Od 1 lipca zmiany w refundacji leków. Kolejna grupa pacjentów wyda mniej na leczenie
To już trzecia lista refundacyjna ogłoszona przez ministerstwo zdrowia w tym roku. W ramach nowych zapisów refundacją zostanie objętych 41 nowych terapii, z czego aż 18 to leczenia onkologiczne, a 7 to leczenie chorób rzadkich. Wraz z nową listą wprowadzono też zmiany cenowe odnośnie niektórych terapii, a także objęto refundacją nowe, nieonkologiczne leki. Dla kogo te zmiany są ważne i kto zapłaci mniej za leki już od lipca? Odpowiadamy.
Od 1 lipca 2025 w życie wchodzi nowa lista refundacyjna, i jak zapowiedziało ministerstwo, jest to najdłuższa lista od 2022 roku. Wprowadzone zmiany poprawią dostęp do nowoczesnych terapii oraz zapewnią lepsze działanie systemu refundacyjnego, adekwatne do potrzeb pacjentów.
W wykazie zamieszczono 208 nowych produktów leczniczych i nowych wskazań leczniczych.
Na liście znalazło się aż 18 nowych terapii onkologicznych, z których pacjenci będą mogli korzystać bezpłatnie. Wśród nich znalazły się leki na: białaczkę szpikową, raka urotelialnego, białaczkę limfoblastyczną u dzieci, raka płuc z mutacją EGFR, raka pęcherza oraz raka przewodu pokarmowego.
Oprócz tego refundacji będzie podlegać terapia dla kobiet z potwierdzonym nowotworem piersi z niską ekspresją HER2.
Na liście znajdują się także terapie nieonkologiczne, które zostały objęte refundacją od lipca br. W wykazie znalazły się m.in. leki na miażdżycę, nadciśnienie, cukrzycę, alergie, AZS, schizofrenię czy łysienie plackowate.
Oprócz refundacji, Minister Zdrowia zdecydował o wycofaniu niektórych leków z listy produktów leczniczych objętych refundacją. Pełną kwotę za leczenie będą musieli zapłacić pacjenci, którzy stosują leki na bazie fentanylu (plastry przeciwbólowe), antybiotyki z grupy cefalosporyn, amlodypinę w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niektóre leki stosowane przy wysokim poziomie cholesterolu.
Łącznie wycofano 111 leków z listy refundacyjnej.
Wyczekiwaną refunacją jest obniżenie kosztu dla pacjenta, który jest zagrożony wstrząsem anafilaktycznym. Adrenalina w autowstrzykiwaczu uzyskała refundację w 50 proc. Niższa cena dotyczy postaci dedykowanej dzieciom i seniorom.
To oczekiwana zmiana, bowiem wcześniej lek ten znajdował się na liście refundacyjnej, a następnie, w styczniu 2025 roku, został z niej wycofany, przez co pacjenci zagrożeni reakcją anafilaktyczną, musieli płacić za lek o wiele więcej. Średni koszt jednego autowstrzykiwacza z adrenaliną, to 400 zł, a każda osoba zagrożona wstrząsem, powinna być zaopatrzona w dwie dawki, co daje łączny wydatek 800 zł.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-17-czerwca-2025-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-lipca-2025-r
CZYTAJ TAKŻE:
Skuteczne w obniżaniu złego cholesterolu. Zastosuj, zanim sięgniesz po leki
Leczenia onkologicznego szukają poza Polską. Terminy są szybsze, terapie inne
Rak jelita to nie tylko problem starszych osób. Przybywa chorych po 20. roku życia