Jak zlikwidować brodawki?

Brodawki, znane także pod nazwą kurzajek, to niewielkie nieregularne wypukłości na skórze, mające różne kształty i kolory. Nie są bolesne, lecz wyglądają nieestetycznie, a pojawiając się między innymi na stopach lub dłoniach mogą utrudniać normalne funkcjonowanie.

Brodawki dzielą się na:

- zwykłe - lokalizujące się na całym ciele, zazwyczaj jednak na palcach, przy paznokciach

- płaskie - o przebiegu linijnym i dość dużej powierzchni

- stóp - pojawiające się na podeszwie stopy

- kłykciny kończyste (płciowe)- przenoszone drogą płciową i ujawniające się w okolicy genitaliów, zwykle mają kalafiorowatą postać i zlewają się w jedną całość

Jak powstają brodawki?

Za powstawanie brodawek odpowiada wirus HPV. Zakażenie powodują problemy z układem immunologicznym; przyjmuje się, że jego nosicielami może być nawet 10% populacji. Szczególnie narażonymi na tworzenie się kurzajek są osoby z osłabioną odpornością, cierpiące na AIDS i  atopowe zapalenie skóry. 

Reklama

Infekcja przenosi się przez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią chorego. Sama brodawka ma postać niewielkiego zgrubiałego guzka w kolorze białym, cielistym, beżowym lub brązowym.

Usuwanie brodawek

Problem kurzajek dotyka bardzo wielu ludzi, dlatego specjaliści cały czas opracowują nowe metody zwalczania tych uciążliwych grudek. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest stosowanie odpowiednich, przepisanych przez dermatologa, kremów. Maści te sprawiają, że poszczególne warstwy brodawki złuszczają się jedna po drugiej, aż do jej całkowitego rozkładu.

Jest to jednak proces czasochłonny, a preparatów nie powinno używać się na skórę twarzy, dlatego z pomocą przychodzi również chirurgia. Zmiany mogą zostać wycięte laserem lub odmrożone ciekłym azotem. Obie te metody są chętnie stosowane, gdyż efekt jest niemal natychmiastowy i trwały. 

Zdarza się, że kurzajki po jakimś czasie znikają same z siebie, lecz dyskomfort psychiczny towarzyszący pojawieniu się grudek w widocznym miejscu sprawia, że pacjenci zazwyczaj wolą usunąć nieestetyczną przypadłość.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL