Szumy uszne. Czym mogą być spowodowane?

Odczuwanie szumu w uszach jest bardzo przykrą dolegliwością, która potrafi znacznie obniżyć jakość życia - wywołuje problemy z koncentracją, uczeniem się i utrudnia zasypianie. Nierzadko może prowadzić do rozwoju pełnoobjawowej depresji z myślami samobójczymi. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych na tę przypadłość cierpi od 8 do ponad 25 proc. społeczeństwa. Szum w uszach sam w sobie nie jest chorobą, ale może być jednym z objawów różnych procesów patologicznych w organizmie. Co może wywoływać szumy uszne? Jak się ich pozbyć?

Szumy uszne a nadciśnienie tętnicze

Jeżeli na co dzień odczuwasz szumy uszne, w pierwszej kolejności zmierz sobie ciśnienie. Bardzo częstą przyczyną szumu w uszach jest nadciśnienie tętnicze. W przypadku, kiedy krew przepływa przez naczynia pod wyższym ciśnieniem, chory oprócz nieprzyjemnych szumów usznych może doświadczać pulsowania w obrębie skroni i bólu z tyłu głowy, w szczególności po wysiłku fizycznym. 

Jeżeli odczuwasz wymienione objawy, a twoje ciśnienie jest wyższe niż 140/90 mm Hg, udaj się niezwłocznie do lekarza.

Szumy uszne a miażdżyca

Szumy uszne mogą również występować w przebiegu miażdżycy. U jej podłoża stoi nadmiar cholesterolu we krwi, który ma tendencję do odkładania się w naczyniach tętniczych. Prowadzi to do wytworzenia się w świetle naczyń krwionośnych blaszek miażdżycowych, które utrudniają przepływ krwi, przez co musi ona przedostawać się przez nie pod znacznie wyższym ciśnieniem. W konsekwencji chory może odczuwać szumy uszne, w szczególności po wysiłku fizycznym czy stresującym dniu w pracy.

Reklama

Jeżeli podejrzewasz u siebie miażdżycę, udaj się do swojego lekarza na szczegółową diagnostykę. Zmodyfikuj również swoją dietę tak, aby zawierała jak najmniej produktów smażonych, przetworzonych, bogatych w cholesterol i tłuszcze zwierzęce.

Szumy uszne a nadczynność tarczycy

W nadczynności tarczycy dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów produkowanych przez ten gruczoł - tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Związki te pobudzają przemiany metaboliczne we wszystkich narządach organizmu - również w układzie krwionośnym. Dochodzi do przyspieszenia bicia serca, czyli tachykardii, wzrastają również wartości ciśnienia tętniczego. Może to dawać uczucie kołatania serca, a pośrednio także wywoływać szumy uszne. 

Do innych objawów należą nietolerancja gorąca, wzmożona potliwość, ogólne uczucie niepokoju i rozdrażnienia, chudnięcie pomimo zwiększonego apetytu i osłabienie siły mięśniowej. Leczenie polega na terapii choroby podstawowej.

Długotrwały hałas - szum neurofizjologiczny

Szumy neurofizjologiczne są zdecydowanie najczęściej występującymi szumami usznymi. Są spowodowane uszkodzeniem nerwu przedsionkowo-ślimakowego lub ślimaka pod wpływem częstego słuchania głośnej muzyki, długotrwałego, nadmiernego hałasu w pracy lub na koncercie, starzenia się organizmu lub niektórych chorób. W celu zapobiegania im zaleca się zrezygnowanie ze słuchania głośnej muzyki na słuchawkach dousznych, a na koncertach zakładanie stoperów do uszu. 

Częste narażenie na hałas może prowadzić nie tylko do nasilenia się szumów usznych, ale także przyczynia się do postępującej utraty słuchu.

Szumy uszne a leki

Niektóre leki stosowane w dużych dawkach mogą wywoływać szumy w uszach. Taki efekt powodują m.in. kwas acetylosalicylowy, diuretyki pętlowe, chinina i leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W przypadku tych leków jest to efekt odwracalny. Antybiotyki należące do grupy aminoglikozydów (gentamycyna, tobramycyna, neomycyna) są ototoksyczne, tzn. mogą wywoływać trwałą utratę słuchu - z tego względu należy je stosować ostrożnie i jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Szumy uszne a stres

Szum w uszach może się pojawić także w stresujących dla nas chwilach. Warto jest zastanowić się nad przyczyną naszego stresu - bardzo pomocna może być tutaj rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą. Postaraj się również o wyznaczenie w ciągu dnia czasu tylko na odpoczynek tak, aby dać szansę organizmowi się zrelaksować i odprężyć.

Karolina Tarnas

Polecamy również:

Jakie problemy może zwiastować ból głowy?

COVID-19 nasila szumy uszne

Pięć sposobów na zatkane ucho 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL