Nadmierne pragnienie jako objaw. Czego może być sygnałem?

Pragnienie to sygnał, jaki nasz organizm wysyła, kiedy zaczyna mu brakować wody, której potrzebuje, aby dobrze funkcjonować. To normalne, że odczuwamy pragnienie, gdy jest gorąco, lub gdy właśnie skończyliśmy intensywny trening. Ale jeśli uzupełnienie płynów nie przynosi ulgi, może to być znak problemów zdrowotnych. Sprawdź, czego objawem może być polidypsja.

Nadmierne pragnienie, czyli polidypsja

Nadmierne pragnienie w medycynie ma swój specjalistyczny termin. Patologicznie nadmierne pragnienie i przyjmowanie dużych ilości płynów w ciągu doby określa się mianem polidypsji. Stan ten może trwać dni, tygodnie lub nawet dłużej, w zależności od przyczyny.

Osoby doświadczające polidypsji odczuwają pragnienie przez większość czasu lub nieprzerwanie i nie są w stanie go ugasić, niezależnie od tego, ile wypiją.

Polidypsja sama w sobie nie jest chorobą, ale objawem pewnych problemów zdrowotnych. Nadmierne pragnienie jest często pierwszym sygnałem cukrzycy. Dlatego też nie wolno go bagatelizować i należy udać się z nim do lekarza.

Reklama

Objawy polidypsji

trzy charakterystyczne objawy polidypsji.

Pierwszym, oczywistym symptomem jest uczucie skrajnego pragnienia. Jest ono szczególnie zauważalne, gdy pije się duże ilości wody, a mimo to uczucie pragnienia nie znika. Osoby, u których problem ten występuje, przyjmują w ciągu doby nawet 5/6 litrów wody.

Polidypsji zwykle towarzyszy wielomocz, czyli nadmierne oddawanie moczu. Jest ono rozpoznawane wtedy, gdy ilość moczu przekracza 2500-3000 mililitrów w ciągu dnia.

Trzecim symptomem, który często występuje przy nadmiernym pragnieniu, jest utrzymujące się uczucie suchości w ustach.

Wymienionym objawom mogą towarzyszyć objawy charakterystyczne dla choroby podstawowej, np. cukrzycy.

Nadmierna podaż wody może prowadzić do zatrucia wodnego. Do możliwych objawów tego stanu zalicza się:

  • osłabienie, zmęczenie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie mięśni, skurcze mięśni,
  • nudności, wymioty,
  • biegunki,
  • dezorientację.

Jakie choroby powodują nadmierne pragnienie?

Nadmierne pragnienie może być spowodowane wysokim poziomem cukru we krwi (hiperglikemią). Często jest to jeden z pierwszych zauważalnych objawów cukrzycy, szczególnie typu 1. Wysoki poziom glukozy powoduje, że nerki muszą wytwarzać więcej moczu, aby pomóc wydalić glukozę z organizmu. Może to spowodować uczucie pragnienia, ponieważ mózg będzie podpowiadał ci, aby pić więcej w celu uzupełnienia utraconych płynów.

Wzmożone pragnienie, uczucie suchości w jamie ustnej i wielomocz to także objawy kwasicy ketonowej - jednego z groźnych powikłań cukrzycy. Główną jej przyczyną jest niedobór insuliny, który może się pojawić w przypadku przerwania insulinoterapii, nieprawidłowego stosowania insuliny lub w początkowych etapach rozwoju cukrzycy typu 1, kiedy jeszcze nie została zdiagnozowana.

Przyczyną polidypsji może być także moczówka prosta. Jest to dolegliwość związana z niewystarczającą produkcją, wydzielaniem lub działaniem hormonu odpowiedzialnego za gospodarkę płynami w organizmie. Chodzi o wazopresynę, zwaną też hormonem antydiuretycznym. Moczówka prosta charakteryzuje się wytwarzaniem bardzo dużych ilości moczu na dobę.

Uczucie nadmiernego pragnienia może być spowodowane anemią. Anemia występuje, kiedy brakuje nam czerwonych krwinek (erytrocytów), które transportują tlen do narządów i tkanek, lub gdy ilość zawartej w erytrocytach hemoglobiny jest zbyt niska. Polidypsja nie występuje raczej przy łagodnej anemii, ale w poważniejszych stanach, gdy anemia szybko postępuje.

Nadmiar wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemia, również może odpowiadać za zwiększone pragnienie. Do innych objawów tego stanu zalicza się: wielomocz lub częstomocz, nudności i wymioty, ból brzucha, senność, osłabienie mięśni.

Niewydolność serca, wątroby lub nerek także mogą powodować ciągły niedosyt płynów.  

Polidypsja występuje też w różnych zaburzeniach psychicznych (np. schizofrenii czy w chorobie afektywnej dwubiegunowej). Ten typ nazywa się polidypsją psychogenną. Autorzy badania z 2017 roku doszli do wniosku, że polidypsja ma cechy wspólne z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym (OCD). Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że spożywanie przez nich płynów jest nadmierne.

Inne możliwe przyczyny nadmiernego pragnienia

Przyczyną odczuwania nadmiernego pragnienia może być odwodnienie. Stan ten występuje, gdy zużywamy lub tracimy więcej płynów niż przyjmujemy, a ciało nie ma wystarczającej ilości wody i innych płynów do wykonywania swoich normalnych funkcji. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dziennie powinniśmy przyjmować 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Odwodnieniu przypisywane są: osłabienie, senność, bóle i zawroty głowy, rzadkie oddawanie moczu (zwróć uwagę na jego kolor - będzie ciemnożółty), suchość oczu, skóry i suchość w ustach. Chcesz sprawdzić, czy pijesz wystarczająco dużo wody? Są na to trzy sposoby. Piszemy o nich TUTAJ.

Nadmierne pragnienie może być też skutkiem ubocznym niektórych leków, w tym litu, niektórych leków przeciwpsychotycznych i moczopędnych.

W niektórych przypadkach pragnienie może być spowodowane tym, co przed momentem zjedliśmy. Spożywanie słonych lub pikantnych potraw może wywołać nagłe pragnienie.

Uczucie pragnienia, a także częstsze niż zwykle oddawanie moczu często występuje w ciąży. Rzadko, ale jednak, problemy te mogą być oznaką cukrzycy ciążowej

CZYTAJ TAKŻE: 

Pij kawę, a ochronisz wątrobę. Zadziała pod jednym warunkiem

Fakty i mity na temat picia wody

Prababcia piła tę wodę i nie chorowała. Tylko dwa składniki, które masz w domu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: picie wody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL