Przyczyna białych plamek na paznokciach

Białe plamki na paznokciach to leukonychia zwana też bielactwem paznokci lub potocznie kwitnieniem paznokci - zwykle nie jest groźna, może jednak być sygnałem innych dolegliwości.

Białe plamki na paznokciach to leukonychia zwana też bielactwem paznokci lub potocznie kwitnieniem paznokci - zwykle nie jest groźna, może jednak być sygnałem innych dolegliwości.

Białe plamki na paznokciach - czym są?

Białe plamki na paznokciach to uszkodzenia (puste przestrzenie między warstwą rogową i łożyskiem paznokci) powstałe na skutek niewielkich urazów np. podczas zabiegu manicure i zbyt gwałtownego odsuwania skórek.

Białe plamki na paznokciach - najczęstsze przyczyny

Białe plamki na paznokciach wbrew obiegowej opinii nie świadczą o nieprawidłowym sposobie odżywania i braku wapnia. Przyczyny ich powstawania przypisuje się najczęściej niedoborom cynku, któremu towarzyszy także wypadanie włosów i obniżenie odporności organizmu.

Białe plamki na paznokciach mogą być także sygnałem innych przypadłości - rożnych infekcji, łysienia plackowatego, grzybicy czy łuszczycy. Niekiedy mogą świadczyć o poważnej chorobie - gruźlicy lub o zatruciu metalami ciężkimi. Dość rzadko białe plamki na paznokciach świadczą o chorobach nerek, wątroby, niedokrwistości.

Reklama

Bielactwo paznokci może być częściowe lub całkowite, może także mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Białe plamki na paznokciach - postępowanie

Białych plamek na paznokciach nie da się wyleczyć - można je jedynie zamaskować odpowiednią pielęgnacją. Zaleca się utrzymywanie krótkich płytek paznokci. Przebarwienia w postaci białych plamek przesuwają się wraz ze wzrostem paznokci - po pewnym czasie same zanikają.

Niepokojące są przebarwienia o odcieniach zieleni i żółci - mogą być oznaką infekcji bakteryjnej, której nie należy lekceważyć i zmiany trzeba pokazać lekarzowi.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL