Dlaczego nie możesz zaspokoić głodu? Przyczyny polifagii
Głód powinien ustępować po posiłku. Czasem jednak może towarzyszyć nam niemal bez przerwy. Nieważne, co zjedliśmy i ile – nie mija. Może to być wina nieprawidłowych nawyków żywieniowych, ale przyczyną może być też choroba. Czego objawem jest polifagia, czyli niezaspokojone uczucie głodu? Sprawdzamy.
Polifagia, funkcjonująca też jako hiperfagia, to ciągłe uczucie głodu, które nie znika po spożyciu posiłku. Może, ale nie musi wiązać się z przyrostem masy ciała.
Możliwych przyczyn polifagii jest wiele.
Zwiększone odczuwanie głodu to jeden z trzech głównych objawów cukrzycy, tuż obok polidypsji - zwiększonego pragnienia, i poliurii - częstego, nadmiernego oddawania moczu. Polifagię może powodować hipoglikemia - niski poziom cukru we krwi, i choć jest to stan charakterystyczny dla cukrzycy, mogą go doświadczyć również osoby zdrowe. Nadmierne uczucie głodu może występować także przy hiperglikemii, która, odwrotnie do hipoglikemii, oznacza wysoki poziom cukru we krwi.
Kiedy tarczyca produkuje za dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu, a więc jest nadczynna, chorzy zauważają, że schudli, mimo znacznego wzrostu apetytu. Polifagii mogą wtedy towarzyszyć: kołatanie serca, zwiększona nerwowość, zwiększona potliwość, nietolerancja ciepła, przewlekłe zmęczenie czy problemy z koncentracją.
Zwiększony apetyt, a szczególnie ochota na słodkie lub słone potrawy, to też objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Dla właściwego odczuwania głodu istotna jest odpowiednia ilość snu oraz jego jakość. Kiedy śpimy za mało, zwiększa się wytwarzanie hormonu głodu - greliny, a spada wytwarzanie hormonu sytości - leptyny, co prowadzi do tego, że sięgamy po jedzenie częściej i w większych ilościach. Kortyzol, powszechnie znany jako hormon stresu, produkowany i uwalniany przez nadnercza w reakcji na bodźce stresowe, też może wywoływać głód. Uczucie niepokoju, smutku nierzadko także wpływają na to, jak często kierujemy się w stronę lodówki i po jakie produkty.
W przypadku, gdy sięgamy po produkty zawierające niezdrowe węglowodany i tłuszcze, np. białe pieczywo lub fast foody, wkrótce po jedzeniu możemy znów odczuć głód. Dzieje się tak, ponieważ w naszym posiłku zabrakło odpowiedniej ilości składników odżywczych, np. błonnika czy białka. Z biegiem czasu zła dieta może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej, spowolnienia metabolizmu i może zwiększyć ryzyko cukrzycy.
Polifagia występuje także jako skutek uboczny stosowania niektórych leków, m.in. kortykosteroidów czy trójcyklicznych (trójpierścieniowych) leków przeciwdepresyjnych. Zwiększone uczucie głodu jest też wynikiem stosowania marihuany.
Polifagię mogą powodować również rzadkie schorzenia, np. zespół Kleinego-Levina (KLS), który funkcjonuje też jako syndrom śpiącej królewny. Osoby z KLS doświadczają nawracających epizodów hipersomnii (nadmiernej senności) oraz, w różnym stopniu, m.in. nadmiernego zwiększenia łaknienia.
Stałe odczuwanie głodu prowadzące do skrajnej otyłości to również objaw zespołu Pradera-Williego - rzadko spotykanej choroby genetycznej. Chorzy bywają określani jako "wiecznie głodne dzieci".
Odczuwasz wzmożony apetyt pomimo spożytego posiłku? Towarzyszą temu inne objawy? Skonsultuj się z lekarzem, bo może mieć to związek z chorobą.
Lekarz podczas wizyty będzie chciał wiedzieć, od jak dawna odczuwasz ciągły głód, jakie jeszcze objawy cię niepokoją, a także, jak na co dzień się odżywiasz i jakie leki przyjmujesz. Konieczne może okazać się wykonanie badań, np. badania krwi czy testu obciążenia glukozą.
Polifagia może być spowodowana wieloma różnymi schorzeniami i często można ją leczyć. Sposób leczenia zależy jednak od choroby podstawowej. W trakcie leczenia pomocna może okazać się zmiana diety i aktywność fizyczna.
CZYTAJ TAKŻE:
Dieta długowieczności. Co jeść, kiedy i jak, by dłużej żyć?