalii

Szacuje się, że fibromegalia dotyczyć może około 2-3 proc. populacji. Zdecydowana większość chorych to kobiety. Co wywołuje chorobę? Jak na razie nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny fibromegalii. Wiadomo jednak, że do rozwoju choroby konieczny jest jakiś czynnik wyzwalający, np. uraz, problemy z kręgosłupem czy zapalenie stawów. 

Monika Miller wielokrotnie podkreślała, że jej choroba jest nieuleczalna. Jakiekolwiek leczenie polega przede wszystkim na minimalizowaniu nieprzyjemnych objawów. Niedawno gwiazda rozpoczęła jednak terapię nową substancją. To eksperymentalny lek na fibromegalię. Miller podkreśla również, że bardzo pomogły jej spotkania z psychiatrą, który nie tylko pomógł jej zaakceptować chorobę, ale także przepisał jej lek na depresję, który zalecany jest pacjentom z fibromialgią. To znacznie poprawiło jej ogólny stan zdrowia.

***

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: fibromialgia objawy | choroby gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL