Życie po śmierci - czym jest śmierć kliniczna?

Śmierć jest tematem, o którym wciąż trudno rozmawiać i na który trudno się przygotować, pomimo wsparcia psychologicznego i wsparcia rodziny. Jeśli jest spowodowana procesem chorobowym, za życia osoba umierająca ma czas na przygotowanie się do tego, co nieuchronne. Jeśli do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi z innych przyczyn, możemy mówić o śmierci klinicznej. Co to jest śmierć kliniczna i czym różni się od śmierci biologicznej?

Śmierć kliniczna - definicja

O śmierci klinicznej mówimy wówczas, kiedy dochodzi do ustania podstawowych funkcji życiowych. Następuje zatrzymanie krążenia i zatrzymanie oddechu. W śmierci klinicznej, to co odróżnia ją od śmierci biologicznej, wciąż zachowana jest aktywność elektryczna mózgu, co można zbadać za pomocą badania elektroencefalograficznego (EEG). Śmierć kliniczna następuje najczęściej z potencjalnych odwracalnych chorób lub zaburzeń.

Śmierć kliniczna - etapy

W momencie, kiedy dochodzi do śmierci klinicznej, pierwszym etapem jest agonia. Serce przestaje pracować prawidłowo i powoli zatrzymuje się oddech pacjenta, chociaż wciąż zauważalne i słyszalne są pojedyncze oddechy. Praca układu nerwowego zaczyna być spowolniona.

Reklama

Po fazie agonii dochodzi do całkowitego zatrzymania pracy serca i oddechu, a także układu nerwowego. Pacjent nie odczuwa bodźców zewnętrznych, wiotczeją mięśnie, a przez zatrzymanie krążenia - skóra staje się chłodna i blada. W tej właśnie fazie określa się, że pacjent przestaje być żywy mimo, że w komórkach wciąż toczą się procesy biologiczne.

Śmierć kliniczna - przyczyny

Do śmierci klinicznej może dojść na skutek czynników zewnętrznych lub zmian zachodzących wewnątrz organizmu. 

Odwracalne przyczyny nagłego zatrzymania krążenia są podzielone na 4H i 4T:

       4H

  • hipoksja - niedotlenienie, do którego może dojść na skutek utonięcia czy powieszenia,
  • hipowolemia - to nadmierna utrata krwi na skutek masywnego krwotoku np. po urazie,
  • hipo/hiperkaliemia - zaburzenie wewnątrz organizmu spowodowane zbyt niskim lub wysokim stężeniem potasu we krwi,
  • hipotermia - nadmierne narażenie na działanie niskich temperatur,

       4T

  • tamponada osierdzia - na skutek urazu dochodzi do przedostania się krwi do jamy osierdzia, co utrudnia pracę mięśnia sercowego,
  • toksyny - do zatrzymania krążenia dochodzi na skutek działania toksyn lub trucizn,
  • odma prężna - to uszkodzenie jamy opłucnowej, które uniemożliwia prawidłową pracę płuc,
  • zaburzenia zakrzepowo-zatorowe - na skutek zatoru tętnicy płucnej dochodzi do niewydolności serca.

Śmierć kliniczna a śmierć biologiczna

Śmierć kliniczna jest potencjalnie odwracalna dopóki, dopóty nie nastąpiła śmierć mózgu. Zazwyczaj już po 4 minutach dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, a jego komórki zaczynają umierać. To właśnie pierwsze 4 minuty są kluczowe w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i tak ważną rolę odgrywa wdrożenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe - krążenie i oddech pacjenta. Szanse pacjenta wzrastają, jeśli nie jest on obciążony żadnymi chorobami mogącymi przyczynić się do śmierci oraz wtedy, kiedy zostanie wykorzystany defibrylator w zaburzeniach rytmu serca, na które działa impuls elektryczny.

Jeśli całkowicie ustały funkcje życiowe, w tym również praca mózgu, mówimy wówczas o śmierci biologicznej, która jest stanem nieodwracalnym.

Śmierć kliniczna - życie po śmierci

Pacjenci, którzy przeżyli śmierć kliniczną, czyli u których udało się przywrócić podstawowe funkcje i u których nie doszło do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, często wspominają swoje odczucia z tych kilku minut, kiedy znajdowali się "między życiem a śmiercią". Doświadczenia z tego stanu zazwyczaj pokrywają się z historiami innych osób, u których doszło do śmierci klinicznej. Pacjenci wspominają, że słyszeli głosy lekarza oznajmującego zgon, słyszeli rozmowy osób znajdujących się w pobliżu. Wspólnym doświadczeniem jest również uczucie, że pacjenci przemieszczali się tunelem w kierunku światła i mieli poczucie, że przebywają poza swoim ciałem. Bardzo często mówi się również o tym, że widzieli swoje życie w przeglądzie panoramicznym, odczuwali spokój ale mieli również silną potrzebę powrócenia do życia. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Objawy postępują szybko i prowadzą do śmierci

Rola elektrolitów w organizmie człowieka

Czym jest wtórne utonięcie i jakie są objawy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL