Przepuklina - grozi pracującym fizycznie?

Przepuklina brzuszna to dolegliwość, która bardzo często rozpoznawana jest u pracowników fizycznych, na co dzień podnoszących ciężkie przedmioty. Inną grupą chorych są pacjenci borykający się ze zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej. To osoby m.in. z zaparciami, przewlekłym kaszlem czy otyłością. W przypadku podejrzenia przepukliny należy skontaktować się z lekarzem. Nieleczona przepuklina doprowadzić może m.in. do zapalenia otrzewnej czy uwięźnięcia jelita, które niekiedy kończy się nawet zgonem.

Przepuklina brzuszna - co to jest?

Przepuklina brzuszna to stan, w którym mamy do czynienia z przemieszczeniem narządu (najczęściej fragmentu jelit) poza jego właściwe położenie, czyli jamę brzuszną. Szacuje się, że problem przepukliny dotyczyć może nawet 20 proc. populacji. Schorzenie to najczęściej rozpoznawane jest u pacjentów, którzy wykonują prace fizyczne wymagające podnoszenia ciężkich przedmiotów. Inne przyczyny to sytuacje, które doprowadzają do zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Chodzi m.in. o ciążę, zaparcia, przewlekły kaszel i otyłość. Zdarza się również, że przepuklina powstać może w wyniku urazu lub wypadku.

Reklama

Przepuklina brzuszna - rodzaje

Główna klasyfikacja przepuklin to podział schorzenia na przepuklinę zewnętrzną (przepuklina występuje pod skórą) i wewnętrzną (przepuklina występuje w sąsiednich jamach ciała). To jednak nie jedyny podział.

Ze względu na miejsce występowania wyróżnić można z kolei:

  •    przepuklinę pachwinową - to najczęstszy rodzaj przepukliny, który stanowi nawet 75 proc. wszystkich przepuklin,
  •    przepuklinę udowa - stanowi około 12 proc. wszystkich przepuklin,
  •    przepuklinę pępkową - stanowi około 11 proc. wszystkich przepuklin,
  •    przepuklinę kresy białej - stosunkowo rzadka, występuje pomiędzy mostkiem a spojeniem łonowym, 
  •    przepuklinę w bliźnie pooperacyjnej - występuje w miejscu gojenia się rany.

Przepuklina brzuszna - objawy

Objawy przepukliny zależą przede wszystkim od jej miejsca występowania. Wśród możliwych dolegliwości pojawić się mogą takie objawy jak:

  •    miękki guz w miejscu występowania przepukliny lub guz powstający z powodu wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. w trakcie zaparć),
  •    ból brzucha,
  •    ból w klatce piersiowej,
  •    zgaga,
  •    częste odbijanie,
  •    kaszel, nudności,
  •    wymioty,
  •    problemy z wypróżnianiem,
  •    ból podczas wysiłku fizycznego,
  •    ból podczas kaszlu lub śmiechu.

Przepuklina brzuszna - rozpoznanie i leczenie

Diagnostyka przepukliny opiera się przede wszystkim na badaniu fizykalnym oraz USG, tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym. Metoda leczenia zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju przepukliny oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku dzieci, przepuklina pępkowa bardzo często ustępuje samoistnie. 

U dorosłych często konieczna jest operacja chirurgiczna, która ma na celu przywrócenie narządów na właściwe miejsce i zlikwidowanie ubytku w ścianie jamy brzusznej. Obecnie najpopularniejszą metodą leczenia chirurgicznego jest laparoskopia. Operacja przy użyciu laparoskopu pozwala ograniczyć ewentualne powikłania oraz, co ważne, sprawia, że pacjent znacznie szybciej wraca do zdrowia.

W przypadku przeciwwskazań do operacji stosuje się leczenie zachowawcze. Opiera się ono m.in. na ograniczeniu wysiłku fizycznego pacjenta czy zmniejszeniu jego wagi.

Nieleczona przepuklina brzuszna - jakie objawy?

W przypadku podejrzenia przepukliny należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, który wykona konieczne badania i zaproponuje dalsze leczenie. Nieleczona przepuklina nie tylko znacząco obniża komfort pacjenta, ale może także doprowadzić do takich dolegliwości jak np. stany zapalne (np. otrzewnej) i powstawanie zrostów. Dużym zagrożeniem jest również uwięźnięcie jelita, które uważane jest za stan bezpośredniego zagrożenia życia. 


Zobacz także:

Srebrzyca - choroba niebieskiej skóry

Refluks żołądkowo-przełykowy. Choroba, która wyklucza z normalnego życia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: przepuklina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL