Bezpłatne badania krwi. Czas na profilaktykę
Wykonanie profilaktycznych, podstawowych badań, to gwarantowane świadczenie dla wszystkich, którzy są ubezpieczeni i odprowadzają składkę zdrowotną. Bezpłatne badania można realizować w punktach pobrań i laboratoriach, które mają podpisaną umowę z NFZ oraz współpracują z przychodnią, do której należymy. Jedna wizyta w laboratorium pozwoli uniknąć przykrych powikłań, dlatego warto pomyśleć, jakie badania wykonać właśnie teraz.
Profilaktyka jest niezwykle istotna w rozpoznaniu i szybkim reagowaniu na pogarszający się stan zdrowia, na zdiagnozowanie danej jednostki chorobowej, a także jest rutynowym monitorowaniem podstawowych parametrów, np. z krwi.
Każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, ma prawo do korzystania ze świadczeń gwarantowanych w ramach poradni POZ oraz w przychodniach specjalistycznych. Na podstawowe, bezpłatne badania skierowanie wypisuje lekarz rodzinny, natomiast badania specjalistyczne są zlecane przez lekarzy specjalistów. Skierowanie na morfologię krwi otrzymamy od lekarza rodzinnego, ale już na gastroskopię kierować nas będzie gastrolog, a na rezonans głowy - neurolog.
Badania krwi wykonuje się na zlecenie lekarza w trakcie diagnostyki jakiejś choroby, kontrolowaniu postępu leczenia danej jednostki chorobowej, w przypadku niepokojących objawów lub profilaktycznie - raz w roku lub raz na dwa lata.
Każdy może jednak udać się samodzielnie do laboratorium i wykonać interesujące badanie. Jeśli jednak udajemy się prywatnie - będziemy zobowiązani zapłacić.
Badania hematologiczne to nic innego, jak badania wykonywane z krwi i mające ocenić składniki krwi. Wśród badań refundowanych, które wykonamy bezpłatnie, znajdziemy:
- morfologię krwi obwodowej z płytkami,
- morfologię krwi obwodowej ze wzrostem odsetkowym wraz z płytkami,
- odczyn opadania krwinek czerwonych, tzw. OB,
- retykulocyty.
Do badań biochemicznych zalicza się m.in. ocenę poziomu elektrolitów czy hemoglobiny. Badania biochemiczne mają za zadanie ocenić ryzyko chorób serca, anemię czy inne niedobory w organizmie, ale również stan zapalny.
Do badań refundowanych zalicza się:
- oznaczenie sodu,
- oznaczenie potasu,
- oznaczenie wapnia jonizowanego,
- oznaczenie poziomu żelaza,
- stężenie transferryny,
- stężenie hemoglobiny glikowanej.
Aby ocenić funkcje wątroby, nerek, czy wykryć ewentualny stan zapalny w organizmie, lekarz skieruje nas na następujące badania:
- mocznik,
- kreatyninę,
- białko całkowite,
- proteinogram,
- albuminę,
- białko C-reaktywne (CRP),
- kwas moczowy,
- bilirubinę całkowitą,
- bilirubinę bezpośrednią,
- fosfatazę alkaliczną (ALP),
- aminotransferazą asparaginianową (AST),
- aminotransferazą alaninową (ALT),
- gammaglutamylotranspeptydazę (GGTP).
W przypadku profilaktyki cukrzycy, ale również jej zdiagnozowania, konieczne jest wykonanie badania na poziom glukozy oraz testu obciążenia glukozą. To badania wykonywane nieodpłatnie ze skierowaniem od lekarza POZ, lub lekarza ginekologa, jeśli wykonuje je pacjentka w ciąży. Wówczas oznaczany jest poziom glukozy i raz w trakcie całej ciąży - test obciążenia glukozą.
W ramach profilaktyki warto kontrolować również: cholesterol całkowity, cholesterol-HDL, cholesterol-LDL, triglicerydy (TG). Obowiązkowym badaniem profilaktycznym dla kobiet jest również oznaczenie poziomu hormonów FT3 i FT4 - hormonów tarczycy, których nieprawidłowe wartości mogą sugerować nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
CZYTAJ TAKŻE: