Nie tylko komary uprzykrzają życie latem. Gryzą bardzo boleśnie

Meszki to niewielkie owady, których ugryzienia mogą powodować silne reakcje alergiczne. Polują na ludzi w letnie dni, kiedy miło spędza się czas na świeżym powietrzu. Sprawdź, jak wygląda ślad po ukąszeniu przez meszkę i jak sobie radzić, gdy pojawią się swędzenie i opuchlizna.

Jak wygląda meszka?

Meszka to niewielka, ok. sześciomilimetrowa czarna muszka o krótkich, grubych odnóżach. Opis jest bardzo uproszczony, bo meszki to prawie 50 gatunków małych muszek. Rozmnażają się błyskawicznie i chętnie odwiedzają miejsca, w których żyją ludzie i zwierzęta. Wiosną zasiedlają miejsca wilgotne, bo ich larwy i poczwarki dorastają w wodzie. Co ciekawe, na tym etapie są to pożyteczne owady, ponieważ oczyszczają wody rzek z odchodów zwierząt i szczątków organicznych.

Dorosła meszka wypływa na powierzchnię w pęcherzyku powietrza i odlatuje w poszukiwaniu pożywienia. Samcom wystarcza nektar kwiatów i sok roślin, a samice potrzebują ludzkiej lub zwierzęcej krwi. Aktywność meszek przypada na ciepłe miesiące - od kwietnia do września. Żerują od poranka do zmroku w ciepłe, bezdeszczowe dni. 

Reklama

Jak wygląda ugryzienie meszki?

Samice meszki pozostawiają po sobie niewielką ranę kłutą. Najchętniej żerują na twarzy i głowie. Ugryzienie jest bardzo bolesne, ponieważ aparat gębowy meszki wypełniony jest haczykowatymi zębami, których zadaniem jest rozcinanie skóry i rozdzieranie tkanek ofiary.

Podobnie jak kleszcze posiadają zdolność do zakotwiczania się w ciele, aby pozyskać z tkanek jak najwięcej krwi. Podczas ukąszenia meszka wypuszcza jad, który u części osób wywołuje lekki, swędzący obrzęk, u innych poważną reakcję alergiczną. Bąbel po ukąszeniu przez meszkę swędzi znacznie bardziej niż ten pozostawiony przez komara.

Czy meszki mogą być niebezpieczne?

Meszki mogą być niebezpieczne, ponieważ ich jad jest substancją, która rozpuszcza erytrocyty i niszczy tkanki. Konsekwencją ukąszenia przez meszkę może być gorączka, obrzęk płuc, zatrucie oraz wstrząs anafilaktyczny.

Meszki są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, osób starszych i alergików. Osoby będące pod wpływem alkoholu są bardziej narażone na silniejsze reakcje organizmu po ugryzieniu. 

W przypadku osób z uczuleniem na jad owadów objawy po ukąszeniu meszki zawsze będą silniejsze. Zwykle jest to duży swędzący obrzęk, gorączka i zaczerwienie skóry. Jeśli pojawiają się duszności, należy reagować natychmiast, ponieważ prawdopodobnie doszło do wstrząsu anafilaktycznego. To stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej pomocy - podania domięśniowo zastrzyku z adrenaliny i wezwania pogotowia.

Jak łagodzić objawy po ukąszeniu przez meszki?

Rana swędzi, a to wymusza odruch drapania. Warto go powstrzymać, bo rozdrapana rana może ulec zakażeniu bakteryjnemu. Wtedy będzie goić się znacznie dłużej i w miejscu ukąszenia pozostanie blizna. Aby złagodzić swędzenie, trzeba dokładnie umyć skórę i zdezynfekować ją. Następnie można zastosować środki łagodzące swędzenie po ukąszeniach owadów. Jednym ze sprawdzonych, domowych sposobów jest przyłożenie w miejscu ukąszenia przekrojonej cebuli. Sok z tego warzywa łagodzi swędzenie i przyspieszy gojenie.

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej przydatne będą doustne leki przeciwhistaminowe. Jeśli wystąpi gorączka, należy zastosować lek, który obniży temperaturę ciała. Ze względu na duże ryzyko poważnych objawów po ukąszeniu meszki osoby z alergiami powinny wykonać badania krwi i panel swoistych IgE na meszki. Jeśli wynik badania potwierdzi alergię, trzeba starannie chronić się przed meszkami i wyposażyć się w zestaw ratunkowy na wypadek wstrząsu anafilaktycznego.

Jak chronić się przed meszkami?

Nie sposób zamknąć się w domu, kiedy pogoda sprzyja przebywaniu w parku czy ogrodzie. Za to wnętrze domu warto chronić przed jadowitymi owadami. Moskitiery w oknach i stosowanie urządzeń wyłapujących owady to dobry pomysł.

Na skórę warto stosować repelenty, które odstraszają nie tylko meszki, ale również komary czy kleszcze. Te najskuteczniejsze niestety zawierają pestycydy, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Są również naturalne preparaty na bazie olejków eterycznych. Działają one na dwa sposoby - odstraszają owady lub maskują swoim zapachem zapach twojego ciała i dezorientują owady. Możesz również unikać okolic rzek i zbiorników z wodą, w których meszki i komary się rozmnażają.

CZYTAJ TAKŻE:

Pająk, komar, mrówka czy pszczoła? Tak rozpoznasz, co cię ugryzło

Dlaczego komary wybierają cię na swoją ofiarę? Oto co je przyciąga

Użądlenie, ukąszenie, ugryzienie. Co ci grozi w lesie i w ogrodzie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL