Częsty błąd związany z myciem się. Dermatolodzy: Robimy to zbyt rzadko

Jak często powinien być wymieniany ręcznik, którego używamy po kąpieli? Kiedy nowa gąbka do kąpieli powinna zastąpić starą? Czy szczoteczka do zębów może służyć i służyć, dopóki jej włosie się nie postrzępi? Wszystkie wymienione przedmioty, które znajdują się w każdej łazience, powinny być wymieniane częściej, niż są. Sprawdzamy, kiedy jest na to odpowiedni moment.

Ręcznik kąpielowy - jak często powinien być wymieniany?

Na ręczniku, którego przed chwilą użyliśmy po kąpieli, znajdują się martwe komórki skóry, wydzieliny ciała (z nosa, ust, odbytu czy genitaliów) i inne mikroorganizmy, których dalszemu rozwojowi sprzyja wilgoć. Jeśli dodatkowo używamy tego ręcznika do osuszania rąk, mogą znaleźć się na nim drobnoustroje ze wszystkiego, z czym wcześniej miały one kontakt. Nie zapominajmy też, że łazienka sama w sobie to ulubione miejsce wielu groźnych bakterii ze względu na panujące w niej warunki. Dlatego też ręcznik, często używany i wywieszany w łazience, powinien być regularnie wymieniany i prany.

Reklama

Ręcznik kąpielowy, jak wskazują eksperci, powinien być zmieniany przynajmniej raz w tygodniu, przy założeniu, że po kąpieli jest dobrze osuszany. Zwykle dobrze go wymienić po trzech użyciach. Częściej ręcznik powinny zmieniać osoby uprawiające sport i osoby z infekcją. Sygnałem świadczącym o tym, że powinien być wymieniony natychmiast, jest jego nieprzyjemny zapach.

Zbyt długo używany ręcznik sprzyja przede wszystkim problemom dermatologicznym.

Gąbka do kąpieli - jak długo powinna służyć?

Gąbkę do kąpieli wymieniamy rzadziej niż gąbkę do mycia naczyń, a regularna wymiana obu jest tak naprawdę niezwykle istotna. Zanim weźmiesz kąpiel, zastanów się, jak długo masz swoją. Używanie przez długi czas tej samej gąbki może oznaczać, że stworzyłeś dom dla bakterii i pleśni, który za każdym razem, gdy bierzesz kąpiel, styka się z twoim ciałem. Gąbka, która pozostaje mokra, jest idealnym miejscem do ich rozwoju. Te mogą prowadzić do wystąpienia problemów skórnych czy różnych infekcji. Niektórzy dermatolodzy wskazują nawet, że nie powinniśmy myć ciała gąbką i rekomendują używanie własnych rąk.

Jak często zmieniać gąbkę do kąpieli?

"Częstotliwość wymiany gąbek zależy od tego, w jaki sposób jej używamy i w jakich warunkach przechowujemy. Jeśli zostawiacie ją mokrą w wannie lub na jej krawędzi, to drobnoustroje będą rozwijać się szybciej niż w przypadku, gdyby gąbka była suszona na grzejniku" - zwraca uwagę blogerka Sylwia Panek znana szerzej jako "Mama Chemik".

Jeśli gąbka jest odpowiednio traktowana, po każdym użyciu jest wypłukiwana, suszona, przechowywana w miejscu bez dostępu wilgoci, o wymianie warto pomyśleć za ok. dwa miesiące. Według niektórych ekspertów dobrze wymieniać ją jednak częściej - co miesiąc. 

Myjka do kąpieli - jak długo może być używana?

Wiele osób, jeśli nie z gąbki, korzysta z myjek do kąpieli. Tak jak w przypadku gąbek należy pamiętać o regularnym, dokładnym czyszczeniu i suszeniu myjek, bo w ich zakamarkach znajdują się nie tylko martwe komórki skóry. Naturalne myjki do kąpieli powinny być wymieniane co trzy, cztery tygodnie. Pozostałe mogą być wymieniane co dwa miesiące pod warunkiem, że właściwie się o nie dba.

Jeśli wcześniej zauważysz, że myjka dziwnie pachnie lub na jej powierzchni pojawiła się pleśń, wyrzuć ją natychmiast.

Zasłona prysznicowa - jak często czyścić?

Zasłona prysznicowa jest tym elementem wyposażenia łazienki, za który "bierzemy się" dopiero wtedy, gdy zauważymy widoczne oznaki użytkowania i zabrudzenia. Tymczasem, nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka wydaje się czysta, czysta nie jest. Jedno z badań wykazało, że na zasłonie prysznicowej może znajdować się nawet 60 razy więcej drobnoustrojów niż na deskach sedesowych.

Eksperci zalecają regularne czyszczenie zasłon prysznicowych, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni. Czyszczenie zasłony prysznicowej powinno mieć miejsce minimum raz w miesiącu. Należy również pamiętać o utrzymywaniu w czystości prysznica lub wanny. Ich mycie powinno stanowić rutynę po każdym skorzystaniu.

Jak wyczyścić zasłonę prysznicową? Zdradzamy najlepsze sposoby.

Szczoteczka do zębów - kiedy kupić nową?

Regularna wymiana szczoteczki do zębów stanowi niezwykle istotny element higieny jamy ustnej. Według naukowców na jednej szczoteczce do zębów może znajdować się nawet 1,2 mln bakterii.

Po każdym użyciu szczoteczkę należy dokładnie umyć. Z racji tego, że bakterie lubią wilgotne środowisko, powinno się utrzymywać ją jak najbardziej suchą. Należy ją przechowywać jak najdalej od toalety, a także szczoteczek innych osób. Jeśli jest mokra, nie powinna znajdować się w zamkniętym pojemniku.

Szczoteczka do zębów nie powinna nam służyć dłużej niż trzy miesiące. Jeśli jednak włosie szczoteczki wcześniej się zużyło, jest postrzępione lub pojawiły się na nim przebarwienia, trzeba kupić nową szczoteczkę już, gdyż stara nie będzie zapewniała właściwego czyszczenia powierzchni zębów, a także może ranić dziąsła. 

Dobrym pomysłem jest natychmiastowa wymiana szczoteczki po chorobie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Pięć lat bez mydła i takie efekty. Jak i jak często się myć?

Jakie bakterie żyją w kuchni i jak się ich pozbyć?

Nigdy nie pozwalaj na to gościom. Bakterie i wirusy czekają 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL