Wywołuje zawroty głowy i mroczki przed oczami. Uważaj przy zmianie pozycji
Chociaż jest domeną osób po 60. roku życia, to hipotensji ortostatycznej sporadycznie może doświadczyć każdy, bez względu na wiek. Po zmianie pozycji, zazwyczaj po dłuższym leżeniu lub siedzeniu, w przebiegu takiego niedociśnienia może dojść do zawrotów głowy, zaburzeń widzenia, a nawet bólu w klatce piersiowej. Czy hipotensja ortostatyczna jest niebezpieczna? Czy można ją leczyć lub zapobiegać objawom?
O hipotensji ortostatycznej mówimy wtedy, gdy dochodzi do obniżenia ciśnienia skurczowego o 20 mmHg lub więcej, a rozkurczowego 10 mmHg i więcej w przeciągu trzech minut od zmiany pozycji ciała z leżącej lub siedzącej do stojącej, lub po podniesieniu głowy do 60 stopni w teście pochyleniowym.
Kiedy dochodzi do nagłej zmiany pozycji ciała, dochodzi do przemieszczania krwi wewnątrz organizmu człowieka. W pozycji stojącej aż 500-1000 ml krwi przepływa do jamy brzusznej oraz kończyn dolnych, zgodnie z siłą grawitacji. To z kolei powoduje, że dochodzi do zmniejszenia ukrwienia innych narządów, na przykład mózgu, bo pomimo pobudzenia współczulnego układu nerwowego, który prowadzi do przyspieszenia akcji serca i zwiększenia ilości "pompowanej" krwi, nie udaje się skompensować objętości krwi, która szybko przemieszcza się pod wpływem grawitacji właśnie do jamy brzusznej i kończyn dolnych.
Po zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą, gdy dochodzi do nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego, występują charakterystyczne objawy:
- zawroty głowy,
- uczucie "pustki w głowie",
- nagłe uczucie spadku siły,
- problemy z widzeniem, "gwiazdki" przed oczami,
- ból w obręczy barkowej,
- bóle w klatce piersiowej,
- chwilowe uczucie duszności.
Objawy związane ze spadkiem ciśnienia są przemijające i nie wymagają żadnej interwencji. Pojawiają się do trzech minut od zmiany pozycji ciała i trwają krótko. Niebezpieczne są jednak omdlenia, które mogą występować na skutek hipotensji ortostatycznej. Na skutek omdlenia może dojść do niekontrolowanego upadku, co z kolei może prowadzić do urazów. Najczęściej są to urazy głowy, a wysokim ryzykiem u osób starszych są złamania w obrębie stawów biodrowych.
Nawet 20 proc. populacji po skończeniu 65. roku życia doświadcza hipotensji ortostatycznej, ale zdarza się ona także wśród osób młodszych.
Może ona wynikać z przyczyn neurogennych oraz nieneurogennych.
Neurogenna postać hipotensji pojawia się na skutek:
- choroby Parkinsona,
- cukrzycy,
- amyloidozy,
- neuropatii związanej z chorobą nowotworową.
Hipotensja ortostatyczna, której podłożem nie są choroby neurologiczne, może pojawić się u każdego m.in. w przebiegu:
- odwodnienia,
- anemii,
- ciąży lub w okresie połogu,
- niedoboru witaminy B12,
- przyjmowania niektórych leków,
- hiperglikemii,
- nadużycia alkoholu,
- niewydolności żylnej,
- niewydolności serca,
- niedoczynności tarczycy.
Leczenie hipotensji ortostatycznej opiera się na łagodzeniu objawów, by poprawić komfort życia pacjenta i zapobiegać omdleniom, które mogą prowadzić do urazów.
Przede wszystkim lekarz zbiera wywiad, ustalając potencjalne przyczyny wystąpienia hipotensji ortostatycznej. Należy wziąć pod uwagę wszystkie leki, jakie przyjmuje pacjent, w tym leki na nadciśnienie, przeciwdepresyjne, ale też leki stosowane w astmie oskrzelowej lub przeciwbólowe.
Konieczna jest modyfikacja stylu życia. Pacjenci powinni odpowiednio się nawadniać i regularnie uprawiać aktywność fizyczną, dostosowaną do ich możliwości. Dzięki temu krew będzie krążyć sprawniej, poprawi się także praca mięśnia sercowego.
Zwiększona podaż soli w diecie może łagodzić objawy hipotensji ortostatycznej, ale pacjenci z chorobami serca lub nerek zawsze powinni skonsultować to z lekarzem.
Istotne jest także to, jak chory dokonuje zmiany pozycji ciała. Należy robić to wolniej i etapami - podnosząc się z łóżka lub krzesła, nie należy robić tego gwałtownie. Dzięki temu spadek ciśnienia nie będzie aż tak odczuwalny przez chorego i spadnie ryzyko omdlenia.
U niektórych osób może dojść do spadku ciśnienia także po posiłku - gromadząca się krew w obrębie jamy brzusznej może powodować nagłe osłabienie oraz zawroty głowy. Objaw ten najczęściej występuje u osób chorobami neurologicznymi. Ważne jest zatem spożywanie niewielkich porcji, ale częściej, by uniknąć objawów hipotensji.
W przypadku, gdy objawy hipotensji nasilają się, a chory nie ma możliwości się położyć (np. znajduje się w miejscu publicznym), należy kucnąć z pochyloną głową między nogami lub schylić się, jak do wiązania sznurowadeł. To ważne, by zwiększyć przepływ krwi w naczyniach mózgowych i nie doprowadzić do utraty przytomności.
Źródła:
- Hipotonia ortostatyczna i nadciśnienie tętnicze w pozycji leżącej w pierwotnych zaburzeniach autonomicznych. Patofizjologia, diagnostyka i leczenie, Tomasz Tykocki, Krystyna Guzek, Paweł Nauman, Kardiologia Polska 2010; 68, 9: 1057-1063;
- https://smif.com.pl/files/articles/85/110_04-09.pdf
- https://www.mp.pl/geriatria/wytyczne/316837,hipotensja-ortostatyczna.
CZYTAJ TAKŻE:
Anemia to nie tylko brak żelaza w organizmie. Potencjalne przyczyny niedokrwistości
Odwodnienie organizmu - przyczyny, skutki, zapobieganie. Ile wody potrzebuje nasz organizm?
Nadmiar szkodzi sercu, mózgowi i żołądkowi. Tym zastąpisz niezdrową sól