Metaliczny posmak w ustach? To nie musi być objaw choroby

Nieprzyjemny, metaliczny smak w ustach jest zjawiskiem normalnym po wypiciu kawy, alkoholu czy przyjmowaniu niektórych leków. Jeżeli jednak nieprzyjemny posmak w ustach utrzymuje się niezależnie od posiłków lub powraca na krótko po umyciu zębów, może to być oznaka poważniejszego problemu. Jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego i metalicznego posmaku w ustach? Wyjaśniamy.

Choroby zębów i dziąseł a dziwny posmak

Przyczyn nieprzyjemnego posmaku w ustach nie trzeba szukać daleko - w pierwszej kolejności warto pochylić się nad stanem zębów i dziąseł. Niestety uzębienie Polaków wciąż pozostawia wiele do życzenia - u co trzeciego dorosłego wykrywa się zapalenie dziąseł (parodontozę), a niemal co 10 osoba przyznaje się, że nie myje zębów codziennie. A to właśnie nieprawidłowa higiena jamy ustnej sprzyja rozwojowi kamienia nazębnego, zaawansowanej próchnicy i parodontozy. 

Oprócz nieprzyjemnego posmaku w ustach mogą one prowadzić do bardziej poważnych powikłań, na przykład do problemów z żuciem, nieprawidłowości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych czy nawet utraty zębów i wad zgryzu. 

Reklama

Jeżeli dokucza ci metaliczny czy nieprzyjemny smak w ustach bez dodatkowych objawów, w pierwszej kolejności udaj się do dentysty. Zastanów się też, czy prawidłowo dbasz o swoje zęby, to znaczy czy szczotkujesz je co najmniej dwa razy dziennie, używasz nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.

Metaliczny posmak a refluks żołądkowo-przełykowy

Metaliczny posmak w ustach może być również jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Jest to dość częsta przypadłość, w której kwaśny sok żołądkowy cofa się do przełyku. Wywołuje to bardzo nieprzyjemne objawy - oprócz metalicznego posmaku w ustach chorzy skarżą się na uporczywą zgagę, pieczenie w okolicy mostka i kaszel. 

Objawy mogą się nasilać po spożyciu kawy, czekolady, tłustych produktów czy pomidorów, dlatego osoby z refluksem powinny tych produktów unikać. Ulgę przynoszą także leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego. Warto również zamiast kilku dużych posiłków spożywać wiele małych porcji.

Leki a nieprzyjemny posmak w ustach

Przy odczuwaniu metalicznego posmaku w ustach warto również dokładnie przyjrzeć się przyjmowanym lekom, ponieważ wiele powszechnie stosowanych preparatów może go wywoływać. Na wystąpienie tego skutku ubocznego narażone są w szczególności osoby stosujące:

Zaburzenia smaku a COVID-19

Już na samym początku pandemii COVID-19 stało się jasne, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do osłabienia lub zmiany w odczuwaniu smaku potraw. Osoby, które chorowały często zgłaszają, że jedzenie ma dla nich słodki, słony czy metaliczny posmak lub w ogóle nie czują żadnego smaku. Objawy te mogą pojawić jeszcze w trakcie choroby i utrzymywać się przez nawet kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Najczęściej jednak smak powraca do normy po kilku tygodniach po przechorowaniu.

Więcej o nietypowych objawach towarzyszących infekcji COVID-19 przeczytasz TUTAJ. 

Posmak w ustach objawem ciąży

Zmiany w odczuwaniu smaku mogą być także jednym z objawów ciąży. W ciele kobiety ciężarnej toczy się istna burza hormonalna, którą uznaje się za przyczynę wszelkich nietypowych zachcianek w trakcie ciąży. Często sprawia ona, że rzecz, która nie smakowała wcześniej staje się ulubionym posiłkiem do końca ciąży i odwrotnie. 

Hormony są również odpowiedzialne za zgłaszany przez niektóre ciężarne dziwny lub metaliczny posmak w ustach, który pojawia się niezależnie od spożywanego pokarmu. Po porodzie i normalizacji hormonów u zdecydowanej większości kobiet smak wraca do normy.

Palenie papierosów a zaburzenia smaku

W dymie tytoniowym znajduje się wiele toksyn, które zaburzają czynność kubków smakowych i przez to mogą wpływać na odczuwanie smaku przez osoby palące. 

Palenie papierosów wywołuje nie tylko uczucie nieprzyjemnego posmaku w ustach, ale także osłabia smak wielu potraw. Co ciekawe wpływa także na odczuwanie smaku gorzkiego, przez co osoby palące mogą nie czuć prawdziwego smaku kawy czy gorzkiej czekolady. Objawy te mogą minąć po rzuceniu palenia, jednak u niektórych osób pewne nieprawidłowości smaku utrzymują się przez długi czas, czasami nawet do końca życia.

CZYTAJ TAKŻE:

Grzybica w ustach? Wyklucz z diety te produkty

O czym świadczy pot o zapachu amoniaku, ryby lub kapusty?

Słodki smak w ustach? Oto, co może oznaczać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL