​Dyskopatia szyjna - przyczyna bólu karku

Dyskopatia szyjna to choroba krążków międzykręgowych (dysków) szyjnego odcinka kręgosłupa. Siedzący tryb życia, ale i wypadki mogą przyczynić się do powstawania tej dolegliwości - częściej zdarza się młodym osobom.

Dyskopatia szyjna to choroba krążków międzykręgowych (dysków) szyjnego odcinka kręgosłupa. Siedzący tryb życia, ale i wypadki mogą przyczynić się do powstawania tej dolegliwości - częściej zdarza się młodym osobom.

Dyskopatia szyjna - co to oznacza?

Dyskopatia oznacza wypadnięcie (wysunięcie) krążka międzykręgowego (dysku) z jego naturalnego położenia z pomiędzy kręgów. Przyczyną są najczęściej zmiany zwyrodnieniowe lub przepuklina jądra miażdżystego. Jądro miażdżyste przemieszcza się na bok uciskając korzenie nerwowe po jednej stronie ciała, powoduje to objawy neurologiczne z tej strony szyi.

Dyskopatia szyjna występuje rzadziej niż ta okolic lędźwiowych. Może być skutkiem trybu życia (siedząca praca przed komputerem, zbyt gwałtowne uprawianie sportu) albo wypadku lub nagłego skrętu szyi.

Reklama

Dyskopatia szyjna - objawy

Dyskopatia szyjna objawia się ostrym bólem okolic barku i dolnej części karku, promieniującym do okolicy między łopatkami. Ból pojawia się także przy każdym ruchu stawu barkowego a mięśnie w tej okolicy reagują bólem na dotyk. 

Przy nieruchomym długotrwałym siedzeniu pojawia się silne napięcie w obrębie szyi i bóle głowy (tzw. migrena szyjna). Dolegliwościom bólowym towarzyszą kłopoty z z odchylaniem głowy w różnych kierunkach, sztywnienie, drętwienie i mrowienie dłoni, zaburzenia czucia a nawet niedowład.

Dyskopatia to początkowy stan choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Nieleczona dyskopatia szyjna rozwija się - zwyrodnienie przemieszcza się na sąsiednie przestrzenie międzykręgowe oraz inne odcinki kręgosłupa.

Dyskopatia szyjna - leczenie

Leczenie każdej dyskopatii, w tym szyjnej, w pierwszej kolejności polega na łagodzeniu dolegliwości bólowych. Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie, czasem niezbędne jest unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa. Ulgę mogą przynieść masaże i ciepłe kąpiele.

Niekiedy konieczne jest leczenie zabiegowe - operacja neurochirurgiczna, polegająca na częściowym lub całkowitym usunięciu krążka międzykręgowego, aby nie uciskał na nerwy.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL