Tak łatwo odetkasz uszy w samolocie. Wiedzą o tym piloci i stewardessy

Lot samolotem to najszybszy środek transportu, wybierany bardzo chętnie, zwłaszcza w okresie urlopowym. Podróż trwa krócej, jest wygodnie, a na miejsce docieramy bez żadnych dodatkowych wyzwań logistycznych. To, co może przeszkadzać podróżującym, to… zatkane uszy. Na skutek zmian ciśnienia możemy odczuwać ból, dyskomfort w okolicy uszu i ich zatykanie. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością w czasie lotu? Podpowiadamy.

Dlaczego uszy zatykają się w czasie lotu?

Samoloty pasażerskie wysokość przelotową osiągają na poziomie kilkunastu kilometrów. To "najbezpieczniejsza" faza lotu, ale zanim do niej dotrze, dochodzi do znacznej różnicy ciśnień powietrza, która jest odczuwalna dla pasażerów.

Kiedy samolot rozpoczyna lot i maszyna wznosi się w powietrze, dochodzi do spadku ciśnienia wewnątrz kabiny. Jest ono niższe niż na poziomie gruntu, dlatego część powietrza z ucha wewnętrznego musi znaleźć swoje ujście.

Kiedy samolot podchodzi z kolei do lądowania, ciśnienie wewnątrz kabiny wzrasta, a ciśnienie "popycha" błonę bębenkową do środka ucha.

Reklama

Chociaż wewnątrz kabiny samolotu dochodzi do wyrównania ciśnienia, niektórzy mogą odczuwać dyskomfort w trakcie startu oraz lądowania, a dla niektórych podróż samolotem w pewnych przypadkach jest wręcz niewskazana.

Chore uszy i zatoki a podróż samolotem

Podróż samolotem przede wszystkim nie jest wskazana u osób, które aktualnie przechodzą infekcję ucha środkowa czy cierpią z powodu zapalenia zatok.

W trakcie infekcji dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, a także ujścia trąbki Eustachiusza, która znajduje się w tylnej części nosa - łączy jamę bębenkową z jamą nosowo-gardłową.

Zapalenie ucha środkowego powoduje nagromadzenie się w jego wnętrzu wydzieliny. Na skutek zwiększonego ciśnienia i napięcia w obrębie błony bębenkowej, może dojść do jej pęknięcia. To z kolei może prowadzić do zaburzeń równowagi, bólu, zawrotów głowy.

W przypadku zapalenia zatok może dojść do ich uszkodzenia na skutek zmian ciśnienia, a objawem jest silny, rozpierający ból w okolicy czoła.

Przed podróżą samolotem osoby z problemami laryngologicznymi zawsze powinny zasięgnąć opinii lekarza, by wykluczyć ryzyko barotraumy.  

Jak odetkać uszy w samolocie?

Aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia zatkanych uszu, warto przed podróżą poznać kilka skutecznych metod na tę dolegliwość.

Ziewanie

Ziewanie aktywuje mięśnie twarzy, które z kolei uwalniają trąbkę Eustachiusza, dzięki której dochodzi do wyrównania ciśnienia. To doskonała metoda również dla dzieci, które chętnie naśladują, dzięki czemu i u nich nie będzie dochodziło za zatykania uszu.

Chrupanie i ssanie

Wszelkie ruchy w obrębie jamy ustnej powodują wyrównanie ciśnienia w uchu, dlatego zaleca się w trakcie lotu chrupanie twardych pokarmów, ale także ssanie cukierków, żucie gumy czy picie wody - żucie i połykanie doskonale odtyka ucho i niweluje dyskomfort.

Manewr Valsalvy

Inną, łatwą metodą odtykania uszu jest wykonanie manewru Valsalvy, czyli wydmuchanie nosa przy ściśniętych nozdrzach. Należy zamknąć usta, zacisnąć skrzydełka nosa i dmuchnąć powietrze nosem. To szybki i łatwy sposób na wyrównanie ciśnienia w uszach.

Kompres na ucho

Skutecznym sposobem może być także wykonanie ciepłego kompresu na ucho. Chusteczkę namocz w ciepłej wodzie i przyłóż do ucha.

Preparaty do uszu i zatyczki

W sklepach i aptekach dostępne są produktu, które usprawniają regulację ciśnieni w uchu. Należą do nich preparaty w sprayu, ale także specjalne zatyczki do uszu. Wyposażone są w specjalny filtr, który opóźnia wzrost ciśnienia powietrza (przy obniżaniu lotu i lądowaniu). Co ważne, zatyczki takie można kupić zarówno w wersji dla dorosłych, jak i dla dzieci.

CZYTAJ TAKŻE:

Tego nie rób przed wylotem, a tego po przylocie. Unikniesz uciążliwych dolegliwości

Szumy uszne. Czym mogą być spowodowane?

Czego "nie lubią" zatoki? Oto co najbardziej im szkodzi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL