Pępek to wrażliwe miejsce. Oto dlaczego nie wolno w nim grzebać
Nie drap, nie skub, nie dłub tu patyczkiem czy paznokciami. Choć w pępku lubi zbierać się obumarły naskórek, brud i pot, inwazyjne mycie tego miejsca nie jest wskazane. Dlaczego nie powinno się grzebać w pępku? Jakie objawy świadczą o infekcji pępka i jak prawidłowo myć to miejsce? Wyjaśniamy.
Pępek jest miejscem newralgicznym, to tutaj w okresie noworodkowym, po odpadnięciu kikuta pępowinowego i zagojeniu rany, na zawsze pozostaje niewielka blizna. Choć umbilicus, czyli pępek, to u większego dziecka lub dorosłego człowieka nieczułe miejsce, praktycznie pozbawione zakończeń nerwowych, to tkanki w tym obszarze pozostają delikatne i wrażliwe na infekcje.
Problematyczna bywa też jego forma - małe zagłębienia w skórze okolic pępka sprzyjają zbieraniu się w tym miejscu brudu, a ciepłe i wilgotne zagłębienie w fałdach brzucha, to środowisko idealne do rozwoju bakterii i grzybów.
Dlatego też drapanie lub dłubanie w pępku może prowadzić do uszkodzenia tkanek, podrażnień lub infekcji. Absolutnie nie wolno tego miejsca traktować jak dziurki i próbować z niej wybierać brudu czy zgrubiałego naskórka.
Pępek jest narażony nie tylko na podrażnienie i infekcje. U osób pracujących fizycznie lub dźwigających duże ciężary, to właśnie w pępku lub jego okolicach może dać o sobie znać bolesna i niebezpieczna przepuklina pępkowa.
Czytaj także: Przepuklinę nie zawsze widać. Chirurg wyjaśnia, na co zwrócić uwagę
Jeśli występują problemy z pępkiem, pierwszym objawem bywa swędzenie skóry w jego okolicach.
Inne symptomy infekcji okolic pępka to:
- uporczywy wysięk,
- czerwienienie,
- obrzęk,
- bolesność,
- wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.
W powyższych sytuacjach zaleca się skonsultowanie problemu z lekarzem. Dermatolog będzie w stanie ustalić pochodzenie infekcji i zalecić odpowiednie środki zaradcze, być może konieczne będzie podanie miejscowo środka przeciwgrzybiczego lub antybiotyku.
Grzebanie w pępku jest niewskazane z kilku powodów. Oto kilka głównych przyczyn:
- Niebezpieczne infekcje - pamiętaj, że pępek przed zagojeniem był otworem, który prowadził do jamy brzusznej. Jeśli nie jest utrzymany w czystości i sterylności, może być podatny na zakażenia, które mogą stąd łatwo roznieść się po organizmie. Wkładanie brudnych palców, przedmiotów lub narzędzi do pępka zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych.
- Grzebiąc w pępku, przenosisz do niego bakterie i grzyby - pępek to ciepłe i wilgotne środowisko, które sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Dłubanie w pępku może prowadzić do wprowadzenia tam tych mikroorganizmów, co zwiększa ryzyko infekcji.
- Zaburzenie naturalnego procesu gojenia - zainfekowany pępek powinien być pozostawiony samemu sobie, aby naturalnie się zagoić. Grzebanie w pępku może zakłócać proces regeneracji skóry, opóźniając lub utrudniając jego zdrowe gojenie.
- Mechaniczne uszkodzenie tkanek - dłubanie w pępku paznokciem lub patyczkiem higienicznym może prowadzić do uszkodzenia delikatnych tkanek w tym obszarze, a w efekcie wywołać podrażnienia, krwawienie lub powstawanie owrzodzeń.
- Wykształcanie się niezdrowego nawyku - grzebanie w pępku podobnie jak obgryzanie paznokci może stać się nawykiem, który będzie utrzymywał się przez długi czas. Nie tylko może to prowadzić do infekcji i uszkodzeń, ale także może być przyczyną dyskomfortu i lęku.
W codziennej higienie pępka należy unikać inwazyjnych metod czyszczenia tego miejsca. Wystarczy delikatne czyszczenie go podczas kąpieli przy użyciu łagodnego mydła i wody. Nie ma potrzeby wkładania palców lub przedmiotów do pępka w celu czyszczenia lub grzebania.
Pamiętaj, że pępka nie należy traktować jak "dziurki", którą należy czyścić, ale jako naturalne zagojone miejsce, które wymaga jedynie podstawowej higieny.
Z drugiej strony - pępek należy myć regularnie, właśnie po to, by nie dopuścić do zbierania się tam starego brudu, zrogowaciałego naskórka i sebum.
Zupełnie inaczej higiena pępka wygląda tylko w przypadku noworodków - u maluszków należy bezwzględnie trzymać się zaleceń pielęgnacji kikuta pępowinowego, w celu zapewnienia prawidłowego gojenia się pępka.
Higiena kikuta pępowinowego powinna być wykonywana regularnie. Warto to robić podczas każdej zmiany pieluchy. Do pielęgnacji kikuta należy używać czystej, ciepłej wody i delikatnego mydła, np. szarego lub z olejem laurowym.
Po usunięciu nadmiaru brudu lub wydzieliny, pamiętaj, aby dokładnie osuszyć kikut pępowinowy, aby zapobiec wilgoci. Miejsce to nie powinno być zasłonięte - najlepiej, gdy jest dobrze wystawione na powietrze. Nie stosuj bandaża ani opatrunków, które mogą powodować zatrzymywanie wilgoci i utrudniać gojenie. Pozwól kikutowi pępowinowemu noworodka swobodnie wyschnąć i w końcu samodzielnie odpaść.
CZYTAJ TAKŻE:
Zapalenie otrzewnej. Znajomość objawów może uratować życie
Wystający, miękki guzek przy pępku u dziecka? Koniecznie idź z nim do chirurga