Aparat na zęby - rodzaje i użytkowanie

Aparat na zęby - aparat ortodontyczny stosowany jest do leczenia wad zgryzu. Równe uzębienie jest nie tylko estetyczne, ale także służy naszemu zdrowiu - zapewnia łatwiejsze dbanie o higienę, zapobiega próchnicy i paradontozie. Nieprawidłowy zgryz może być również przyczyną wad wymowy - np. seplenienia.

Aparat na zęby - rodzaje

Aparat ruchomy (czynnościowy) stosuje się dla dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne i rosnące pierwsze zęby stałe. Taki wyjmowany aparat usuwa jedynie wady w obrębie szczęk i  prostuje zęby tylko w niewielkim stopniu.

Stały aparat na zęby składa się z małych elementów montowanych na szkliwie zębów. Takiego aparatu nie można samodzielnie wyjąć przez określony czas leczenia. Aparat na zęby dobrany indywidualnie może być niezwykłą ozdobą i nierzadko wygląda jak ekskluzywna biżuteria. Nowoczesne aparaty mogą być wykonane z różnych materiałów (metalu, akrylu, porcelany, kryształu), w różnych kolorach. Aparat na zęby może być zupełnie niewidoczny - aparat wewnętrzny (lingwalny) montuje się na wewnętrznej stronie zębów. 

Reklama

Aparat na zęby - użytkowanie

Założenie aparatu na zęby nie jest bolesne. W pierwszym okresie aparat ortodontyczny może powodować uczucie dyskomfortu oraz niekiedy bolesność zębów. Objawy te zależą od indywidualnej wrażliwości pacjenta. Aparat nosi się średnio około półtora roku - czas ten zależy od wady zgryzu i wieku. Konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty podczas których reguluje się ustawienia aparatu.

Stały aparat na zęby - jak dbać o higienę

Zęby należy myć po każdym, nawet najmniejszym posiłku, zaleca się używanie specjalnych płynów do płukania oraz nici dentystycznych. Lekarze zalecają unikanie bardzo twardych pokarmów, słodyczy, szczególnie ciągnących się cukierków, batonów, gumy do żucia oraz napojów gazowanych. Produkty takie mogą spowodować odklejenie się elementów aparatu od szkliwa i jego uszkodzenie.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL