Możliwe przyczyny krwawienia z odbytu

Krwawienie z odbytu może mieć wiele przyczyn - od nieznacznych uszkodzeń błony śluzowej aż po niebezpieczne nowotwory. Nie należy się wstydzić i lekceważyć krwawienia z odbytu - diagnoza i leczenie skrócą cierpienie w toalecie.

Krwawienie z odbytu - najczęstsze przyczyny:

- zaparcia - w trakcie wypróżniania może dojść do niewielkich uszkodzeń błony śluzowej

- szczelina odbytu - niewielkie podłużne pęknięcie na powierzchni tkanki przewodu odbytu

- hemoroidy (żylaki odbytu, guzki krwawnicze) - krwawienie pojawia się w momencie, kiedy przerośnięte i wypadające guzki pękają, najczęściej podczas wypróżnienia

- infekcja przewodu pokarmowego - najczęściej bakteryjna

- polipy jelita grubego - niezłośliwe narośle na tkankach jelit

- uchyłkowatość - powstawanie małych kieszonek na tkankach jelita, zwykle z wiekiem, dolegliwości powoduje stan zapalny kieszonek (tzw. uchyłków)

Reklama

- nowotwór jelita grubego - okrężnicy, esicy, często odbytnicy

- inne zapalne choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) stanowią rzadsze przyczyny krwawienia z odbytu.

Krwawienie z odbytu - diagnostyka i postępowanie

Krwawienie z odbytu może być widoczne nieznacznie tylko na papierze toaletowym, może też być obfitsze i występować w kale. Innym rodzajem krwawienia z odbytu jest stolec smolisty (o ciemnej, prawie czarnej barwie), który może świadczyć o krwawieniu występującym w górnych odcinkach układu pokarmowego. Niekiedy występuje krwawienie utajone, którego nie widać gołym okiem i jedyną metodą jego stwierdzenia są badania laboratoryjne na obecność krwi w kale.

Jakiekolwiek niepokojące objawy towarzyszące krwawieniu (ból odbytu, świąd, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty) powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi. Najważniejszą i najprostszą metodą badania odbytu jest badanie ręką (palcem) - per rectum oraz wziernikowanie odbytu (anoskopia i rektoskopia). Lekarz specjalista (proktolog, gastrolog) może też zlecić dodatkowe  badania - kolonoskopię, usg. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL