Reklama

Co zmieniło się w trosce o własne zdrowie? Tak Polki dbają o siebie

Ostatnie dwa lata, na które w dużej mierze wpłynęła pandemia, przyniosły zmiany zarówno stylu życia, kondycji i samopoczucia Polek. Konieczność pracy z domu, reorganizacja codzienności oraz długotrwały stres spowodowały, że dziś ponad 50% kobiet skarży się na różnego rodzaju bóle. I mimo tego, że co druga mieszkanka naszego kraju deklaruje, że jej stan zdrowia jest dla niej ważny, to specjalistyczne badania takie jak USG lub badanie stomatologiczne w ciągu ostatnich dwóch lat wykonała tylko co trzecia osoba. Jak Polki troszczą się o swoje zdrowie i na jakie dolegliwości się skarżą?

Zdrowie Polek - co mówią badania?

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla marki Berimal, ostatnie dwa lata szczególnie mocno odbiły się na zdrowiu Polek. Ponad 50% mieszkanek naszego kraju odczuwa różnego rodzaju bóle, w tym bóle głowy, mięśni i stawów, 45% przybrało na wadze, 40% - boryka się z problemem szybkiego męczenia się, 37% ma problemy ze snem. W podobnej sytuacji jest również kondycja psychiczna: 58% kobiet odczuwa obecnie spadki nastroju, 47% żyje w ciągłym stresie, 42% ma poczucie wycofania, 36% boryka się z zaburzoną koncentracją. Już teraz wielu naukowców mówi o zjawisku zespołu stresu popandemicznego, a badania OECD wskazują, że jedna na sześć osób na świecie odczuła psychiczne skutki pandemii. Stan nieustannego napięcia w tym stresu wpływa niekorzystnie zarówno na ciało, jak i psychikę.

Reklama

Zdrowie Polek - jak o nie dbają?

Wśród wartości, które dla Polek stały się szczególnie istotne w minionych dwóch latach, jest nie tylko stan zdrowia bliskich, ale również ich własne samopoczucie. Czy jednak tę troskę o własny dobrostan widać również w postaci wizyt u lekarzy - specjalistów i wykonywanych badaniach? Niestety, niekoniecznie. Polki w ostatnich dwóch latach najczęściej wykonywały podstawowe badania krwi (podstawowa morfologia, glukoza, lipidogram) - 70%. Ale między morfologią a specjalistycznymi badaniami diagnostycznymi jest pewna dysproporcja. 45% mieszkanek naszego kraju wykonało w ostatnich dwóch latach badanie USG, 41% - badanie moczu oraz kału, 40% ma za sobą badanie stomatologiczne, 35% - badanie wzroku, a zaledwie 35% - niezwykle ważne badania ginekologiczne. A to oznacza, patrząc na tę ostatnią wartość, że ponad 2/3 kobiet w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonało żadnego badania ginekologicznego!

- Ostatnie dwa lata były szczególnie wymagające dla kobiet. Z badań, które zrealizowaliśmy, jasno wynika, że to panie bardziej dotkliwie odczuły negatywne konsekwencje związane z pandemią oraz zmianami, które zaszły zarówno w stylu życia, jak i w wielu innych obszarach codzienności. Niezwykle ważne jest to, abyśmy pamiętały, że nasze zdrowie jest w naszych rękach. Regularne badania krwi to tylko podstawowe działanie. Warto pamiętać, aby każda z nas przynajmniej raz w roku wykonała specjalistyczne badania, między innymi USG piersi czy badania ginekologiczne. Warto też wykonać np. badanie poziomu glukozy czy lipidogram, który sprawdza poziom cholesterolu. Zachęcajmy też do troski o zdrowie wszystkie kobiety w naszym otoczeniu. Budowanie silnych więzi między kobietami, opartych na wzajemnej, siostrzanej relacji, jest niezwykle istotnepodsumowuje Agata Polasz, Brand Manager USP Zdrowie, producenta suplementów diety Berimal.

Ratujemy się zdrowym odżywianiem i sportem

Troska o zdrowie w oczach Polek to nie tylko wizyty u lekarza i wykonywanie badań. To także zmiany w stylu życia. Co druga kobieta w ciągu ostatnich dwóch lat podjęła jakieś działania prozdrowotne. Wśród tych, które postawiły na zmiany nawyków, najpopularniejszym było wprowadzenie zdrowego odżywiania (71% wskazań), aktywność fizyczna oraz ruch (46%), a także stosowanie suplementów diety (53%). W tej ostatniej grupie zanotowano największy wzrost - jeszcze dwa lata temu po suplementy diety sięgało o 11% mniej Polek. Wspomniana wcześniej regularna aktywność fizyczna jest istotna również ze względu na korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne:

- Na nasze zdrowie i samopoczucie wpływają nie tylko zdrowa dieta oraz cyklicznie wykonywane badania. Równie istotna jest regularna aktywność fizyczna, która nie tylko korzystnie wpływa na sylwetkę, ale też poprawia nasze samopoczucie psychiczne - podsumowuje Robert Korzeniowski, sportowiec i czterokrotny mistrz olimpijski.

A jak pokazują wyniki cytowanych powyżej badań, wśród wartości związanych ze zdrowiem, które w ciągu ostatnich dwóch lat nabrały dla kobiet na znaczeniu, troska o zdrowie przyjaciół znalazła się w pierwszej trójce, ustępując miejsca tylko trosce o stan zdrowia bliskich (49%) oraz trosce o własne zdrowie (50%).

CZYTAJ TAKŻE: 

Badania profilaktyczne, które można wykonać bezpłatnie

Kiedy i jak należy badać tarczycę?

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: profilaktyka | zdrowie psychiczne | dbanie o zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL